Baśń o Jasiu i Małgosi w wykonaniu Teatru „Na Przekór”

Baśń o Jasiu i Małgosi w wykonaniu Teatru „Na Przekór”

W małej chatce na skraju lasu mieszkało dwoje dzieci: Jaś i Małgosia… Ten początek znają wszystkie dzieci. „Jaś i Małgosia” to słynna bajka o miłości w rodzinie, poświęceniu, odwadze oraz o tym, że prawdziwa przyjaźń i miłość są wartościami bezcennymi, trzeba je chronić i pielęgnować.

 

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Przytkowicach przedstawili trochę inną wersję znanej baśni, w której dobre zwierzęta pomagają dwojgu głównym bohaterom. Przesłanie wypływające z tej historii: „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie” jest aktualne zawsze i dotyczy każdego.

 

Zabawnie, pouczająco, efektownie. Te określenia doskonale określają przedstawienie przygotowane przez Zespół Teatralny „Na Przekór” działający od 15 lat w szkole
w Przytkowicach. Premiera przedstawienia odbyła się 16 kwietnia 2023 r., reżyserem był pan Jarosław Szwec – aktor Teatru Ludowego w Krakowie, który doskonale przygotował początkujących „aktorów”.

 

Wszystko to mogło się odbyć dzięki wsparciu, które Zespół Teatralny otrzymał od Burmistrza Miasta Kalwaria Zebrzydowska, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, Dyrekcji Zespołu Szkół Nr 3 w Przytkowicach, a także dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób: Tomasza Noculi, Mirosława Strony, Jakuba Smajka, którzy zadbali o światło, dźwięk, slajdy. Opiekę pedagogiczną sprawowały Jadwiga Janicka i Dorota Targosz. Przepiękne dekoracje i kostiumy, dbałość o najdrobniejszy rekwizyt, to wszystko złożyło się na to, że przedstawienie było spektakularne. Ogromnym atutem okazała się interakcja z widownią, dzieci brały udział w spektaklu z ogromnym zaangażowaniem i niebywałą uwagą. Trzeba było np. „wyprowadzić w pole” Babę Jagę, pomóc zajączkowi w ucieczce, wskazać dobrą kryjówkę. Na uwagę zasługują też układy choreograficzne, które przygotowała pani Monika Zwias, sprawiły one, że widowisko było niezwykle dynamiczne.

 

Uczniowie przygotowywali się do tego spektaklu od października. Wysiłek się opłacił: śmiech widzów i przerażenie najmłodszych na widok czarownicy było najlepszą recenzją dla tego przedstawienia. Dzieci żywo reagowały na to, co działo się na scenie. Po zakończeniu dało się słyszeć głosy: Kiedy będzie następne? A dzieci, które w tamtym roku oglądały nasz spektakl, wchodziły, mówiąc: Już nie mogłem się doczekać.

 

W rolę Jasia wcielił się Mateusz Mróz, zaś Małgosię zagrała Magdalena Typrowicz. Świetni okazali się: Antonina Fryś – Baba Jaga, Dmytro Shumylo – Kocur, Oliwia Kaleta – Zając, Weronika Kozioł, Joanna Mocała, Katarzyna Monica – Jeżyki, Amelia Motal, Nadia Pióro – Wiewiórki, Sowa – Julia Lelek, Gabriela Dąbrowa – Żmija, Ptak – Wojciech Chrostek, Anna Serwin – Mama oraz Oskar Tupta – Tata. Każda z tych osób znalazła swoje grono wielbicieli wśród publiczności.

 

Przedstawienie to obejrzało ponad 1800 widzów. Ogromne brawa i głosy rozczarowania, że to już koniec, bez wątpienia świadczą o sukcesie Teatru „Na Przekór”. Gratulujemy i czekamy na kolejne przedstawienie.

Źródło: Gmina
Kalwaria Zebrzydowska

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.