Już w poniedziałek, 18 maja, będziemy świętowali 100. urodziny Jana Pawła II. Z tej okazji Urząd Miasta w Kalwarii Zeb. zaprasza do udziału w dwóch akcjach. Pierwsza związana jest zaśpiewaniem ulubionej pieśni Karola Wojtyły, czyli "Barki". Natomiast druga polega na udekorowaniu okien w domach wizerunkiem Papieża Polaka. Szczegóły w dalszej części artykułu. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

 

ZAŚPIEWAJ BARKĘ

Urząd Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej zachęca  do udziału w akcji „Zaśpiewaj Barkę Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” w 100. rocznicę urodzin.  Konkurs skierowany jest do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Klip zostanie zaprezentowany 7 czerwca 2020 r.

"Barka" była ulubioną pieśnią oazową Jana Pawła II. W sierpniu 2002 roku po zakończeniu mszy na krakowskich Błoniach, gdy zgromadzeni zaśpiewali "Barkę", papież jeszcze raz zwrócił się do zebranych wiernych i podkreślił, że właśnie ta pieśń prowadziła go "z Ojczyzny przed 23 laty".

"Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe, i z nią, z tą oazową pieśnią nie rozstawałem się przez te wszystkie laty. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny, była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła i ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu - na krakowskie Błonia, pod Kopiec Kościuszki" - powiedział papież Jan Paweł II. "Dziękuję ci, pieśni oazowa" - dodał.

Pomimo ograniczeń epidemiologicznych mieszkańcy gminy Kalwaria Zebrzydowska, pamiętają o św. Janie Pawle  II. W roku jubileuszu 100. urodzin Papieża Polaka pragniemy zachęcić wszystkich do nagrania filmiku w którym śpiewamy Barkę. Z pośród wszystkich nagrań zostaną wyłonione najlepsze wykonania, natomiast z nadesłanych filmików powstanie finalnie klip wideo będący naszym prezentem i upamiętnieniem 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Klip zostanie zaprezentowany 7 czerwca 2020 r., data nie  jest przypadkowa, 7 czerwca 1997 r. Jan Paweł II otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalwaria Zebrzydowska.

Prosimy o umieszczanie na stronie wydarzenia - Zaśpiewaj "Barkę" Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II własnych aranżacji, prosimy też o ich przesyłanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Autorzy zwycięskich prac otrzymają nagrody rzeczowe. Istnieje możliwość przyznania wyróżnień.

„Zaśpiewaj Barkę Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” w 100. rocznicę urodzin - REGULAMIN

 

 

 

UDEKORUJ OKNO

Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej włączył się w akcje  wolontariuszy z Zespołu Szkół nr  1 im. Mikołaja Zebrzydowskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej i udekorował okno Urzędu Miasta wizerunkiem Ojca Świętego Jana Pawła II. Burmistrz zachęca mieszkańców aby z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyła – św. Jana Pawła II także udekorowali okna swoich domów

Dodatkowo, aby ułatwić mieszkańcom dekoracje okien, w Urzędzie Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej będzie można otrzymać bezpłatnie wizerunek świętego.

Chcielibyśmy, aby ta akcja miała charakter Gminny, a być może stanie się akcją ogólnopolską. Zwyczaj przystrajania okien w Kalwarii Zebrzydowskiej na odpust Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia) ma wielopokoleniową tradycję. Dla Jana Pawła II Sanktuarium Kalwaryjskie miało szczególne znaczenie, dlatego 100-lecie Jego urodzin chcemy uczcić takim wyjątkowym kalwaryjskim akcentem – „dekoracją naszych okien” – tłumaczą wolontariusze z Zespołu Szkół nr  1 im. Mikołaja Zebrzydowskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej

Podobnie jak wolontariusze zachęcamy do sfotografowania swojego „Okna dla Jana Pawła II” i podzielenia się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #oknodlajp2. Dzięki temu pozostając w swoich domach, aktywnie możemy włączyć się w świętowanie tej wyjątkowej, szczególnie dla naszego regionu rocznicy. Pokażmy jak świętujemy razem!

Uczestnikiem akcji  #oknodlajp2 może stać się każdy, kto samodzielnie udekoruje w maju (a szczególnie w dniu urodzin Karola Wojtyły – 18 maja) swoje okno w ozdoby nawiązujące do postaci świętego Papieża. Własnoręcznie wykonane dekoracje będą swego rodzaju wyjątkowym  podziękowaniem za życie i pontyfikat świętego Jana Pawła II.

Wizerunek Ojca Świętego Jana Pawła II można otrzymać w Urzędzie Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej – prosimy o kontakt z Referatem Działalności Gospodarczej i Promocji – tel. 8766 002 i  8766 134, mail – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodatkowo Kalwaria Zebrzydowska zostanie udekorowana na urodziny świętego, zostaną przygotowane konkursy dla dzieci i młodzieży i niespodzianka -  zachęcamy do śledzenia strony internetowej – www.kalwaria-zebrzydowska.pl i fanpage na Facebook – facebook.com/kalwaria-zebrzydowska