Z uwagi na wprowadzenie stanu epidemii na terenie całego kraju, a także zaostrzenia w kwestii bezpieczeństwa, prosimy Państwa o kontakt wyłącznie telefoniczny lub mailowy. Siedziba CKSiT jest nieczynna dla odwiedzających.

KONTAKT TEL/MAIL: pon-pt, w godz. 8:00-16:00

Ponadto nadal zawieszone są wszystkie zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Odwołane są także wszystkie wydarzenia organizowane przez CKSiT do Wielkanocy.

Zapraszamy na naszego Facbooka, gdzie codziennie publikujemy treści związane z naszą działalnością - alternatywa dla zajęć stałych.

P

Nasz zespół to nie tylko pracownicy, których spotykacie w Starym Kinie i w sali widowiskowej. To grupa instruktorów i prowadzących zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, ludzi zaangażowanych w konkursy, koncerty, wystawy i wiele innych akcji. Team pasjonatów różnych dziedzin, którzy rozpalają zainteresowania u innych. Mimo, że musimy teraz ograniczyć nasze działania, to mamy dla Was niespodziankę. Wspólnymi siłami zaczynamy cykl „Kultura w czasach zarazy”. Siedźcie w domach i obserwujcie na Facebooku, co zaproponujemy na ten nadzwyczajny czas. Codziennie coś nowego - startujemy!

Z uwagi na zaistniałą sytuację, prosimy Państwa o ograniczenie wizyt w Starym Kinie. Nieczynne będą również inne nasze obiekty: sala widowiskowa, Orlik oraz pawilon turystyczny "Kalwarianka".

Jesteśmy dostępni telefonicznie i elektronicznie w godz. 8:00-16:00, od poniedziałku do piątku.

W związku z zaistniałą sytuacją, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej zawiesza wszystkie zajęcia oraz imprezy w dn. 11-25 marca (z możliwością przedłużenia), co oznacza, że:

- nie będą odbywały się zajęcia stałe dla dzieci i młodzieży;

- nie będą odbywały się zajęcia stałe dla dorosłych;

- nie będą odbywały się zajęcia w ramach projektu "Profesjonalna pomoc społeczna" dla seniorów;

- nie odbędzie się występ Soni Bohosiewicz w dn. 15.03.2020 r. - osoby, które zakupiły bilety zapraszamy do kasy po odbiór pieniędzy;

- zawieszono działalność Orlika w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Administracja CKSiT będzie pracowała od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00.

 

Jak już informowaliśmy, lodowisko w tym sezonie zostało zamknięte. Zapraszamy w kolejnym i dziękujemy za liczne odwiedziny!Oby kolejnej zimy pogoda nam nie płatała takich figli, jak tym razem.

Od kilku lat, 1 marca, w naszym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Krótko mówiąc, „wyklęci” byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Sowieckiemu, zmagając się przy tym z propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Ostatni „wyklęty” zginał w 1963 roku, był to Józef Franczak „Lalek”.

 

29 lutego rusza konkurs grantowy FIO Małopolska Lokalnie dla małopolskich społeczników. Mieszkacie w Małopolsce? Macie interesujący pomysł na działanie w Waszej społeczności, ale nie macie pieniędzy, żeby go zrealizować? A może dopiero założyliście swoją organizację i nie wiecie, skąd wziąć środki na szkolenie dla wolontariuszy, którzy będą wspierać Waszą działalność? Odpowiedzią na te potrzeby może stać się Program Grantowy FIO Małopolska Lokalnie, w którym liczy się przede wszystkim pomysł!

 

Zdjęcie użytkownika FIO Małopolska Lokalnie.

Publikujemy ogłoszenie Komitetu Organizacyjnego ws. przygotowań do jubileuszu 700-lecia lokacji Barwałdu.

W tym roku obchodzimy setne urodziny Karola Wojtyły - świętego Jana Pawła II. W   związku z jubileuszem Gmina Kalwaria Zebrzydowska chce przypomnieć postać Świętego związanego z naszym miastem i oddać mu należyty hołd.

 

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza do udziału w konkursie ofert na wyłączność obsługi urządzeń rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych podczas imprezy plenerowej „Dni Kalwarii Zebrzydowskiej” w dniach 20-21 czerwca 2020 r.

Oferty należy składać do dnia 5 marca 2020 r. do godz. 12.00 w Centrum Kultury,  Sportu i  Turystyki,  ul.  Mickiewicza 4,  34-130 Kalwaria Zebrzydowska, z dopiskiem: „Obsługa imprezy plenerowej - Dni Kalwarii Zebrzydowskiej″ osobiście lub listem poleconym (decyduje data wpływu do Organizatora). Jednocześnie oferty prosimy przesłać drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza do udziału w konkursie ofert na wyłączność obsługi gastronomicznej podczas imprezy plenerowej „Dni Kalwarii Zebrzydowskiej” w dniach 20-21 czerwca 2020 r.

