Niesamowite spotkania z nauką dla dzieci 6-9 lat i 10-13 lat, interaktywne i multimedialne zajęcia z różnych dziedzin nauki, dostosowane do wieku dzieci. I semestr zimowy trwa od października do stycznia, zajęcia będą odbywały się w soboty, raz w miesiącu.

 

 11:00-12:00 - warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat

12:10 - 12:50 - wspólny wykład dla dwóch grup wiekowych

13:00-14:00 - warsztaty dla dzieci w wieku 10-13 lat

 

 Zgłoszenia przyjmujemy do 30 września. Pierwszeństwo mają dzieci kontynuujące naukę. Nowi studenci rekrutowani są po zakończeniu rekrutacji osób z pierwszeństwem.

Szczegółowe informacje pod numerem telefonu  33 873 37 71 

Opłata miesięczna 30 zł/os.

 

PROGRAM WYKŁADÓW I WARSZTATÓW UNIKIDS UNIWERSYTETU DZIECIĘCEGO W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ – II SEMESTR 2019/2020

 

  • 8 luty: Magdalena Przemyk

 

Wykład: „Pokaż mi gdzie mieszkasz!”

Czy wiesz, gdzie znajduje się największy budynek na świecie? Jakich rozmiarów jest najmniejszy dom zamieszkały przez ludzi? Jak buduje się igloo? Ile czasu zajmuje rozłożenie jurty w nowym miejscu? Dlaczego niektóre domy stoją na balach? Czy wiesz, że domy Tkaczy (ptaków), potrafią pomieścić nawet kilka ptasich rodzin. Domy mrówek to nie tylko mrowiska – ale również piękne zielone kokony stworzone z liści. Zobaczymy o wiele więcej – zapraszamy na wykład.

Warsztat: „Kawa czy herbata?”

W jaki sposób herbata znalazła się w Europie? Jakie są jej rodzaje? Jakie są tradycje z nią związane? Jak wygląda rytuał parzenia? Skąd kawa pochodzi? Jak powstaje? Czy można
z niej zrobić coś więcej niż napój? Podczas warsztatów każdy uczestnik stworzy własną herbatę oraz – tajemniczy produkt z kawą. Serdecznie zapraszamy!

  • 7 marzec: Judyta Kaczmarek-Włusek

Wykład: „Czy gwiazdy naprawdę spadają?”

Gwiazdy są piękne, tajemnicze i łączy się z nimi wiele niezwykłych legend i wierzeń. Starożytni Rzymianie uważali, że „spadająca gwiazda” symbolizuje narodziny dziecka.
W innych regionach świata oznaczała ona czyjąś śmierć. W Polsce istnieje przesąd, który mówi, iż „spadająca gwiazda” ma magiczną moc spełniania najgłębszych pragnień.
A czym tak naprawdę jest błysk, który możemy zaobserwować na wieczornym niebie?
Warsztat: „Jak powstaje sztuczny śnieg?”

Na tych zajęciach sprawdzimy w jaki sposób powstaje sztuczny śnieg oraz czy można go zrobić w domu. Poznamy pojęcie „super absorbentu” i uważnie przyjrzymy się kolorowym kulom żelowym, z których można stworzyć bardzo ciekawą zabawkę sensoryczną.
Zima z pewnością zawita na zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego.

  • 25 kwietnia: Judyta Kaczmarek-Włusek

 

Wykład: „Po co nam skóra?”

Skóra jest narządem, który stanowi barierę ochronną miedzy organizmem człowieka,
a środowiskiem zewnętrznym. Może rozpoznać zarówno delikatny dotyk, jak i przenikliwy ból. Pełni ważną rolę w odbieraniu różnych sygnałów z zewnątrz - jakich? Uczniowie zbadają to na zajęciach.

Warsztat: „Jak powstaje maść? Zostajemy Medykami”

Tym razem nasze laboratorium zamieni się w Aptekę, a My wcielimy się w rolę prawdziwych farmaceutów. Przy użyciu specjalistycznych narzędzi wyprodukujemy maść, którą będziemy mogli zabierać do domu. Udział w warsztacie będzie okazją do zobaczenia wielu rodzajów maści, poznania ich składu oraz zastosowania.

 

 

  • 16 maja: Judyta Kaczmarek-Włusek


Wykład i warsztat: „Jak z butelek powstają bluzy polarowe?”

Każdy przedmiot, który kiedykolwiek został wyrzucony, istnieje w jakiejś formie na naszej planecie. Przeciętny Polak wytwarza około 300 kg odpadów rocznie. Część z nich tworzy Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci - krążącą na środku największego oceanu świata. Są to śmieci, które nie ulegają biodegradacji. Podczas wykładu przekonamy się, jak prawidłowo powinna wyglądać selektywna zbiórka odpadów. Spojrzymy na skalę problemu, jakim jest brak segregowania śmieci. oraz jak katastrofalne skutki dla środowiska ma palenie śmieci
w domu czy ich nielegalny wywóz do lasu.

Podczas warsztatu wcielimy się w rolę artystów i samodzielnie stworzymy produkty recyklingowe, które zabierzemy do domu.

 

  • 6 czerwiec: Judyta Kaczmarek-Włusek

 

Wykład: „Podsumowanie wykładów i warsztatów w ramach Uniwersytetu Dziecięcego
w roku akademickim 2019/2010”
Warsztat: „Niezwykłe laboratorium”

Czy można stworzyć niebieską ciecz, która w spoczynku traci barwę, a podczas wstrząsania
ją odzyskuje? Chemik czy magik jest w stanie wyczarować miksturę, która na naszych oczach
zmienia kolory - jak kameleon. Podczas tego warsztatu będziemy również świadkami kilkusekundowej przemiany styropianu w klej modelarski. Zapraszamy!