Big Band Małopolski

Big Band Małopolski powstał w 2005 roku. Zespół składa się z młodych muzyków amatorów, studentów, słuchaczy bądź absolwentów Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej i studentów Akademii Muzycznych. Big Band działa pod patronatem Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Pierwszy poważny występ odbył się w kwietniu 2006 roku na Międzynarodowym Festiwalu ?Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie?. W 2006, 2007, 2009 i w 2011 r. zespół zajął I miejsce na przeglądzie orkiestr i big-bandów w Nowym Sączu. W 2007r. Zespół otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu, a w 2011 r. na tym samym festiwalu zajął III miejsce, a w 2009 r. I miejsce na Festiwalu ?Jazz nad Nilem?
Uświetniamy swoją grą takie imprezy jak np. Dni Kalwarii, Koncerty Noworoczne, Festiwale Jazzowe w całej Polsce. Koncerty klubowe.
Regularnie występuje w znanych krakowskich klubach: Harris Piano Jazz Bar, U Luisa, Jazz Klub Piwnica Pod Baranami, Lokator, Drukarnia, gdzie do wspólnego grania zapraszani są znani muzycy m.in Lora Szafran, Bryan Corbett Sebastian Bernatowicz, Marek Michalak, holenderska gwiazda trąbki Saskia Laroo i inni.

strona www: http://www.bigbandmalopolski.com/

 

 

 

 

INFORMACJE O SUKCESACH BIG BANDU MAŁOPOLSKIEGO

 

http://www.nowytomysl.pl/wiadomosci/wydarzenia/xvi-big-band-festiwal

 

 

XVI Big Band Festiwal

Dziesięć big bandów z różnych zakątków Polski walczyło w miniony piątek, 3 czerwca
o miano najlepszego zespołu jazzowego w ramach 16. Big Band Festiwalu.
To impreza na stałe wpisana do kalendarza imprez ośrodka kultury w Nowym Tomyślu. Zorganizowana na wielką skalę i z pomocą wielu życzliwych organizatorom osób, sponsorów i wolontariuszy.
Rok rocznie od szesnastu lat do Nowego Tomyśla w pierwszych dniach czerwca zjeżdżają big bandy z całej Polski, a z nimi szerokie grono miłośników jazzowych brzmień.
W tym roku do walki o miano najlepszego big bandu stanęło aż 10 zespołów.
Do Nowego Tomyśla zjechały następujące formacje muzyczne:
– Big Band Zespołu Szkół Muzycznych z Radomia
– Big Band Zespołu Szkół Muzycznych z Białegostoku
– Jazz Big Band 75 z Bydgoszczy
– Szymanowski Big Band 75 z Warszawy
– Big Band Akademii Muzycznej z Gdańska
– ?Swingulance? z Tarnowa Podgórnego
– Big Band Małopolski z Przytkowic
– Jan Konop Big Band z Gdańska
– ?Sharp Eleven? z Poznania
Nowy Tomyśl reprezentował big band ?Karol band?.
Prezentowany przez big bandy repertuar oceniało profesjonalne jury. W tym roku zasiadła
w nim Krystyna Prońko, Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Piotr Kałużny.
Po przesłuchaniach konkursowych nie lada niespodziankę Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu sprawili organizatorzy festiwalu oraz nowotomyska publiczność.
Z okazji urodzin nestor polskiej muzyki otrzymał życzenia oraz chóralne Sto Lat, zagrane na kilkudziesięciu instrumentach dętych.
Po sporej dawce doskonałej jakości muzyki swój repertuar jazzowy zaprezentowała Krystyna Prońko.
W tej edycji festiwalu I miejsce i statuetkę Grand Prix otrzymał Jan Konop Big Band
z Gdańska. Drugie Miejsce przyznano Big Bandowi Akademii Muzycznej z Gdańska,
na trzeciej pozycji uplasował się Big Band Małopolski z Przytkowic. Honorowe wyróżnienie otrzymał Big Band Sharp Eleven z Poznania. Puchar dla najlepszego instrumentalisty Festiwalu, ufundowany przez tygodnik :Nasz Dzień Po Dniu? powędrował do rąk perkusisty Big Bandu Jazz Band 75z Bydgoszczy- Mateusza Krawczyka.
Impreza zakończyła się około godziny 1:30.
Wysoki poziom imprezy organizatorzy zawdzięczają wielu firmom i instytucjom, które wsparły finansowo to spotkanie. Festiwal dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Partnerem Projektu było Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne.W gronie sponsorów znaleźli się: Phoenix Contact Wielkopolska, Spółdzielcza Grupa Bankowa- Bank Spółdzielczy w Nowym Tomyślu, Braun Aesculap Chifa, MAKU oraz Euro- Płyta. Patronat medialny nad imprezą sprawowało Radio Merkury, TVP Poznań oraz tygodnik lokalny ?Nasz Dzień po Dniu?

