Niesamowite spotkania z nauką dla dzieci 6-9 lat i 10-13 lat, interaktywne i multimedialne zajęcia z różnych dziedzin nauki, dostosowane do wieku dzieci. I semestr zimowy trwa od października do stycznia, zajęcia będą odbywały się w soboty. 

Uniwersytet dziecięcy

II semestr- wykłady i warsztaty

 

I spotkanie: 4 marca

Wykład: ,,Niesamowite miejsca, zwierzęta i rośliny żyjące na Ziemi”

Kwadratowe arbuzy, przeźroczyste ryby, lody czosnkowe czy hotele z lodu – to tylko część dziwnych rzeczy jakie można spotkać na tym świecie.

 

Warsztaty: ,,Warsztaty z herbaty”

Pijemy ją codziennie, ale czy wiemy skąd pochodzi? Jak to się stało, że liście rośliny zalewamy wrzątkiem? Ile jest rodzajów? Na te pytania odpowiemy podczas warsztatów.
Podczas zajęć uczestnicy skomponują również swoją własną herbatę.

 

II spotkanie: 1 kwietnia

 

Wykład: ,,Zapracowana pszczoła nie ma czasu na smutki”

Podczas wykładu dzieci dowiedzą się dlaczego pszczoły są ważne dla człowieka? Czym różni się pszczoła od osy? Co oprócz miodu zawdzięczamy pszczołą? Ile razy mogą nas użądlić? Gdzie mieszkają pszczoły i jakie prace wykonują podczas swojego krótkiego życia. Uczestnicy będą mogli skosztować różnych rodzajów miodu, pyłku pszczelego. Zobaczą strój pszczelarza oraz wnętrze ula.

 

Warsztaty: ,,Warsztaty zegarowe”

 Czas płynie nieubłaganie, mija minuta za minutą, a jak to się stało, że człowiek wymyślił zegar? Jak dawniej mierzono czas? Sławne zegary. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają swoje zegary.

 

III spotkanie: 6 maja

 

Wykład: ,,Szczęśliwy ten dom, gdzie pająki są"

Czy pająki są naprawdę takie straszne? A może to, że tak mało o nich wiemy sprawia, że się ich boimy? Czas przełamać barierę i spojrzeć oczyma pająka na świat, który z nimi dzielimy!

Podczas warsztatów studenci będą mieli okazję aby: poznać niesamowite zachowanie, wygląd oraz warunki naturalne gdzie występują pajęczaki, sekrety dotyczące oddziaływania pajęczaków na człowieka, jak człowiek zaczął wykorzystywać pomoc pajęczaków do stworzenia lepszego jutra oraz wiele innych niezwykłych informacji z pajęczego świata. Wszystkie tematy zostaną zilustrowane na żywych przykładach, aby jak najdokładniej je poznać. Dla odważnych, będzie możliwość kontaktu wręcz namacalnego z wielkimi pajęczakami – Ptasznikami. Wszystko to, aby zwrócić uwagę że powiedzenie „Szczęśliwy ten dom gdzie pająki są”, jest tylko „przedsionkiem” do poznania zalet wpływu pajęczaków na życie człowieka.

 

Warsztaty: ,,Nie puścimy Płazem, że ich nie znacie...ale poznacie"

Podczas warsztatów zobaczymy takie zwierzęta jak:

- ptaszniki: 6 gatunków,

- skorpion: 2 gatunki,

- przedstawiciel pająków właściwych (Czarna wdowa),

- kątnik domowy,

- nastrosz trzęs,

- amblypyga,

- uropyga.

 

IV spotkanie: 10 czerwca

 

Wykład: ,,Magia czy chemia kina?”

Zapraszamy Studentów na wykład, który przybliży nas do poznania niezwykłych trików chemicznych wykorzystywanych w kinematografii, fotografii, a także w życiu codziennym. Tym razem spojrzymy na chemię z nieco innej perspektywy.

Przed nami m. in.:
– sztuczna krew, czyli kryminalne zagadki Hollywood,
– efekt mgły, czyli mroczny, tajemniczy klimat z dreszczykiem emocji,
– pył magnezowy, czyli początki lampy błyskowej,
– dymiące napoje,
– erupcje, a więc możliwość przygotowania niewielkiej imitacji wulkanu w laboratorium
– przemiana styropianu w klej modelarski

 

Warsztaty: „ JA w świecie chemika czy magika?”

Czy można stworzyć błękitną ciecz, która w spoczynku traci barwę, a podczas wstrząsania ją odzyskuje? Chemik czy magik posiada miksturę zmieniającą barwę wraz z temperaturą albo sól, która w dwóch bezbarwnych rozpuszczalnikach przyjmuje różne kolory? To do naszych Studentów należy decyzja – chemia to czy magia?

 

 

 

Szczegółowe informacje pod numerem telefonu  33 873 37 71 lub drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Koniecznie zapoznaj się z regulaminem!

Opłata miesięczna 30 zł/os.