Oferty należy składać do dnia 5 marca 2020 r. do godz. 12.00 w Centrum Kultury,  Sportu i  Turystyki,  ul.  Mickiewicza 4,  34-130 Kalwaria Zebrzydowska, z dopiskiem: „Obsługa imprezy plenerowej - Dni Kalwarii Zebrzydowskiej″ osobiście lub listem poleconym (decyduje data wpływu do Organizatora). Jednocześnie oferty prosimy przesłać drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza do udziału w konkursie ofert na kompleksową obsługę techniczną podczas imprezy plenerowej „Dni Kalwarii Zebrzydowskiej 2020" na stadionie CKSiT ul. Mickiewicza 16.

Oferty należy składać do dnia 4 marca 2020 r. do godz. 12.00 w Centrum Kultury,  Sportu i  Turystyki,  ul.  Mickiewicza 4,  34-130 Kalwaria Zebrzydowska, z dopiskiem: „Technika– Dni Kalwarii Zebrzydowskiej 2020″ osobiście lub listem poleconym (decyduje data wpływu do Organizatora). Jednocześnie oferty prosimy przesłać drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza do udziału w konkursie ofert na usługę zabezpieczenia imprezy „Dni Kalwarii Zebrzydowskiej 2020".

Konkurs ofert dotyczy zabezpieczenia imprezy plenerowej na stadionie CKSiT ul. Mickiewicza 16. Oferty należy składać do dnia 5 marca 2020 r. do godz. 12.00 w Centrum Kultury,  Sportu i  Turystyki,  ul.  Mickiewicza 4,  34-130 Kalwaria Zebrzydowska, z dopiskiem: „Zabezpieczenie imprezy plenerowej – Dni Kalwarii Zebrzydowskiej 2020″ osobiście lub listem poleconym (decyduje data wpływu do Organizatora). Jednocześnie oferty prosimy przesłać drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Nowy numer "Wiadomości Kalwaryjskich" jest już dostępny!

W dniu 6 stycznia 2020 r. (poniedziałek), w święto Trzech Króli, lodowisko "Orlik Biały" czynne w godzinach 14:00-21:00. Zapraszamy!

Podkategorie

Projekt „Historia jest kobietą” zakłada realizację cyklu wydarzeń kulturalno-edukacyjnych dla mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska dotyczących 100. rocznicy nadania kobietom w Polsce praw wyborczych. Zaplanowane wydarzenia to: konkurs plastyczny i literacki dla dzieci i młodzieży, warsztaty dla młodzieży z zakresu historii mówionej, przeprowadzenie przez młodzież 20 wywiadów z kobietami z Gminy Kalwaria Zebrzydowska - opracowanie i udostępnienie zebranego materiału badawczego, organizacja otwartego spotkania z badaczką historii kobiet dla seniorów i dorosłych mieszkańców gminy, międzyszkolny turniej wiedzy na temat słynnych Polek, wystawa poprojektowa i koncert upamiętniający 100. rocznicę nadania kobietom w Polsce praw wyborczych.

Projekt ma na celu upowszechnienie, wiedzy na temat wspomnianej rocznicy, a przede wszystkim ukazanie dorobku kobiet w historii Polski. Chcemy również zapoznać mieszkańców gminy, zwłaszcza dzieci i młodzież, z dokonaniami wybranych kobiet, których aktywność przyczyniła się do rozwoju naszej "małej ojczyzny". Poprzez różnorodne działania skierowane do ogółu mieszkańców naszej gminy pragniemy świętować  jubileusz ucząc młodsze i przypominając starszym pokoleniom sylwetki wielkich kobiet z historii, także lokalnej, które niejednokrotnie zmieniły świat i miały wymierny wpływ na nasze życie dzisiaj.

Projekt jest realizowany przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zadanie dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Partnerzy projektu: Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej, Zespół Szkół nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej, 3 Szczep Harcerski "Cedron" z Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Poniżej prezentujemy harmonogram wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Historia jest kobietą”.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

TERMIN

DZIAŁANIE

OPIS

wrzesień-październik 2018

KONKURS PLASTYCZNY „NIEZWYKŁE POLKI”

 

KONKURS LITERACKI „JEDEN DZIEŃ”

Dla dzieci i młodzieży – uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, średnich, a także dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjno-wychowawczych zostanie zorganizowany konkurs plastyczny "Niezwykłe Polki" i konkurs literacki "Jeden dzień". W konkursach uczestnicy będą przedstawiać postacie wybranych przez siebie słynnych Polek za pomocą dowolnych technik plastycznych. Będą mogli przygotować również opowiadanie, w którym opiszą jeden dzień z życia wybitnej Polki, w którą chcieliby się wcielić. Konkurs zostanie ogłoszony we wrześniu, w październiku nastąpi ocena prac przez powołane jury składające się ze specjalistów, a najlepsze z pośród nich zostaną nagrodzone. Wszystkie zostaną zaprezentowane na wystawie poprojektowej oraz na serwisach internetowych organizatora i partnerów projektu.

