1 września wystartował nabór zadań do 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Mieszkańcy Małopolski mają czas do połowy października, żeby złożyć zadanie i zebrać wymagane 30 podpisów poparcia. Na najlepsze zwycięskie zadania Zarząd Województwa Małopolskiego przeznacza w sumie 12 mln zł.
 

Jak co roku jesienią rozpoczynamy nowy sezon warsztatów, spotkań i treningów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wybierz zajęcia z szerokiej oferty, zgłoś się i rozwijaj swoje pasje z Centrum Kultury! Oferta zajęć jest bardzo bogata, a ceny za uczestnictwo atrakcyjne. Nabór  trwa do końca września br. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie karty zgłoszeniowej i złożenie jej osobiście lub mailowo w Starym Kinie.

Atak Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku zapoczątkował II wojną światową. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla kół gospodyń wiejskich w 2020 r. Nabór wniosków trwa do 30 września 2020 roku bądź do wyczerpania środków przeznaczonych na realizację ww. programu. Za datę złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku o przyznanie pomocy finansowej uważa się datę wpływu tego wniosku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warunkiem skorzystania ze wsparcia jest wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

15 sierpnia Orlik w Kalwarii nieczynny. Zapraszamy w inne dni!

Mała zmiana! Zajęcia dla dzieci Akademia Ruchomych Obrazków, odbędą się 25 sierpnia 2020 r., godz. 15:00-17:00, Stare Kino, Mickiewicza 4. Zapraszamy!


Od poniedziałku (17 sierpnia) zapraszamy na zajęcia w ramach projektu "Profesjonalna pomoc społeczna..." dla seniorów.

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki  w Kalwarii Zebrzydowskiej informuje, że siedziba instytucji w dn.15 VIII 2020 r. (sobota) będzie nieczynna  z uwagi na przypadające w tym dniu Święto Wojska Polskiego.

W tym dniu nie odbywają się także zajęcia stałe: Migotki, robotyka.

Zapraszamy w dni robocze!

 

Ważna informacja dla uczestników! W terminach 20 sierpnia i 27 sierpnia br. nie odbędą się zajęcia FITNESS DANCE i PILATES z panią Justyną. Zapraszamy na zajęcia w kolejne czwartki!

Z uwagi na decyzję Wojewody Małopolskiego, do dn. 2 sierpnia br. zostają zawieszone wszystkie zajęcia realizowane w ramach projektu dla seniorów „Profesjonalna pomoc społeczna” na rzecz osób starszych. A są to zajęcia: warsztaty komputerowe, gimnastyka, zajęcia artystyczne i rękodzieło. Zapraszamy wkrótce!

 

Z uwagi na II turę wyborów prezydenckich i organizację lokalu wyborczego w Starym Kinie, zmienia się organizacja pracy CKSiT:

10 lipca (piątek) – biuro CKSiT czynne w godz. 8:00-11:00

11 lipca (sobota) – nieczynne
Zajęcia taneczne Migotki odbywają się o godz. 10:45-11:15  
w pawilonie Kalwarianka (Mickiewicza 16)

Przepraszamy za utrudnienia!

 

Zaczęliśmy nową akcję dla naszej koleżanki Eweliny - zobaczcie filmik!

https://www.facebook.com/watch/?v=1002720066829904

Nasza Koleżanka Ewelina Baklarz poważnie zachorowała i potrzebuje pomocy wielu dobrych ludzi. Przed nią walka z bardzo rzadkim i złośliwym nowotworem nerkowokomórkowym. Jest jedyną chorującą w Polsce, na całym świecie ta choroba dotyka 60 osób. Ewelina ma 36 lat, na co dzień pracuje w kalwaryjskim centrum kultury, jest mamą radosnej pięciolatki. Ma fantastycznego męża, rodzinę i grono znajomych, ale sami nie podołają ze zbiórką na leczenie, które nie jest refundowane. Działajmy razem! Pomóżmy Ewelinie cieszyć się zdrowiem i życiem!

