Niesamowite spotkania z nauką dla dzieci 6-9 lat i 10-13 lat, interaktywne i multimedialne zajęcia z różnych dziedzin nauki, dostosowane do wieku dzieci. I semestr zimowy trwa od października do stycznia, zajęcia będą odbywały się w soboty, raz w miesiącu.

 

 11:00-12:00 - warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat

12:10 - 12:50 - wspólny wykład dla dwóch grup wiekowych

13:00-14:00 - warsztaty dla dzieci w wieku 10-13 lat

 

 Zgłoszenia przyjmujemy do 30 września. Pierwszeństwo mają dzieci kontynuujące naukę. Nowi studenci rekrutowani są po zakończeniu rekrutacji osób z pierwszeństwem.

Szczegółowe informacje pod numerem telefonu  33 873 37 71 

Opłata miesięczna 30 zł/os.

 

PROGRAM WYKŁADÓW I WARSZTATÓW UNIKIDS UNIWERSYTETU DZIECIĘCEGO W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ – I SEMESTR 2019/2020

 

·         26 października: Judyta Kaczmarek-Włusek


Wykład: „Najciekawsze miejsca na świecie”

Wakacje to czas, w którym poznajemy i podziwiamy niezwykłe miejsca na świecie. Na tym wykładzie przeniesiemy się do tego beztroskiego czasu i zwiedzać będziemy najpiękniejsze zakątki. Poznamy starożytny i nowoczesny przewodnik po cudach świata, dowiemy się jaki jest najwyższy budynek, jaki kiedykolwiek zbudowano. Przyjrzymy się otaczającym nas krajom oraz ich najpiękniejszym
i najcenniejszym zabytkom. Po tym wykładzie zapewne zaplanujemy nie jedną podróż na przyszłe lata.

Warsztat: „Czas na SLIME!”

Czy lubicie sprytną plastelinę? My uwielbiamy! Ta niewielka kuleczka posiada ogrom fantastycznych właściwości: można ją rozciągać, rwać i odbijać.. Na tych warsztatach wykonamy swoją masę plastyczną, która jest bardzo bliska ideału! Ciągnie się, rwie i powstają z niej gigantyczne balony! Każdy uczestnik stworzy również JADALNEGO slime’a. Będzie zabawnie i smacznie!

 

·         16 listopada: Magdalena Przemyk

Wykład: „Niezwykły KLOCEK”

Każdy je zna. Wielu uwielbia (i to niezależnie od wieku). Jednak czy każdy wie co oznacza nazwa LEGO? Skąd pomysł na klocki, które jako pierwsze zabawki miały pewien system? W jaki sposób za pomocą tych zabawek można nauczyć się matematyki lub języka polskiego? Jaka jest największa liczba, którą można zbudować z cyfr pociągu DUPLO? Te i wiele innych ciekawostek na wykładzie - serdecznie zapraszamy!

Warsztat: „Kto chciałby na chwilę być czarodziejem?”

Tworzyć mikstury i zmieniać ich kolory. Czasem coś wybuchnie, czasem zostanie bez zmian – jak
w prawdziwym laboratorium. Sprawdzimy jak zachowuje się wskaźnik chemiczny,
w zależności od środowiska, w jakim się znajduje. Co się z nim stanie w środowisku kwasowym (pH<7), w środowisku obojętnym, a co w środowisku zasadowym (pH>7). Zbadamy również właściwości suchego lodu - czy naprawdę jest suchy, czy nas mrozi czy parzy, do czego jest używany i jak powstaje? Wszystkie te doświadczenia wykonamy i przepisy na nie dogłębnie poznamy.

 

·         7 grudnia: Judyta Kaczmarek-Włusek

Wykład: „Dlaczego widzę, czuję i słyszę?”

Nasze ciało to bardzo skomplikowana maszyna, której centrum dowodzenia jest MÓZG.
Ma on swoich zwiadowców, takich jak: oczy, nos, uszy, które dostarczają mu informacji. Mózg
te wiadomości przetwarza i analizuje. Na tym wykładzie wykonując różne doświadczenia, eksperymentalnie zbadamy nasze zmysły i sprawdzimy jak są ze sobą połączone. Poznamy również czujniki laboratorium SILAB, za pomocą których można sprawdzić pojemność naszych płuc oraz
na własne oczy zobaczyć uderzenia naszego serca.

 

Warsztat: „Świecące roztwory, czyli poznajemy luminescencję”

Czy istnieją roztwory emitujące światło? Na tych warsztatach omówimy zjawisko luminescencji. Pokażemy, że napoje, bilety, banknoty i niektóre owoce są w stanie emitować pochłonięte promienie ultrafioletowe. Poznamy rywanol oraz fluoresceinę. Ten warsztat to również okazja do poznania rosnących farb, które można wykorzystać do zabaw sensorycznych lub jako  bazę do produkcji prac plastycznych.