Zapraszamy na wyjątkowe koncerty muzyczne! Muzycy Filharmonii Krakowskiej opowiadają o muzyce, filharmonii, instrumentach, muzykach i ich dziełach. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Na koncerty zapraszamy do naszej Sali Widowiskowej.

Oto daty i tematy najbliższych spotkań:

28 września, godz. 11:30

KONCERTOWE OBYCZAJE

- czyli koncert symfoniczny w pigułce. Opowiemy czym jest wydarzenie artystyczne zwane koncertem, jakie utwory można usłyszeć przychodząc na koncert np. do filharmonii, jakie są obowiązujące zachowania muzyków i jak powinna zachowywać się publiczność.

Wykonawcy:

Kwartet smyczkowy ARCHI, Emilia Bernacka – fortepian.

19 października, godz. 9:15

Z OPERĄ NA TY - czyli „ZAMEK NA CZORSZTYNIE”

Chcemy przedstawić fragmenty ogromnie popularnej po dzień dzisiejszy a osadzonej w realiach Polski szlacheckiej opery komicznej Karola Kurpińskiego. Jest to bardzo typowy przykład utworu tego gatunku - z prostą fabułą i niezbyt skomplikowanymi charakterami głównych bohaterów. Mamy więc dzielnego rycerza, jego niezbyt odważnego, ale zabawnego sługę, energiczną i sprytną służącą, która jest powiernicą zakochanej i nieszczęśliwej panny, córki właściciela zamku. A jakie wydarzenia połączyły te wszystkie osoby – dowiemy się na koncercie.

Wykonawcy:

Joanna Trafas/Maria Złotek (sopran ) – panna Wanda, Olga Rusin (sopran) – służąca Łucja,

Stanisław Duda (baryton) – rycerz Bojomir, Leszek Solarski – sługa Nikita

Emilia Bernacka – fortepian.

9 listopada, godz. 9:15

Z DAWNEGO KRAKOWA

Kolejne spotkanie z muzyką dawną. Mowa będzie o rytmach zwanych przez nas potocznie tanecznymi, które w minionych wiekach były, jak się wydaje, o wiele bardziej popularne. Pojawiały się w melodiach z tekstem, czyli w piosenkach, które z czasem stawały się lubianymi tańcami. I na odwrót – do popularnych tańców dopisywano tekst, tworząc tym samym piosenkę.

Mówiąc krótko – piosenki można było i śpiewać i tańczyć.

Wykonawcy: Zespół wokalny Triplum, para taneczna.

8 grudnia, godz. 12:30

KOŁYSANKI – ROZBUDZANKI POD CHOINKĘ

Co to jest kołysanka – wszyscy wiedzą. A co można nazwać „rozbudzanką” - dowiemy się w czasie koncertu, który wprowadzi nas w nastrój świąteczny.

Wykonawcy:

Wiktoria Zawistowska - mezzosopran, Konrad Mika – obój, Dominik Tekielak – fagot,
Emilia Bernacka – fortepian.