Zapraszamy na pokaz filmu Gurgacz. Kapelan Wyklętych, który odbędzie się 16 marca o godz. 19:00 w sali widowiskowej CKSiT (ul. Broniewskiego 3) w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Bezpłatne bilety wstępu dostępne są "Starym Kinie". Gurgacz. Kapelan Wyklętych to filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski. Film jest częścią oficjalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2018.

Ksiądz Władysław Gurgacz był jezuitą, kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Głosił prawdę w czasach zniewolenia, ratował zbłąkane dusze, prowadził ludzi do Boga. Idąc za głosem sumienia, trwał do końca przy młodych żołnierzach, którzy z bronią w ręku przeciwstawiali się komunistycznemu reżimowi. W 1939 roku, na początku swej kapłańskiej drogi, przed obrazem Maryi Królowej Polski złożył siebie w ofierze za ratowanie ukochanej Ojczyzny. Osiem lat później został skazany na śmierć.

Gurgacz. Kapelan Niezłomnych to przejmujący obraz na styku dokumentu i fabuły. Archiwalne fotografie, zapiski kapłana, świadectwa przeplatają się ze scenami fabularnymi, w których znakomitą kreację głównego bohatera stworzył Wojciech Trela. Najnowsze dzieło Dariusza Walusiaka, współtwórcy Teraz i w godzinę śmierci, to nie tylko filmowy zapis dramatycznej, prawdziwej historii, ale przede wszystkim poruszająca opowieść o wolności, poświęceniu dla ideałów i głębokiej wierze.

 

 sk