Z uwagi na II turę wyborów prezydenckich i organizację lokalu wyborczego w Starym Kinie, zmienia się organizacja pracy CKSiT:

10 lipca (piątek) – biuro CKSiT czynne w godz. 8:00-11:00

11 lipca (sobota) – nieczynne
Zajęcia taneczne Migotki odbywają się o godz. 10:45-11:15  
w pawilonie Kalwarianka (Mickiewicza 16)

Przepraszamy za utrudnienia!

 

Zaczęliśmy nową akcję dla naszej koleżanki Eweliny - zobaczcie filmik!

https://www.facebook.com/watch/?v=1002720066829904

Nasza Koleżanka Ewelina Baklarz poważnie zachorowała i potrzebuje pomocy wielu dobrych ludzi. Przed nią walka z bardzo rzadkim i złośliwym nowotworem nerkowokomórkowym. Jest jedyną chorującą w Polsce, na całym świecie ta choroba dotyka 60 osób. Ewelina ma 36 lat, na co dzień pracuje w kalwaryjskim centrum kultury, jest mamą radosnej pięciolatki. Ma fantastycznego męża, rodzinę i grono znajomych, ale sami nie podołają ze zbiórką na leczenie, które nie jest refundowane. Działajmy razem! Pomóżmy Ewelinie cieszyć się zdrowiem i życiem!

Z uwagi na przygotowanie lokalu wyborczego w Starym Kinie zmienione zostają godziny otwarcia naszej instytucji:

  • w piątek (26 czerwca br.) czynne w godz. 8:00-11:00
  • sobota (27 czerwca br.)  – nieczynne
  • poniedziałek (29 czerwca br.)  – w godz. 12:00-20:00

Przepraszamy za utrudnienia!

 

Od 15 czerwca br. wznawiamy działalność grup w ramach zajęć stałych. Prosimy o zapoznanie się z wytycznymi. Zapraszamy do nas ponownie!

Dzisiaj 26 maja, czyli DZIEŃ MATKI! Wszystkim Mamom, z małymi i dużymi dziećmi, życzymy wszystkiego najlepszego!

Regulamin Orlika w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz namiary na animatorów obiektu.

18 maja rozpoczyna się kolejny etap luzowania restrykcji związanych z pandemią, zostają zwiększone możliwości korzystania m.in. z obiektów sportowych. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Już w poniedziałek, 18 maja, będziemy świętowali 100. urodziny Jana Pawła II. Z tej okazji Urząd Miasta w Kalwarii Zeb. zaprasza do udziału w dwóch akcjach. Pierwsza związana jest zaśpiewaniem ulubionej pieśni Karola Wojtyły, czyli "Barki". Natomiast druga polega na udekorowaniu okien w domach wizerunkiem Papieża Polaka. Szczegóły w dalszej części artykułu. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Instytucje kultury – prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, oper, teatrów czy bibliotek, przygotowały bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. Zachęcamy do korzystania z tych możliwości - zwiedzajmy, słuchajmy koncertów, czytajmy, oglądajmy i kontemplujmy sztukę.

PEŁNA OFERTA

Od 4 maja 2020 r. nasze obiekty sportowe zostają otwarte. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów zostaje przywrócona możliwość korzystania z kompleksu sportowo-rekreacyjnego "Moje Boisko - Orlik 2012" oraz stadionu sportowego.
 
Wszelkich informacji na temat korzystania z Orlika udzielają osoby zajmujące się tym obiektem.
 
Więcej informacji:

Tak, tak – wiemy, że każdy z nas miał inne plany na Majówkę. Ale mamy, co mamy i się cieszymy z tego, że jesteśmy zdrowi i razem, choć w innej formie.

W niedzielę, 26 kwietnia 2020 r., rozpoczął się w XII Tydzień Biblijny pod hasłem Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia. Zaplanowane wydarzenia zakończą się w sobotę 2 maja. Inicjatywa nawiązuje do obchodzonej niedawno 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Więcej: https://archidiecezjalubelska.pl/blog/xii-tydzien-biblijny-iv-narodowe-czytanie-pisma-swietego-26-04-2020/

 

Sytuacja epidemiologiczna zmusza Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej do odwołania najważniejszych wydarzeń w harmonogramie imprez kulturalnych.
Z przykrością informujemy, że w 2020 roku nie odbędą się zaplanowane na:
7 czerwca - Dzień Dziecka i Bieguś Kalwaryjski
20-21 czerwca - Dni Kalwarii Zebrzydowskiej


PROSIMY O ZAPOZNANIE SIĘ Z NAJNOWSZYM KOMUNIKATEM WS. DZIAŁALNOŚCI CKSIT.

