Zapraszamy na wyjazd do Opery Krakowskiej na premierę spektaklu "Sen nocy letniej". Wyjazd  odbędzie się 25 października (piątek). Zapisy i wpłaty przyjmujemy do 20 września br. w Starym Kinie, ul. Mickiewicza 4. Zapraszamy!

 

Twórczość Szekspira była niejednokrotnie źródłem inspiracji kompozytorów. Snem nocy letniej zachwycił się 17-letni Mendelssohn do tego stopnia, iż stworzył swoją sławną Uwerturę koncertową do szekspirowskiej komedii, a kilkanaście lat później, na zamówienie króla pruskiego, muzykę do całego dzieła, w tym tak rozpoznawalne  części jak Scherzo czy Marsz weselny. Melodyjna, lekka, liryczna, romantycznie nastrojowa, z mocno zaznaczoną fantastyką muzyka Mendelssohna stała się z kolei natchnieniem dla choreografów.  „Sen nocy letniej” miał wiele wersji baletowych, ich twórcami byli tak sławni jak: M. Petipa, M. Fokin czy G. Balanchine. W Polsce mogliśmy zobaczyć balet Johna Neumeiera, stworzony dla Staatsoper w Hamburgu (1977), który wystawił w 2013 r. Polski Balet Narodowy.

Twórcą Snu nocy letniej na naszej scenie jest włoski  choreograf Giorgio Madia, znany krakowskiej publiczności jako autor baletowej wersji „Kopciuszka” (2010) i baletu-opery „Orfeusz i Eurydyka” Ch. W. Glucka (2013).

 

Kompozytor: Felix Mendelssohn-Bartholdy

REALIZATORZY:

Choreografia, reżyseria światła: Giorgio Madia
Kierownictwo muzyczne: Marcin Nałęcz-Niesiołowski
Scenografia i kostiumy: Alexander J. Mudlagk
Przygotowanie chóru: Jacek Mentel

(eb)