31 stycznia 2021 roku sześćdziesięciu wolontariuszy Sztabu Kalwaria Zebrzydowska wyszło na ulice Kalwarii i pobliskich miejscowości, żeby po raz 29. kwestować na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tej edycji Fundacja skupia się na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy, to już drugi Finał WOŚP dedykowany laryngologii.

Sztab, jak co roku, został powołany przy Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego szefem był Andrzej Burdek, dyrektor instytucji. Zrealizowaliśmy Finał WOŚP w zupełnie innej formule. Musieliśmy zrezygnować z uroczystego otwarcia na kalwaryjskim rynku i spotkania w sali widowiskowej. Dwa tygodnie przed dniem zero rozpoczęło działanie kalwaryjskie studio wośpowe, w role prowadzących, Jurka Owsiaka i Agaty Młynarskiej, wcielili się Rafał Albin Łęczyński i Anna Manżuk. W kilku odcinkach opowiadali o tym, co przygotował nasz Sztab. Z kamerą udało się nam odwiedzić kilku naszych partnerów (niestety nie wszystkich). Pokazaliśmy pracownie Grzegorza L. Piotrowskiego, pracownie Niezwykły Zakątek oraz sklep Mrówka. Ponadto gościliśmy w naszym studio Michała Goczała, uczestnika Rajdu Dakar 2021, mieszkańca naszej gminy. Ta fascynująca rozmowa oraz pozostałe odcinki dostępne są na kanale Centrum Kultury na YouTube.

 

Grupa Razem z Zofią Giełdoń na czele zorganizowała tradycyjny konkurs plastyczny nawiązujący do motywu przewodniego Finału. Dzieci rysowały „Najpiękniejsze lizaki”. Konkurs został rozstrzygnięty 31 stycznia, a najlepsze prace trafią na przyszłoroczną licytację. Ponadto odbyły się warsztaty plastyczne online „Podstawka pod telefon” przygotowane przez Anitę Pajor. Anita wraz ze swoim pomocnikiem Łukaszem przygotowała nagranie z instrukcją wykonania podstawki, a uczestnicy odbierali pakiety z materiałami w Sztabie. Powstało kilkanaście podstawek z serduszkiem.

Mimo pandemii udało się także zorganizować coroczną loterię fantową w Starym Kinie. Losy rozeszły się w niespełna półtorej godziny. Wieczorem odbyło się losowanie nagród głównych – klawiatury, blendera, kompletu garnków oraz narzędzi. Poza tym ze Sztabu realizowaliśmy transmisje na żywo – granie i śpiewanie w wykonaniu Mariusza Tracza, Mariusza Gałczyńskiego i młodej artystki Hani Pyrek.

Zwieńczeniem dnia było Światełko do Nieba, które w tym roku zrealizowaliśmy z Energy 2000 w Przytkowicach, można było obserwować to wydarzenie na żywo na Facebooku. Światełko dedykowane było dwóm osobom, których zabrakło w naszym Sztabie – Ewelinie i Piotrowi.

Finał zamknęliśmy z wynikiem 70 532,32 zł. Rekordowa kwota z jednej puszki to 4 106,49 zł. Mimo pandemii uzyskaliśmy piękny wynik. Dodajmy, że w tej kwocie nie są ujęte licytacje, które w tym roku prowadziliśmy online na Allegro, a które potrwają jeszcze do 14 lutego. Już dzisiaj wiemy, że nasz Sztab uzyskał ponad 80 tysięcy złotych! W naszym Sztabie byli wolontariusze między innymi z Kalwarii, Zebrzydowic, Stanisławia Dolnego, Leńcz, Izdebnika, Skawinek, Barwałdu Górnego.

Tegoroczny Finał był zdecydowanie inny niż poprzednie. Nie tylko przez pandemię koronawirusa, przez którą nie mogliśmy spotkać się w licznym gronie w sali widowiskowej podczas imprezy finałowej, gdzie odbywały się koncerty, licytacje, loteria, warsztaty i wiele innych atrakcji. Dla kalwaryjskiego Sztabu Finał okazał się szczególnie trudny. 13 stycznia pożegnaliśmy naszego kolegę Piotra Pępka, pracownika Centrum Kultury z dwudziestopięcioletnim stażem, współtwórcę kalwaryjskiego Sztabu WOŚP. To właśnie Piotrowi dedykowany był 29. Finał w Kalwarii. Niestety w czasie trwania Finału do Sztabu dotarła kolejna tragiczna wiadomość o śmierci naszej koleżanki Eweliny Baklarz, która przegrała nierówną walkę z nowotworem. Ewelina pracowała w kalwaryjskim domu kultury przez trzynaście lat i rokrocznie włączała się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jeszcze przed rokiem byliśmy w Sztabie w pełnym składzie…