Z uwagi na wprowadzenie stanu epidemii na terenie całego kraju, a także zaostrzenia w kwestii bezpieczeństwa, prosimy Państwa o kontakt wyłącznie telefoniczny lub mailowy. Siedziba CKSiT jest nieczynna dla odwiedzających.

KONTAKT TEL/MAIL: pon-pt, w godz. 8:00-16:00

Ponadto nadal zawieszone są wszystkie zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Odwołane są także wszystkie wydarzenia organizowane przez CKSiT do Wielkanocy.

Zapraszamy na naszego Facbooka, gdzie codziennie publikujemy treści związane z naszą działalnością - alternatywa dla zajęć stałych.

P

Podkategorie

Projekt „Historia jest kobietą” zakłada realizację cyklu wydarzeń kulturalno-edukacyjnych dla mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska dotyczących 100. rocznicy nadania kobietom w Polsce praw wyborczych. Zaplanowane wydarzenia to: konkurs plastyczny i literacki dla dzieci i młodzieży, warsztaty dla młodzieży z zakresu historii mówionej, przeprowadzenie przez młodzież 20 wywiadów z kobietami z Gminy Kalwaria Zebrzydowska - opracowanie i udostępnienie zebranego materiału badawczego, organizacja otwartego spotkania z badaczką historii kobiet dla seniorów i dorosłych mieszkańców gminy, międzyszkolny turniej wiedzy na temat słynnych Polek, wystawa poprojektowa i koncert upamiętniający 100. rocznicę nadania kobietom w Polsce praw wyborczych.

Projekt ma na celu upowszechnienie, wiedzy na temat wspomnianej rocznicy, a przede wszystkim ukazanie dorobku kobiet w historii Polski. Chcemy również zapoznać mieszkańców gminy, zwłaszcza dzieci i młodzież, z dokonaniami wybranych kobiet, których aktywność przyczyniła się do rozwoju naszej "małej ojczyzny". Poprzez różnorodne działania skierowane do ogółu mieszkańców naszej gminy pragniemy świętować  jubileusz ucząc młodsze i przypominając starszym pokoleniom sylwetki wielkich kobiet z historii, także lokalnej, które niejednokrotnie zmieniły świat i miały wymierny wpływ na nasze życie dzisiaj.

Projekt jest realizowany przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zadanie dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Partnerzy projektu: Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej, Zespół Szkół nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej, 3 Szczep Harcerski "Cedron" z Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Poniżej prezentujemy harmonogram wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Historia jest kobietą”.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

TERMIN

DZIAŁANIE

OPIS

wrzesień-październik 2018

KONKURS PLASTYCZNY „NIEZWYKŁE POLKI”

 

KONKURS LITERACKI „JEDEN DZIEŃ”

Dla dzieci i młodzieży – uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, średnich, a także dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjno-wychowawczych zostanie zorganizowany konkurs plastyczny "Niezwykłe Polki" i konkurs literacki "Jeden dzień". W konkursach uczestnicy będą przedstawiać postacie wybranych przez siebie słynnych Polek za pomocą dowolnych technik plastycznych. Będą mogli przygotować również opowiadanie, w którym opiszą jeden dzień z życia wybitnej Polki, w którą chcieliby się wcielić. Konkurs zostanie ogłoszony we wrześniu, w październiku nastąpi ocena prac przez powołane jury składające się ze specjalistów, a najlepsze z pośród nich zostaną nagrodzone. Wszystkie zostaną zaprezentowane na wystawie poprojektowej oraz na serwisach internetowych organizatora i partnerów projektu.

 

Regulaminy – koniec sierpnia 2018 r.

28 września 2018,

godz. 9:00-12:00

WARSZTATY „HISTORIA MÓWIONA – UWALNIAMY WSPOMNIENIA” -

Warsztaty z zakresu metody oral history dla dzieci i młodzieży przeprowadzone przez specjalistę z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przygotowanie uczestników do przeprowadzenia wywiadów z mieszkankami Gminy Kalwaria Zebrzydowska.

