W tym roku pogoda nas rozpieszcza! Budapeszt udało się nam zwiedzić w pięknym słońcu.

 

 

 

W sobotę 12 maja o godzinie 4:00 grupa z Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej wyruszyła w drogę do Budapesztu.

 

Swoje zwiedzanie rozpoczęliśmy od Plac Bohaterów, na środku którego stoi 36-metrowa kolumna, zwieńczona posągiem archanioła Gabriela. Kolumnę otaczają posągi jeźdźców, wodzów oraz węgierskich przywódców.

 

Bez wątpienia najbardziej reprezentacyjnym miejscem w Budapeszcie jest Wzgórze Zamkowe. To tu znajduje się najstarsza część miasta i Zamek Królewski, a układ ulic i zabudowa zachowała swój pierwotny charakter. Niemal w samym centrum wzgórza znajduje się neogotycki kościół św. Macieja oraz Baszta Rybacka, a w bezpośrednim sąsiedztwie okazały Zamek Królewski.

 

Wzgórze Gellerta, swoją nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który właśnie tutaj miał zostać zamordowany przez pogan (według legendy spuszczono go ze szczytu w drewnianej beczce). Na szczycie wznosi się potężna austriacka cytadela oraz Pomnik Wolności przez długie lata poświęcony żołnierzom radzieckim poległym.

 

Obejrzeliśmy wizytówkę Budapesztu, czyli neogotycki Parlament, następnie pomnik Franciszka II Rakoczego. Bazylika św. Stefana, z największym skarbem świątyni, a zarazem najbardziej czczoną relikwią Węgier-prawicą króla Stefana

 

Uwieńczeniem tego dnia był wieczorny rejs po Dunaju.

 

Nocą miasto wygląda bardzo efektownie, iluminacja świateł, którymi oświetlono wszystkie budowle i mosty tworzy bajkowe krajobrazy.

 

 

ŻJ