Za nami kolejny koncert edukacyjny przygotowany przez Filharmonię Krakowską, tym razem artyści zajęli się tematem "Odcienie ludzkiego głosu". 8 maja uczniowie gminnych szkół poznawali tajniki ludzkiego głosu uczestnicząc w spotkaniu z filharmonią w sali widowiskowej CKSiT.

Dzięki powietrzu wydobywającemu się z naszych płuc przy jednoczesnym impulsie z mózgu w drgania wchodzą tzw. potocznie struny głosowe, które znajdują się w krtani czyli tej części gardła, którą oddychamy a nie połykamy. Powstaje dźwięk! Dzięki temu mówimy lub krzyczymy lub - i to interesuje nas najbardziej - śpiewamy.

W zaprezentowanej uczniom audycji artyści zaprezentowali niezwykły instrument muzyczny, jaki jest głos ludzki i opowiedzieli o sposobach, dzięki którym można uzyskać jego różne brzmienia. Dzieci mogły si dowiedzieć, jak należy szkolić głos na potrzeby wykonywania trudnych utworów muzyki klasycznej. Usłyszeli też głos, typowy dla przyśpiewek ludowych, a także poznali muzyka, znawcę instrumentów wschodnich krain, który w dalekiej Mongolii nauczył się bardzo dziwnego wydobywania dźwięków, tzw. śpiewu alikwotowego.

Aby przybliżyć ten temat  publiczności, wszyscy wykonawcy przeprowadzili z dziećmi fachowe, bardzo interesujące ćwiczenia emisyjne.

Wykonawcy: Maria Klich – sopran, Piotr Kalina – tenor, Emilia Bernacka – fortepian, Zuzanna Kozłowska – głos biały, Bartek Pałyga – śpiew alikwotowy

W programie znalazły się utwory:

Camille Saint-Saens - Ave Maria
Władimir Wawiłow - Ave Maria
Giovanni Bononcini – Per la gloria (z opery Griselda)
Eduardo di Capua – O sole mio
Cesar Franck – Panis Angelicus (duet)

Prezentacja śpiewu tzw. głosem białym (przyśpiewki z Kurpi Zielonych i Lubelszczyzny)

Prezentacja tzw. śpiewu alikwotowego (tradycyjny śpiew mongolski)

Zdjęcia na Facebooku.

 

 

sk