Z uwagi na przygotowanie lokalu wyborczego w Starym Kinie zmienione zostają godziny otwarcia naszej instytucji:

  • w piątek (26 czerwca br.) czynne w godz. 8:00-11:00
  • sobota (27 czerwca br.)  – nieczynne
  • poniedziałek (29 czerwca br.)  – w godz. 12:00-20:00

Przepraszamy za utrudnienia!

 

Dzisiaj 26 maja, czyli DZIEŃ MATKI! Wszystkim Mamom, z małymi i dużymi dziećmi, życzymy wszystkiego najlepszego!

Od 15 czerwca br. wznawiamy działalność grup w ramach zajęć stałych. Prosimy o zapoznanie się z wytycznymi. Zapraszamy do nas ponownie!

Regulamin Orlika w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz namiary na animatorów obiektu.

Podkategorie

Projekt „Historia jest kobietą” zakłada realizację cyklu wydarzeń kulturalno-edukacyjnych dla mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska dotyczących 100. rocznicy nadania kobietom w Polsce praw wyborczych. Zaplanowane wydarzenia to: konkurs plastyczny i literacki dla dzieci i młodzieży, warsztaty dla młodzieży z zakresu historii mówionej, przeprowadzenie przez młodzież 20 wywiadów z kobietami z Gminy Kalwaria Zebrzydowska - opracowanie i udostępnienie zebranego materiału badawczego, organizacja otwartego spotkania z badaczką historii kobiet dla seniorów i dorosłych mieszkańców gminy, międzyszkolny turniej wiedzy na temat słynnych Polek, wystawa poprojektowa i koncert upamiętniający 100. rocznicę nadania kobietom w Polsce praw wyborczych.

Projekt ma na celu upowszechnienie, wiedzy na temat wspomnianej rocznicy, a przede wszystkim ukazanie dorobku kobiet w historii Polski. Chcemy również zapoznać mieszkańców gminy, zwłaszcza dzieci i młodzież, z dokonaniami wybranych kobiet, których aktywność przyczyniła się do rozwoju naszej "małej ojczyzny". Poprzez różnorodne działania skierowane do ogółu mieszkańców naszej gminy pragniemy świętować  jubileusz ucząc młodsze i przypominając starszym pokoleniom sylwetki wielkich kobiet z historii, także lokalnej, które niejednokrotnie zmieniły świat i miały wymierny wpływ na nasze życie dzisiaj.

Projekt jest realizowany przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zadanie dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Partnerzy projektu: Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej, Zespół Szkół nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej, 3 Szczep Harcerski "Cedron" z Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Poniżej prezentujemy harmonogram wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Historia jest kobietą”.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

TERMIN

DZIAŁANIE

OPIS

wrzesień-październik 2018

KONKURS PLASTYCZNY „NIEZWYKŁE POLKI”

 

KONKURS LITERACKI „JEDEN DZIEŃ”

Dla dzieci i młodzieży – uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, średnich, a także dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjno-wychowawczych zostanie zorganizowany konkurs plastyczny "Niezwykłe Polki" i konkurs literacki "Jeden dzień". W konkursach uczestnicy będą przedstawiać postacie wybranych przez siebie słynnych Polek za pomocą dowolnych technik plastycznych. Będą mogli przygotować również opowiadanie, w którym opiszą jeden dzień z życia wybitnej Polki, w którą chcieliby się wcielić. Konkurs zostanie ogłoszony we wrześniu, w październiku nastąpi ocena prac przez powołane jury składające się ze specjalistów, a najlepsze z pośród nich zostaną nagrodzone. Wszystkie zostaną zaprezentowane na wystawie poprojektowej oraz na serwisach internetowych organizatora i partnerów projektu.

 

Regulaminy – koniec sierpnia 2018 r.

28 września 2018,

godz. 9:00-12:00

WARSZTATY „HISTORIA MÓWIONA – UWALNIAMY WSPOMNIENIA” -

Warsztaty z zakresu metody oral history dla dzieci i młodzieży przeprowadzone przez specjalistę z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przygotowanie uczestników do przeprowadzenia wywiadów z mieszkankami Gminy Kalwaria Zebrzydowska.

