Wycieczka piesza na Turbacz zorganizowana przez Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej 14.04.2018 to nasza inauguracja wypraw górskich w 2018 roku.

Turbacz to najwyższy i najbardziej znany szczyt Gorców, stanowi centralny punkt masywu. Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski. Schodzą się tutaj najważniejsze grzbiety Gorców. Przez północne oraz wschodnie zbocza tejże góry przebiega granica Gorczańskiego Parku Narodowego

 

Nasza trasa na Turbacz: Koninki, Tobołów, wyjazd wyciągiem na Suchorę, Obserwatorium Astronomiczne na Suchorze, Obidowiec Rozdziele, Turbacz, Hala Turbacz, Szałasowy Ołtarz, Czoło Turbacza

 

Na trasie mogliśmy zobaczyć wiele atrakcji:  Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Pedagogicznego (z Krakowa), usytuowane na polanie Suchora. Obserwatorium użytkowane jest od 1987 roku, prowadzone są w nim obserwacje obiektów, głównie gwiazd. Pomnik upamiętniający miejsce katastrofy samolotu sanitarnego.

Hala Turbacz na której znajduje się szałasowy ołtarz. W tym miejscu ks. Karol Wojtyła 17 września 1953 roku odprawił mszę świętą dla znajomych, studentów z Krakowa i tutejszych pasterzy.

 

ŻM