 

 

ECHO TROMBITY 2011

Wyciąg z protokołu Komisji Artystycznej XXXIV Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych

ECHO TROMBITY 2011

Komisja w składzie:

Płk Franciszek Suwała

Płk Stanisław Latek

Kpt. Tadeusz Dobrowolski

Kpt. Stefan Zuk

Stanisław Migacz

 

W grupie Big bandów:

Dwa równorzędne I miejsca:

 

– Big bandowi małopolskiemu z Kalwarii

– Big bandowi Paostwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Nowym Targu

II miejsce ? ?Echo Podhala? z Limanowej

BBM wystąpił też na festiwalach jazzowych:

Młyn Jazz Festiwal Wadowice 2011 to projekt nowatorski na wadowickiej mapie kulturalnej, obejmujący cykl czterodniowych koncertów jazzowych, w różnych miejscach Wadowic.

Chcemy zafundować ludziom dawkę dobrej muzyki, inną niż słychać w popularnych stacjach radiowych. Festiwal ma promować muzykę jazzową w naszym regionie

Koncerty odbędą się w czterech różnych miejscach w Wadowicach. Festiwal rozpoczyna się w czwartek 28 lipca o godz. 19.30. w ogródku Bar & Caffe ?Ogrodowa? smoothjazzowym koncertem krakowskiego zespołu Kreszendo (Adam Niedzielin, Marek Olma, Jacek Królik, Grzegorz Piętak, Leszek Szczerba).

W piątek 29 lipca znani muzycy jazzowi, (Piotr Wyleżoł, Łukasz Żyta, Michał Barański) poprowadzą warsztaty muzyczne (perkusja, fortepian, gitara) a po nich wieczorem w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury ze swoim trio wystąpi czołowy pianista jazzowy Piotr Wyleżoł, nominowany w 2010 roku do Nagrody Fryderyk w kategorii Jazzowy Album Roku. Kontynuacją piątkowego dnia festiwalowego będzie jam session w pubie Narcyz, podczas którego zagrają muzycy występujący na festiwalu.

Dwa kolejne dni to koncerty plenerowe nad Skawą, na bulwarach popularnie nazywanych Wenecją. Koncerty rozpoczną się w sobotę o godz. 18.30 występem ?Quite Loud Gospel?, zespołu grającego jazz z elementami soul, funk,  rnb oraz nowoczesny gospel, a kulminacją wieczoru będzie koncert Miki Urbaniak ze swoim zespołem.

Natomiast w niedzielę na scenie na Wenecji zaprezentują się dwa zespoły grające nie tylko jazz, ponieważ ostatni dzień festiwalu zaplanowano jako koncerty ?wokół jazzu?. Najpierw zagra ?Bomba Latina?, zespół grający latin-jazz oraz salsę i klasyczne son cubano, a po nich wystąpi Big Band Małopolski, jeden z najlepszych zespołów bigbandowych w Polsce (ostatnio zdobył 3 miejsce na prestiżowym ogólnopolskim konkursie big bandów w Nowym Tomyślu). Prowadzi ich Ryszard Krawczuk, wykładowca krakowskiej Akademii Muzycznej i znany saksofonista jazzowy. W Wadowicach zagrają oprócz standardów muzyki jazzowej także utwory popowe w jazzowych aranżacjach. Razem z big bandem zaśpiewa Beata Przybytek, obecnie po Urszuli Dudziak najbardziej znana i uznawana wokalistka jazzowa Polski, współpracująca z najbardziej znanymi muzykami jazzowymi w kraju, przez prasę uznawana za jedną z najbardziej ekspresyjnych i wyrazistych wykonawczyń muzyki jazzowej.

 

XII Baszta Jazz Festiwal

http://www.jazz.czchow.pl//index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.