Publikujemy zestawienie kulturalnych inspiracji z pierwszego tygodnia działania naszej instytucji on-line. Codziennie ok. 17:00 na naszym funpagu facebookowym publikujemy nowy odcinek cyklu „Kultura w czasach zarazy”, przygotowywanego we współpracy z naszymi instruktorami.

 

#1 GIMNASTYKA W SALONIE [17.03.]
czyli prosta zabawa ruchowa dla dzieci i rodziców

Lista potrzebnych rzeczy:
- arkusze papieru
- flamaster

Co dalej?

1. Odrysowujemy swoje dłonie i stopy na kartkach

2. Następnie układamy po trzy w rzędzie (jak na zdjęciu).
Można ułożyć wiele innych kombinacji, zmieniając stopień trudności.

3. Ruszamy po „śladach” – albo dłoniami, albo stopami. I… 3,2,1 start!

To idealna zabawa ruchowo-koordynacyjna.

Propozycja od pani Ani Gibas, która w środy prowadzi u nas zajęcia zumba kids junior, zumba kids, hip-hop.

 

 

#2 EKSPLORACJA OKOLICY W SIECI [18.03.]

Znacie górę Żar? Tak, to szczyt, który góruje nad naszym miasteczkiem, a na jego zboczu mieści się klasztor i dróżki kalwaryjskie. Ale jakie tajemnice skrywa ta góra?

Zapraszamy na filmowy cykl pana Jarosława Leskiego pt. „Tajemnice góry Żar” na You Tubie.

 

 

Można porządnie przygotować się na spacer w pogodny dzień!

Pan Jarosław prowadzi w CKSiT warsztaty fotograficzne i astronomiczne.

 

 

 

 

#3 DROŻDŻE [19.03.]

 

Temat na czasie – drożdże! Kilka dni temu Kalwarianie szturmowali sklepy w poszukiwaniu drożdży. Od dawien dawna w kuchni doceniana jest ich wartość. Ale czy tak naprawdę wiemy, co z nimi zrobić?

Prezentujemy pierwszy z dwóch przepisów przygotowanych do naszego cyklu przez Iwonę Zadrożną​, która prowadzi u nas zajęcia kulinarne dla dzieci i dorosłych. Przepisy pochodzą z przedwojennej książki kulinarnej guru Marii Disslowej, która edukowała nasze prababcie i babcie. Może jest na półce w niejednym domu?

 

OSZCZĘDNE WYKORZYSTANIE DROŻDŻY

1 dkg drożdży
2 gotowane ziemniaki
łyżeczka cukru
łyżka mąki

„Zmieszać w garnku roztarte ziemniaki, cukier i mąkę, rozprowadzić w łyżce letneij wody drożdże i pozostawić ten rozczyn na całą noc (8 godzin). Następnego dnia wykonać na nim jakiekolwiek ciasto, zwyczajną bułkę lub parzoną. Ilość tego rozczynu wystarczy do 1 kg mąki.

W lecie wystarczy rozczynić drożdże na 4-5 godzin, inaczej przefermentują i czuć je będzie kwasem. Z takiego rozczynu można wziąć trzy łyśki i przechowywać w słoju kilka dni do następnego pieczywa. Po czym przed pieczeniem zmieszać jak wyżej z ziemniakami, mąką, cukrem i wodą, bez dodatku drożdży. Trzy razy wykorzystać można jeden rozczyn, po czym zrobić świeży, gdyż odnawiany więcej razy pachnie kwasem.”

*pisownia oryginalna

 

 

 

#4 ŚWIĄTECZNY WIENIEC NA DRZWI [20.03.]

Pani Anita Pajor z Niezwykły Zakątek przygotowała dla nas tutorial o tym jak przygotować świąteczny wieniec na drzwi. Anita prowadzi środowe zajęcia plastyczne dla dzieciaków.

https://www.youtube.com/watch?v=vWWNphmo09A

 

#5 GDZIE ZNALEŹĆ FASCYNUJĄCE ZDJĘCIA HISTORYCZNE? [21.03.]

Pośród nas jest wielu pasjonatów starej fotografii. Wyszukujemy w różnych zbiorach zdygitalizowanych ujęć naszej okolicy.

Oto kilka adresów, gdzie można rozpocząć poszukiwania:

  1. NARODOWE ARCHIWUM CYFROWE
  2. WIRTUALNE MUZEUM FOTOGRAFII
  3. MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
  4. CYFROWY THESAURUS MUZEUM KRAKOWA

Postępująca digitalizacja archiwaliów sprawia, że bazy materiałów wizualnych wciąż się rozszerzają. Wyszukiwanie znanych miejsc na starej fotografii to fascynująca i wciągająca przygoda!

 

 

 

 

#6 WIRTUALNY SPACER PO MUZEUM: RIJSKMUSEUM [22.03.]

Mamy nieco więcej czasu, więc możemy zaglądnąć do muzeum. Dzisiaj zapraszamy do miejsca, gdzie rezyduje słynna „Mleczarka”, „Prorokini Anna”, „Wesoły pijak”, „Kobieta w błękitnej sukni” czy „Żydowska narzeczona”. Chodzi oczywiście o Rijksmuseum, holenderskie Muzeum Narodowe w Amsterdamie na Museumplein, z dziełami m. in. Rembrandta van Rijna, Jana Vermeera, Fransa Halsa.

Spacer

Kolekcja on-line

Google Arts&Culture