Zapraszamy na spektakl teatralny pt. "Czy Ją kochasz?", który odbędzie się 11 listopada br. o godz. 17:00 w sali widowiskowej CKSiT. Darmowe wejściówki na wydarzenie można odbierać w Starym Kinie (Mickiewicza 4, Kalwaria). Zapraszamy!

 

Spektakl powstał we współpracy z Muzeum Dwór w Stryszowie (oddział Zamku Królewskiego na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki) i przy wsparciu finansowym Zamku oraz programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Dramaturgia i reżyseria: Mirosław Płonka

Konsultacja muzyczna: Anna Woźniak, Jan Porębski

 

OBSADA:

Dzieci-polskie stany – Barbara Ryba, Emilia Studnicka, Zuzanna Żmija, Daniel Mnich

Stanisław August Poniatowski/Julian Gorczyński – Andrzej Bąk

Konfederat 3/Powstaniec Listopadowy – Włodzimierz Dudoń

Młódka Trojanka/Krakowianka/Rusałka – Julia Dury

Tadeusz Kościuszko/Widmo Pana z Dworu – Filip Gnojek

św. Jan Kanty/Postument – Jan Klaczak

Trojanka – Agnieszka Kozik

św. Jan z Dukli/Jontek z Bugaja – Krzysztof Kozik

św. Kinga/Rusałka – Aleksandra Kwartnik

Emilia Plater/Pani z Dworu – Barbara Leja

Moskal/Józef Sowiński – Paweł Leśniak

bł. Władysław z Gielniowa – Oliwier Mich

Krakowianka/Rusałka – Natalia Piętoń

Hekabe – Dorota Płonka

Austryak/Postument/Kosynier/Piotr Skarga – Piotr Ryba

Kosynier/o. Marek Jandołowicz/Napoleon Bonaparte – Kacper Stachurski

Rusałka/Służąca – Kamila Stanowska

Prusak/Spowiednik/Naczelnik – Adrian Studnicki

Cyprian Kamil Norwid – Michał Studnicki

Konfederat 1, Zesłaniec – Tadeusz Szkut

Kasandra – Sylwia Świadek

Zesłaniec/Rusałka – Martyna Zawiła

Konfederat 2/Romuald Traugutt/Józef Poniatowski – Mateusz Zawiła

Konfederat 4/Taltybios – Paweł Żmija

Statyści: Artur Durys, Adam Studnicki, Rafał Piętoń,

 

Informacje o spektaklu:

Słownik Języka Polskiego definiuje patriotyzm jako umiłowanie kraju ojczystego i gotowość do ofiary za Ojczyznę, ale również jako miłość do miejsca swojego zamieszkania. Współcześnie, w czasie rozumienia patriotyzmu przez pryzmat nacjonalizmu, między umiłowaniem konkretnych wartości (Bóg, Honor, Ojczyzna), a miłością do krajobrazu i przywiązaniem do miejsca swojego zamieszkania występuje szereg różnic, które pozwalają zapytać o znaczenie patriotyzmu i wolności w 2018 roku. Widzowie wraz z aktorami, poprzez ograniczoną ilość miejsc i dość nietypowe ułożenie (znoszące tradycyjny podział na widza i aktora) wytworzą między sobą relacje, które pozwolą wszystkim zastanowić się nad współczesnym rozumieniem „patriotyzmu” i „wolności”. Spektakl ma formę otwartą; w czasie jego trwania wszyscy zgromadzeni, prowadzeni przez nieodłączną towarzyszkę ludzkiego życia – Śmierć, przejdą drogę od ostatnich chwil wolnej Rzeczypospolitej po rok 1918, by odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie, dotyczące rozumienia „wolności” po 100 latach od jej odzyskania.

 

Informacje o Teatrze Młodych:

Trupa aktorów-amatorów w wieku od 6-latki po 68-latka, którzy są rodzimymi mieszkańcami Gminy Stryszów (gł. miejscowości: Stryszowa, Dąbrówki i Stronia) prowadzonych przez teatrologa Mirosława Płonkę. Teatr został założony w 2007 roku. Aktorami początkowo byli tylko nastolatkowie, dlatego obrał on nazwę Teatru Młodych. Obecnie adepci sztuki aktorskiej rekrutują się spośród wszystkich chętnych osób, którym działalność artystyczna zawsze była bliską. Tym samym określenie „Młodych” nabrało nowego znaczenia i wiązane jest z młodością ducha i zapału aktorów. Od 2012 roku Teatr Młodych przybrał imię o. Rudolfa Warzechy – karmelity, który pracował w wadowickim szpitalu w momencie, gdy przychodzili oni na świat.

 

----------------------------------

11 listopada 2018 roku, godz. 17:00
sala widowiskowa CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej, ul. Broniewskiego 3

wstęp wolny

 

sk