Tego przedsięwzięcia nie udałoby się zrealizować bez pokaźnego grona dobrych ludzi. Lista podziękowań jest bardzo długa – dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom i firmom, które wsparły nasz Sztab. Szczególne podziękowania należą się osobom najbardziej zaangażowanym w prace Sztabu – Annie Manżuk, Rafałowi Łęczyńskiemu, Anicie Pajor. Słowa wdzięczności należą się też wolontariuszom liczącym pieniądze w Sztabie. Wielkie podziękowania chcieliśmy skierować do naszych stałych partnerów - nigdy nie mówicie nie, zawsze nakręcacie nas do działania swoją ofiarnością i dobrym słowem,  z wami nie ma rzeczy niemożliwych! Dziękujemy:

 • PSB Mrówka Niebieska z Kalwarii Zebrzydowskiej z Agnieszką Lach na czele za ofiarowanie materioałów do dekoracji oraz podarowanie pięknych talerzy na licytacje Allegro
 • Partnerom DPS i WTZ Zakonu Bonifratrów w Zebrzydowicach za fanty na licytacje oraz wkład w przygotowanie finału tego oraz trzech poprzedzających
 • Artystom Grzegorzowi L. Piotrowskiemu i Joannie Piotrowskiej za przekazanie swoich prac na licytacje
 • Pracowni cukierniczej Kwiatek, Sebastianowi Łazarczykowi za wielką słodką pomoc i przeklazane fanyty na loterię, również od trzech lat z nami
 • Cukierni Pysia za słodkości dla wolontariuszy
 • Firmie MaxElektro z Józefem Kołodziejczykiem – wielokrotnemu sponsorowi nagród głownych w loterii
 • Arturowi Brockiemu za piękne i jedyne w swoim rodzaju zdjęcia na licytację
 • Western Camp Resort, Energylandia, Energy2000 – za vouchery i fanty na licytację i loterię
 • Michałowi Goczał za wywiad, koszulkę z Dakaru i całokształt pomocy
 • Gabrysi i Mateuszowi Garlacz zawsze gotowym do wsparcia
 • Firmie PioNat Pawła Sarapaty – za pomoc w promocji wydarzenia
 • Gastrosferze – za niegasnącą chęć pomocy
 • Pracowni „Niezwykły Zakątek” – za pomoc w fantazyjnych dekoracjach

Dziękujemy także: Zespołowi Luxtorpeda (zwłaszcza Robertowi Drężmak), Hansowi – za płyty; Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej (za koszulkę reprezentacji z autografami kadry); Tomaszowi Frankowskiemu i Marcinowi Olędzkiemu; Szymonowi Hołowni i Agnieszce Łokaj; Emilii Rogalewskiej; Joannie Palczewskiej; Sekretowi Piękna w Kalwarii; Pracowni Farfurka z Lanckorony; Pracowni Vector Kasi i Arturowi Rychlik; Sylwii Roman; Hand made by Gabi; firmie Filipiak; Pracowni StoneLove; firmie Mirogród; Cukierni SISTERScake; Interoptyk z Kalwarii; Danusi Ptak; Annie Opyrchał; firmie Ecoshine; firmie PilPol; IPA Kalwaria; firma Yesser Tomasz Godzik; Luxart Concerts & Events; Agencja Bumerang; Dyrektor Zarządającej Fundacji Braci Collins Agnieszce Sasin; Brudny dom- sklep internetowy; Edeo; UKS Żarek Barwałd Górny z Frankiem Sarapatą; Urząd Miasta w Kalwari Zeb.; Starostwu Powiatowemu w Wadowicach i radnemu Sebastianowi Mlakowi.

Nie sposób wymienić wszystkich, ale wszyscy zaangażowani jesteście dla nas bardzo ważni i ogromnie się cieszymy obserwując jak grono naszych pomagaczy rozrasta się z roku na rok. Razem tworzymy piękną lokalną wośpową rodzinę. Siema!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: Artur Brocki

Tekst: Sonia Knapczyk / Sztab WOŚP Kalwaria Zebrzydowska