Seniorów po 50 roku życia pragnących zgłębić wiedzę, poszerzyć swoje umiejętności czy nawiązać nowe przyjaźnie zapraszamy do skorzystania z oferty wykładów z różnych dziedzin nauki i sztuki w ramach Kalwaryjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na zajęcia zapraszamy do Starego Kina. Udział w zajęciach jest nieodpłatny.

 

Kalwaryjski UTW – I SEMESTR 2019/2020

POBIERZ PROGRAM

04.10. godz. 17:00 – otwarcie Dorocznego Przeglądu Twórczości Członków Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej (wystawa czynna do 9 listopada), Stare Kino, ul. Mickiewicza 4

05.10. (sobota) godz. 17:00 – „Czas i przemijanie w kontekście innych kultur”– Arun Milcarz
– niezależny reporter, podróżnik – eksperymentator, a od niedawna również pisarz. Autor kilku filmów dokumentalnych (Yage, Equador12/12, Rejs na Kongo, Bair Batar – ktoś to musi robić, Tibiarze, Europa ma zegarki – Afryka ma czas) emitowanych m.in. przez TVP1, TVN oraz 4 FUN TV. Jest autorem reportaży publikowanych na łamach magazynów podróżniczych, takich jak Extremium, Poznaj Świat oraz w Gazecie Wyborczej. Rozgłos przyniosła mu samotna wyprawa Afryka Maraton Południe – Północ, za którą w 2005 roku otrzymał prestiżową statuetkę KOLOSA.  Od tamtego momentu odwiedził Indonezję, Syberię, Papuę Nową Gwineę, Madagaskar oraz Mongolię, gdzie przez wiele tygodni a nawet miesięcy pracował, przemieszczał się i żył z miejscowymi.

W afrykańskiej świadomości do niedawna istniały dwie płaszczyzny czasu: czas teraźniejszy i czas przeszły. Kontakt z kulturą Europejską, wprowadził kłopotliwą formę czasu przyszłego, który dla samych Europejczyków pośrednio stał się źródłem wielu problemów, chociażby takich jak depresje, czy też patologiczny pośpiech. Autor książki „Czad. W poszukiwaniu straconego...”, w ciekawy, oryginalny sposób zestawia świat ciągłej pogoni za czasem, ze światem jego bezmiaru.  Spotkanie otwarte dla wszystkich, Sala Widowiskowa, ul. Broniewskiego 3.      

 

8.10. godz. 17:00 – „Wszystko za K2 - opowieść o polskiej górze"- Piotr Trybalski

- polski dziennikarz, pisarz, podróżnik i fotoreporter. Organizator imprez podróżniczych i wypraw o charakterze ekspedycyjnym. Przez blisko 10 lat kierował serwisem OnetPodróże, pisał i fotografował m.in dla: “Outside”, „Polityka”, “Przekrój” „National Geographic”, National Geographic Traveler, „Podróże”, „Focus Historia”, „Magazynu Górskiego”, „Ski”, “Witaj w podróży”. Jest autorem książek, m.in. „Fotograf w podróży”, “Podróże z Adrenaliną”, “Ja, pustelnik“.

Finalista i laureat konkursów fotograficznych (m.in. Grand Press Photo, Wielki Konkurs National Geographic, Leica Street Photo, Outdoor Photographer of The Year), zdobył tytuł Travel Photographer of The Year 2014.

 

22.10. – godz.17:00- Reklama czyli jak kupować oczami
– dr Magdalena Dolhasz (Katedra Marketingu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie)

 

5.11. godz. 17:00 – „ Gruziński kocioł” - Wojciech Wojtasiewicz

dziennikarz i publicysta specj. się w tematyce wschodnioeuropejskiej, gł. interesuje się Gruzją; członek reakcji dwumiesięcznika "Nowa Europa Wschodnia"; doktorant UJ. Relacjonował dla polskich mediów czerwcowe demonstracje w Gruzji, które wybuchły przy okazji tłumienia przez służby pierwszej w historii Tbilisi Pride

 

19.11. godz 17:00 - "Książki na receptę z receptą na życie" – dr Wanda Matras-Mastalerz

adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, przewodnicząca Krakowskiego Koła Biblioterapeutów, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej.

 

3.12., godz.17:00 – „Kamczatka- kraina wulkanów i lodu” – Iwona Niedźwiedź

Uczy języka polskiego w szkole podstawowej, ale to Rosja i język rosyjski stały się jej pasją. Odwiedzany od 17 lat największy na świecie kraj nadal ją fascynuje. Kamczatka, długo niedostępna dla turystów zachwyciła ją swoim pięknem, różnorodnością i surowością.

 

17.12. godz. 17:00 – warsztaty bożonarodzeniowe - Anita Pajor

Temat warsztatów: „Świąteczny talerz na opłatek”

 

07.01. godz. 17:00 – "Symbolika stroju – co można opowiedzieć za pomocą ubrania"- Lucyna Rotter

Historyk, adiunkt z habilitacją na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. W 2017 r. uhonorowana Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego I stopnia. Zajmuje się dziedzictwem kulturowym ze szczególnym uwzględnieniem symboliki w kulturze europejskiej.

 

21.01. – Zakończenie I semestru – (wyjazd do Apilandii w Kleczy Dolnej lub do kina w Wadowicach)