Coolturalne wakacje – podsumowanie

Ponad 600 dzieci skorzystało z naszej oferty warsztatów i wycieczek. Wakacje rozpoczęliśmy wyjazdem do Teatru Współczesnego w Krakowie (28.06.), w którym uczestnicy obejrzeli spektakl „Pan Twardowski” i wzięli udział w warsztatach teatralnych. Podczas kolejnego wyjazdu uczestniczyliśmy w rejsie statkiem po Jeziorze Mucharskim (30.06.), poznając historię ziemi mucharskiej i budowy zapory na rzece Skawie.

W lipcu zaplanowaliśmy aż jedenaście aktywności dla dzieci i młodzieży. 5 lipca odbyła się wycieczka do Ecoparku „W Dechę” i parku linowego w Bielsku-Białej. W pierwszej kolejności dzieci bawiły się w parku wypełnionym drewnianymi atrakcjami i grami (zjeżdżalnie, karuzele, kręgle, przekładnie itp.), a później odważni mogli spróbować swoich sił w parku linowym, przechodząc trasy o różnych stopniach trudności, usytuowane w koronach drzew. 6 lipca w Starym Kinie zorganizowane zostały warsztaty z Anitą Pajor, podczas których dzieci robiły papierową scrapową ramkę na wakacyjne zdjęcia i wspomnienia. Wielką popularnością cieszył się wyjazd na warsztaty robienia pizzy do Czarnego Gronia (7.07.), połączony z zabawą w parku Magiczna Osada. Kolejne warsztaty w Starym Kinie odbyły się 8 lipca, tym razem uczestnicy robili własnoręcznie wakacyjne świece żelowe. 11 lipca odwiedziliśmy Goranówkę w Wieprzu. To była nasza druga wizyta w szkole psiej tresury, w której uczestnicy poznali realia pracy psów ratowników, elementy szkolenia psów i etykietę kontaktu z tymi zwierzakami. Warsztaty edukacyjne zakończyliśmy wspólnym ogniskiem. 13 lipca odbyły się warsztaty plastyczne, uczestnicy robili skarbonki decoupage. Dzieci w wieku 6-10 lat zaprosiliśmy na seans bajkowy do Starego Kina (15.07.) – nie zabrakło popcornu i lemoniady! Kolejna fascynująca wyprawa odbyła się 18 lipca – odwiedziliśmy Muzeum Iluzji w Krakowie. Uczestnicy mogli samodzielnie poznawać tajniki iluzji, eksperymentować i bawić się kolorami, które przepełniały eksponaty muzealne. Na wycieczce do gospodarstwa z alpakami w Lachowicach było bardzo wesoło (21.07.), dzieci mogły głaskać zwierzęta i spacerować z nimi, poznały także wiele ciekawostek na temat alpaków. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty robienia slimów (25.07.), czyli kolorowych glutków, które odbyły się w Starym Kinie. 28 lipca ruszyliśmy do Indiańskiej Wioski w Szczyrzycu, gdzie czekało na nas zwiedzanie i warsztaty tematyczne.

W sierpniu odbyło się aż czternaście aktywności wakacyjnych dla dzieci i młodzieży. 2 sierpnia pojechaliśmy do Funzeum w Gliwicach, muzeum światła i kolorów. Każda z sal poświęcona była jednemu kolorowi lub zjawisku związanemu ze światłem. Na kolejnych warsztatach w Starym Kinie dzieci wykonywały ramki z papierowej wikliny (3.08.). Wiele uczestniczek zgłosiło się na wieczorek dla nastolatek (4.08.), czyli warsztaty robienia mydełek i seans filmowy tylko dla dziewczyn.

Nowością w naszym programie była rodzinna wyprawa w góry. 7 sierpnia wyruszyliśmy w Beskid Żywiecki, na Halę Miziową. Z Korbielowa pokonaliśmy część trasy kolejką, a po dotarciu do schroniska wzięliśmy udział we Mszy św.

8 sierpnia odwiedziliśmy bacówkę u Harnasia w Marcówce, gdzie dzieci brały udział w warsztatach pieczenia podpłomyków, poznawały legendę o Babiej Górze, mogły zobaczyć jak funkcjonuje gospodarstwo.

W Bielsku-Białej odwiedziliśmy Park GO JUMP (9.08.), próbując swoich sił na różnego typu trampolinach. 11 sierpnia odbyła się wycieczka do Rabkolandu w Rabce Zdrój, pełnego atrakcji dla dzieci parku rozrywki, w którym mieści się także Muzeum Orderu Uśmiechu.

16 sierpnia odbył się wyjazd do kina Cinema City w Krakowie. Natomist następnego dnia (17.08.) na warsztatach plastycznych dzieci przygotowały kubek-miasto na długopisy, wykorzystując technikę malowania dekoracyjnego. W te wakacje po raz pierwszy odwiedziliśmy pracownie „Ceramiczny Młynek” w Radziszowie (19.08.), prowadzoną przez naszych instruktorów Barbarę i Roberta Frasików. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach ceramicznych. 23 sierpnia pojechaliśmy do krakowskiego ZOO.Po raz kolejny odwiedziliśmy Beskidzkie Centrum Zabawek w Stryszawie. Zobaczyliśmy wielobarwna kolekcję styszawskich ptaszków i innych zabawek ludowych, z  których słynie region, a naszym przewodnikiem był jeden z rękodzielników. Prócz tego dzieci wzięły udział w warsztatach artystycznych.

30 sierpnia odbyły się zajęcia pokazowe sensoplastyki dla dzieci w wieku 4-6 lat. Od października zajęcia wejdą na stałe do naszego grafika – zapraszamy! Na koniec wakacji (31.08.) odbyło się ognisko z kiełbaskami i z zabawami, które zorganizowaliśmy przy stadionie Kalwarianki. Podsumowaliśmy nasze wyprawy i przywołaliśmy najfajniejsze wspomnienia.

Program wakacyjny mogliśmy zrealizować dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Kalwaria Zebrzydowska. W organizację zajęć zaangażowani byli pracownicy i współpracownicy kalwaryjskiego Centrum Kultury. Ceny warsztatów i wyjazdów były atrakcyjne dla rodziców, a program spotkał się z pozytywnymi opiniami i zadowoleniem uczestniczących w różnych aktywnościach dzieci i młodzieży. Już wkrótce zabieramy się za planowanie ferii zimowych!

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.