Dzisiaj 26 maja, czyli DZIEŃ MATKI! Wszystkim Mamom, z małymi i dużymi dziećmi, życzymy wszystkiego najlepszego!
 
Dzień Matki - co to za święto?
 
Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian, którzy otaczali kultem matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów. Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.
 
W Stanach Zjednoczonych, w drugiej połowie XIX wieku, z inicjatywy jednej z nauczycielek, ogłoszono Dni Matczynej Pracy, potem Dzień Matek dla Pokoju, a w 1905 r. Dzień Matki. W 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.
 
W przedwojennej Polsce Dzień Matki (święto ruchome) z inicjatywy PCK. Dzień Matki (Muttertag) był obchodzony jako ważne święto w Generalnym Gubernatorstwie podczas okupacji niemieckiej.