Wspaniały Jubileusz

centrum-kultury-kalwaria-001

23.03.2016

W ubiegły piątek Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej wzięło udział w niezwykle uroczystym koncercie symfonicznym w krakowskiej Filharmonii, z okazji Jubileuszu 80. urodzin Jerzego Maksymiuka.

Urodziny Jerzego Maksymiuka świętowane są uroczyście przez większość wielkich instytucji muzycznych w kraju. Filharmonia Krakowska zaprosiła z tej okazji Mistrza do poprowadzenia dwóch koncertów symfonicznych w dniach 18 marca i 19 marca.

Jerzy Maksymiuk jest postacią rozpoznawalną nie tylko w gronie melomanów. Szczerą radością muzykowania zaraża każdą orkiestrę i każde audytorium. Bez niego kultura muzyczna byłaby bezbarwna. Artysta stał się uosobieniem charyzmy dyrygenckiej i porywającej szybkości działania.

Starannie dobrany rocznicowy program obejmował dzieła szczególnie bliskie sercu Mistrza. W pierwszej części koncertu usłyszeliśmy jego własną kompozycję Vers per archi, niezwykle delikatną i przejmującą. W dalszej kolejności zaprezentowała się znakomita polska pianistka Ewa Pobłocka, która wykonała koncert fortepianowy A-dur KV 488 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Po przerwie natomiast wysłuchaliśmy Symfonii C-dur Franza Schuberta, dzieła niezwykle wzniosłego.

druk_03_0175

fot. Krzysztof Kalinowski

Możliwość komentowania jest wyłączona.