 

Uczestnicy: kl. VI, VII, gimnazjum

Miejsce: Stare Kino, ul. Mickiewicza 4, Kalwaria Zeb.

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej

Październik-listopad 2018

UWALNIAMY WSPOMNIENIA – PRZEPROWADZENIE

20 WYWIADÓW Z KOBIETAMI Z GMINY KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

Wykorzystując wiedzę zdobytą w trakcie warsztatów młodzież przeprowadzi wywiady z kobietami z naszej gminy – bohaterkami codzienności, autorytetami społecznymi, aktywistkami, świadkami historii. Wywiady zostaną zarejestrowane przez młodzież w formie nagrania audio lub video, a następnie opracowane i udostępnione na kanale YouTube projektu i w formie pisemnej w „Wiadomościach Kalwaryjskich” oraz na stronach internetowych. W ten sposób zostanie pokazany wkład mieszkanek gminy w lokalne sprawy i wydarzenia historyczne, a także wychowanie młodszych pokoleń. Młodzież odwiedzi rozmówczynie w ich domach lub zaprosi kobiety na spotkanie do Centrum Kultury w Kalwarii. Prócz wywiadów młodzi ludzie zbiorą także fotografie archiwalne ze zbiorów prywatnych, ilustrujące rozmowy. Zebrane materiały będą zaczątkiem do tworzenia archiwum społecznego Kalwarii Zebrzydowskiej.

9 października 2018

SPOTKANIE HISTORYCZNE: PRAWA KOBIET A POLSKA HISTORIA

Zorganizowane zostanie otwarte spotkanie z historyczką z Uniwersytetu Jagiellońskiego dotyczące nadania kobietom w Polsce praw wyborczych i historii kobiet w Polsce (herstory, historia kobiet). Spotkanie będzie miało charakter otwarty, zostaną na nie zaproszeni uczestnicy kalwaryjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pozostali dorośli zainteresowani mieszkańcy Gminy. Na koniec spotkania zaplanowana jest dyskusja na temat roli kobiet w polskiej historii.

 

Miejsce: Stare Kino, ul. Mickiewicza 4, Kalwaria Zeb.

24 października 2018

MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ WIEDZY „KOBIETY NA 100”

Szkoły otrzymają regulamin turnieju oraz materiały edukacyjne dotyczące kobiet, które przyczyniły się do rozwoju Polski w różnych dziedzinach życia. Pośród tych postaci znajdą się także te, które walczyły o prawa kobiet w Polsce, pierwsze polskie parlamentarzystki, kobiety które obalały stereotypy. Nie zabraknie w tym gronie lokalnych aktywistek, które swoim życiem wpisały się w historię regionu (np. s. Izabela Łuszczkiewicz – zaangażowana w AK, więźniarka komunistycznego reżimu; Irena Weiss – malarka). Uczniowie w małych zespołach (5-7 os.) zmierzą się w interaktywnym turnieju stylizowanym na telewizyjne turnieje wiedzy. Najlepsze zespoły zostaną nagrodzone.

Miejsce: Hala Sportowa przy ZS nr 1 w Kalwarii Zeb., ul. Mickiewicza 14

 

10 listopada 2018 r.

OTWARCIE WYSTAWY POPROJEKTOWEJ

 

WRĘCZENIE NAGRÓD Z KONKURSÓW

 

KONCERT Z OKAZJI 100-LECIA NADANIA POLKOM PRAW WYBORCZYCH

Zwieńczeniem zadania będzie wernisaż wystawy prac uczestników konkursów z rozdaniem nagród i dyplomów laureatom oraz koncert z okazji 100-lecia nadania Polkom praw wyborczych. Wystąpi artystka lub grupa związana z nurtem alternatywnym (nowoczesnym folkiem lub poezją śpiewaną).

Koncert i wystawa będą miały charakter otwarty, do udziału zostaną zaproszeni uczestnicy projektu, ale także wszyscy mieszkańcy Gminy Kalwaria Zebrzydowska.

Miejsce: sala widowiskowa CKSiT, ul. Broniewskiego 3, Kalwaria Zeb.

 

 

 sk