Akcja pomocy Ukraińcom w Centrum Kultury

Już w pierwszych dniach po wybuchu wojny włączyliśmy się w zbiórkę niezbędnych rzeczy, które zostały dostarczone na granicę i w głąb Ukrainy. Zorganizowaliśmy punkt zbiórki w Starym Kinie, we współpracy z Fundacją Pomóc Więcej i Fundacją Aktywna Integracja (25-26 lutego 2022 r.). Zebraliśmy dużą ilość rzeczy, zapełniając całego busa. Ofiarność ludzi oraz zaangażowanie wolontariuszy motywowały do podjęcia dalszych działań.

Od początku byliśmy zaangażowani w koordynację akcji pomocowej. Przedstawiciele naszej instytucji, z Dyrektorem Andrzejem Burdkiem na czele, przez kilka tygodni brali udział w kolejnych spotkaniach kryzysowych w Urzędzie Miasta oraz spotkaniach inicjowanych przez radnych i lokalnych społeczników. W sali widowiskowej CKSiT odbyło się spotkanie informacyjne dla uchodźców z Konsul Generalną Ukrainy.

W Starym Kinie działał gminny punkt zbiórki, zebrane rzeczy trafiały do Ukraińców przebywających na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowską (pozostałe punkty działały m. in. w remizach OSP, szkołach i sklepach na terenie gminy).

Dzięki wspólnym staraniom CKSiT oraz Urzędu Miasta został uruchomiony gminny magazyn pomocowy (w budynku dawnego sklepu Stolmet przy ul. Targowej), gdzie trafiają rzeczy z poszczególnych punktów zbiórek, a następnie są dystrybuowane do gości z Ukrainy. Za organizację magazynu odpowiadają Bartłomiej Łężniak (CKSiT) oraz radny Rady Miejskiej Marcin Zadora. Praca magazynu wspierana jest przez wolontariuszy, przedstawicieli gminnych instytucji oraz pracowników CKSiT.

Jako instytucja kultury skupiliśmy się przede wszystkim na najbardziej bezbronnych ofiarach konfliktu zbrojnego. Przez ponad miesiąc (od 28 lutego do 31 marca 2022 r.) w Centrum Kultury organizowane były zajęcia aktywizujące dzieci i młodzież z Ukrainy. Od poniedziałku do piątku dzieci miały zapewniony kilkugodzinny program zajęć współfinansowany przez gminę (gry i zabawy, pokazy filmowe, plastyka, ceramika, taniec, nauka polskiego), z przekąskami i obiadem, który w całości opłacił Urząd Miasta. Zorganizowaliśmy także kilka wycieczek autokarowych: do krakowskiego ZOO (18.03.), minii ZOO Kopytkowo w Izdebniku (29.03.), Centrum Pszczelarstwa Apilandia w Kleczy (31.03.), Ojcowskiego Parku Narodowego (23.03.). Pomocą przy komunikacji służyła nam mieszkająca od kilka lat Ukrainka pani Diana, dzięki temu dzieci czuły się lepiej zaopiekowane. Burmistrz Augustyn Ormanty wraz z pracownikami Urzędu Miasta odwiedził uczestników zajęć w Starym Kinie, powitał dzieci na terenie gminy i odbył z nimi krótką rozmowę.

Od kwietnia otwarliśmy możliwość bezpłatnego udziału dzieci i młodzieży w zajęciach stałych CKSiT. Mamy już pierwszych chętnych w naszych grupach zajęciowych.

Ponadto w Starym Kinie w środy i soboty odbywają się zajęcia nauki języka polskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzone przez panią Annę i Żanetę.

Dzieci mogą korzystać także z oferty kalwaryjskiego Klubu Karate, hali sportowej ZS nr w Kalwarii Zebrzydowskiej, Klubu WKS Żarek w Barwałdzie G., Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej – z tymi miejscami nawiązaliśmy współpracę przy akcji pomocowej.

Programy zajęć i informacje dla obywateli Ukrainy są przygotowywane w naszej instytucji w trzech językach – polskim, ukraińskimi i angielskim. Aktualne informacje znajdują się na stronie internetowej CKSiT w zakładce „Ukraina”. Pracownicy CKSiT służą pomocą wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy często odwiedzają Stare Kino, szukając informacji w różnych kwestiach związanych z organizacją życia w Polsce.

W maju planowane jest sąsiedzkie spotkanie integracyjne dla mieszkańców i gości z Ukrainy – szczegóły wkrótce.

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.