Początek naszej lipcowej wycieczki zaczęliśmy od atrakcyjnego rejsu łodzią Slanica, która pływa z przystani na Slanicką Osadę. W przepięknej przyrodniczej scenerii Slanickej Wyspy Sztuki na środku Orawskiej Zapory Wodnej są wystawiane stałe ekspozycje tradycyjnej sztuki ludowej z kolekcji Orawskiej Galerii.

 

 

Z pięciu wiosek, które na zawsze zniknęły pod wodami zapory w 1953 roku, jako wyspa zachowało się tylko wzgórze z barokowym kościołem i kalwarią, które kiedyś stanowiło dominantę gminy Slanica. Po kilku latach powstała myśl wytworzenia stałych ekspozycji Orawskiej Galerii, które zostały otwarte w latach 1971-1973.

We wnętrzu kościoła z fasadą z okresu klasycystycznego przedstawiona jest ekspozycja „Tradycyjna ludowa plastyka i malarstwo”, a na zewnątrz powstało lapidarium „Orawskiej sztuki kamiennej XVIII i XIX wieku“. W byłym grobowcu znajduje się ekspozycja historii zatopionych gmin i budowy Orawskiej Zapory Wodnej.

 

Naszym kolejnym punktem wycieczki był rynek w Starej Bystrzycy, gdzie znajduje się największa drewniana rzeźba na Słowacji. Całkowita kompozycja przedstawia siedzącą Madonnę, Siedmiobolesną Maryję Pannę, patronkę Słowacji.

 

Ekspozycja etnograficzna Vychylovka Skansen w plenerze Kysuckiego muzeum w Čadcy, stara się o rekonstrukcję krajobrazu i środowiska naturalnego, wraz z prezentacją architektury ludowej i stylu życia, oraz kultury ludu mieszkającego w regionie Kysuce w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku.

Zabytkowa leśna kolejka wąskotorowa tworzy integralną część Muzeum Kysuckiej Wsi w Novej Bystrzycy - Vychylovce. Jest zachowaną i starannie odrestaurowaną częścią dawnej Kysucko-orawskiej leśnej kolejki wąskotorowej która powstała w 1926 roku poprzez połączenie kolei leśnych zbudowanych w latach 1915 - 1918, kysuckiej - z Oščadnicy do Chmury i orawskiej - z Lokce do Erdutky.

 

W trasie udało nam się zobaczyć również drewniany kościołek Wszystkich Świętych w Twardoszynie.