 

Regulaminy – koniec sierpnia 2018 r.

28 września 2018,

godz. 9:00-12:00

WARSZTATY „HISTORIA MÓWIONA – UWALNIAMY WSPOMNIENIA” -

Warsztaty z zakresu metody oral history dla dzieci i młodzieży przeprowadzone przez specjalistę z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przygotowanie uczestników do przeprowadzenia wywiadów z mieszkankami Gminy Kalwaria Zebrzydowska.

 

Uczestnicy: kl. VI, VII, gimnazjum

Miejsce: Stare Kino, ul. Mickiewicza 4, Kalwaria Zeb.

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej

Październik-listopad 2018

UWALNIAMY WSPOMNIENIA – PRZEPROWADZENIE

20 WYWIADÓW Z KOBIETAMI Z GMINY KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

Wykorzystując wiedzę zdobytą w trakcie warsztatów młodzież przeprowadzi wywiady z kobietami z naszej gminy – bohaterkami codzienności, autorytetami społecznymi, aktywistkami, świadkami historii. Wywiady zostaną zarejestrowane przez młodzież w formie nagrania audio lub video, a następnie opracowane i udostępnione na kanale YouTube projektu i w formie pisemnej w „Wiadomościach Kalwaryjskich” oraz na stronach internetowych. W ten sposób zostanie pokazany wkład mieszkanek gminy w lokalne sprawy i wydarzenia historyczne, a także wychowanie młodszych pokoleń. Młodzież odwiedzi rozmówczynie w ich domach lub zaprosi kobiety na spotkanie do Centrum Kultury w Kalwarii. Prócz wywiadów młodzi ludzie zbiorą także fotografie archiwalne ze zbiorów prywatnych, ilustrujące rozmowy. Zebrane materiały będą zaczątkiem do tworzenia archiwum społecznego Kalwarii Zebrzydowskiej.

9 października 2018

SPOTKANIE HISTORYCZNE: PRAWA KOBIET A POLSKA HISTORIA

Zorganizowane zostanie otwarte spotkanie z historyczką z Uniwersytetu Jagiellońskiego dotyczące nadania kobietom w Polsce praw wyborczych i historii kobiet w Polsce (herstory, historia kobiet). Spotkanie będzie miało charakter otwarty, zostaną na nie zaproszeni uczestnicy kalwaryjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pozostali dorośli zainteresowani mieszkańcy Gminy. Na koniec spotkania zaplanowana jest dyskusja na temat roli kobiet w polskiej historii.

 

Miejsce: Stare Kino, ul. Mickiewicza 4, Kalwaria Zeb.

24 października 2018

MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ WIEDZY „KOBIETY NA 100”

Szkoły otrzymają regulamin turnieju oraz materiały edukacyjne dotyczące kobiet, które przyczyniły się do rozwoju Polski w różnych dziedzinach życia. Pośród tych postaci znajdą się także te, które walczyły o prawa kobiet w Polsce, pierwsze polskie parlamentarzystki, kobiety które obalały stereotypy. Nie zabraknie w tym gronie lokalnych aktywistek, które swoim życiem wpisały się w historię regionu (np. s. Izabela Łuszczkiewicz – zaangażowana w AK, więźniarka komunistycznego reżimu; Irena Weiss – malarka). Uczniowie w małych zespołach (5-7 os.) zmierzą się w interaktywnym turnieju stylizowanym na telewizyjne turnieje wiedzy. Najlepsze zespoły zostaną nagrodzone.

Miejsce: Hala Sportowa przy ZS nr 1 w Kalwarii Zeb., ul. Mickiewicza 14

 

10 listopada 2018 r.

OTWARCIE WYSTAWY POPROJEKTOWEJ

 

WRĘCZENIE NAGRÓD Z KONKURSÓW

 

KONCERT Z OKAZJI 100-LECIA NADANIA POLKOM PRAW WYBORCZYCH

Zwieńczeniem zadania będzie wernisaż wystawy prac uczestników konkursów z rozdaniem nagród i dyplomów laureatom oraz koncert z okazji 100-lecia nadania Polkom praw wyborczych. Wystąpi artystka lub grupa związana z nurtem alternatywnym (nowoczesnym folkiem lub poezją śpiewaną).

Koncert i wystawa będą miały charakter otwarty, do udziału zostaną zaproszeni uczestnicy projektu, ale także wszyscy mieszkańcy Gminy Kalwaria Zebrzydowska.

Miejsce: sala widowiskowa CKSiT, ul. Broniewskiego 3, Kalwaria Zeb.

 

 

 sk