 

Uczestnicy: kl. VI, VII, gimnazjum

Miejsce: Stare Kino, ul. Mickiewicza 4, Kalwaria Zeb.

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej

Październik-listopad 2018

UWALNIAMY WSPOMNIENIA – PRZEPROWADZENIE

20 WYWIADÓW Z KOBIETAMI Z GMINY KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

Wykorzystując wiedzę zdobytą w trakcie warsztatów młodzież przeprowadzi wywiady z kobietami z naszej gminy – bohaterkami codzienności, autorytetami społecznymi, aktywistkami, świadkami historii. Wywiady zostaną zarejestrowane przez młodzież w formie nagrania audio lub video, a następnie opracowane i udostępnione na kanale YouTube projektu i w formie pisemnej w „Wiadomościach Kalwaryjskich” oraz na stronach internetowych. W ten sposób zostanie pokazany wkład mieszkanek gminy w lokalne sprawy i wydarzenia historyczne, a także wychowanie młodszych pokoleń. Młodzież odwiedzi rozmówczynie w ich domach lub zaprosi kobiety na spotkanie do Centrum Kultury w Kalwarii. Prócz wywiadów młodzi ludzie zbiorą także fotografie archiwalne ze zbiorów prywatnych, ilustrujące rozmowy. Zebrane materiały będą zaczątkiem do tworzenia archiwum społecznego Kalwarii Zebrzydowskiej.

9 października 2018

SPOTKANIE HISTORYCZNE: PRAWA KOBIET A POLSKA HISTORIA

Zorganizowane zostanie otwarte spotkanie z historyczką z Uniwersytetu Jagiellońskiego dotyczące nadania kobietom w Polsce praw wyborczych i historii kobiet w Polsce (herstory, historia kobiet). Spotkanie będzie miało charakter otwarty, zostaną na nie zaproszeni uczestnicy kalwaryjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pozostali dorośli zainteresowani mieszkańcy Gminy. Na koniec spotkania zaplanowana jest dyskusja na temat roli kobiet w polskiej historii.

 

Miejsce: Stare Kino, ul. Mickiewicza 4, Kalwaria Zeb.

24 października 2018

MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ WIEDZY „KOBIETY NA 100”

Szkoły otrzymają regulamin turnieju oraz materiały edukacyjne dotyczące kobiet, które przyczyniły się do rozwoju Polski w różnych dziedzinach życia. Pośród tych postaci znajdą się także te, które walczyły o prawa kobiet w Polsce, pierwsze polskie parlamentarzystki, kobiety które obalały stereotypy. Nie zabraknie w tym gronie lokalnych aktywistek, które swoim życiem wpisały się w historię regionu (np. s. Izabela Łuszczkiewicz – zaangażowana w AK, więźniarka komunistycznego reżimu; Irena Weiss – malarka). Uczniowie w małych zespołach (5-7 os.) zmierzą się w interaktywnym turnieju stylizowanym na telewizyjne turnieje wiedzy. Najlepsze zespoły zostaną nagrodzone.

Miejsce: Hala Sportowa przy ZS nr 1 w Kalwarii Zeb., ul. Mickiewicza 14

 

10 listopada 2018 r.

OTWARCIE WYSTAWY POPROJEKTOWEJ

 

WRĘCZENIE NAGRÓD Z KONKURSÓW

 

KONCERT Z OKAZJI 100-LECIA NADANIA POLKOM PRAW WYBORCZYCH

Zwieńczeniem zadania będzie wernisaż wystawy prac uczestników konkursów z rozdaniem nagród i dyplomów laureatom oraz koncert z okazji 100-lecia nadania Polkom praw wyborczych. Wystąpi artystka lub grupa związana z nurtem alternatywnym (nowoczesnym folkiem lub poezją śpiewaną).

Koncert i wystawa będą miały charakter otwarty, do udziału zostaną zaproszeni uczestnicy projektu, ale także wszyscy mieszkańcy Gminy Kalwaria Zebrzydowska.

Miejsce: sala widowiskowa CKSiT, ul. Broniewskiego 3, Kalwaria Zeb.

 

 

 sk