Poprzez bezkresne pustynne przestrzenie, pożar w buszu i ośnieżone stoki, góry Kościuszki, metropolitalne miasta i aborygeńskie gminy, trzydziestostopniowe upały w dzień i przymrozki w nocy. Marek Tomalik od ponad ćwierć wieku powraca na walkabout, aborygeński odpowiednik naszej pielgrzymki – po swoich ścieżkach na „swojej” ziemi. Jego opowieści przenika głęboki duch zrozumienia i szacunku dla odmienności – pisze na okładce książki „Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia” Jack Różycki, kiedyś szef Australian Geographic.

 

Na spotkanie zapraszamy 11 lutego 2020 r., we wtorek do Starego Kina, ul. Mickiewicza 4. Wstęp wolny.

 

“Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia”
Tak, to już trzecie wydanie tej książki, drugie pod szyldem National Geographic! Fantastycznie zbiega się z dwiema okrągłymi rocznicami w temacie australijskich peregrynacji Marka Tomalika– w październiku 2019 minęło 30 lat kiedy pierwszy raz stanął na ziemi obiecanej (dokładnie 19.10.1989), a we wrześniu  15 lat od wyruszenia na wyprawę Strzelecki Traces Expedition (05.09.2004), jednej z dwóch dla niego najważniejszych.
Marek Tomalik – Podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Organizuje wyprawy w Outback (www.wsednosprawy.pl). Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły” oraz wielu innych imprez artystycznych. Menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Stały współpracownik National Geographic i Jazz Forum. Autor książek o podróżach. Przez 15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników „Globtroter”, przez kilka miał stałą rubrykę w Przekroju „Nastaw uszu”. Dziś ma swój podróżniczy program Jasna Strona Świata w RMF Classic. Dwukrotny laureat Kolosów. Australia to jego „miejsce na ziemi”, zawsze jednak wraca w Beskidy. Autor trzech książek o piątym kontynencie: "Australia, moja miłość", "Lady Australia" i "Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia". 
 
(eb)