Coolturalne wakacje – podsumowanie

Szybkimi krokami zbliża się jesień, ale wspomnienia po coolturalnych wakacjach z Centrum Kultury będą grzały uczestników w czasie długich i ciemnych wieczorów!

Ponad 600 dzieci skorzystało z naszej oferty warsztatów i wycieczek. Wakacje rozpoczęliśmy wyjazdem do Teatru Współczesnego w Krakowie (28.06.), w którym uczestnicy obejrzeli spektakl „Pan Twardowski” i wzięli udział w warsztatach teatralnych. Podczas kolejnego wyjazdu uczestniczyliśmy w rejsie statkiem po Jeziorze Mucharskim (30.06.), poznając historię ziemi mucharskiej i budowy zapory na rzece Skawie.

W lipcu zaplanowaliśmy aż jedenaście aktywności dla dzieci i młodzieży. 5 lipca odbyła się wycieczka do Ecoparku „W Dechę” i parku linowego w Bielsku-Białej. W pierwszej kolejności dzieci bawiły się w parku wypełnionym drewnianymi atrakcjami i grami (zjeżdżalnie, karuzele, kręgle, przekładnie itp.), a później odważni mogli spróbować swoich sił w parku linowym, przechodząc trasy o różnych stopniach trudności, usytuowane w koronach drzew. 6 lipca w Starym Kinie zorganizowane zostały warsztaty z Anitą Pajor, podczas których dzieci robiły papierową scrapową ramkę na wakacyjne zdjęcia i wspomnienia. Wielką popularnością cieszył się wyjazd na warsztaty robienia pizzy do Czarnego Gronia (7.07.), połączony z zabawą w parku Magiczna Osada. Kolejne warsztaty w Starym Kinie odbyły się 8 lipca, tym razem uczestnicy robili własnoręcznie wakacyjne świece żelowe. 11 lipca odwiedziliśmy Goranówkę w Wieprzu. To była nasza druga wizyta w szkole psiej tresury, w której uczestnicy poznali realia pracy psów ratowników, elementy szkolenia psów i etykietę kontaktu z tymi zwierzakami. Warsztaty edukacyjne zakończyliśmy wspólnym ogniskiem. 13 lipca odbyły się warsztaty plastyczne, uczestnicy robili skarbonki decoupage. Dzieci w wieku 6-10 lat zaprosiliśmy na seans bajkowy do Starego Kina (15.07.) – nie zabrakło popcornu i lemoniady! Kolejna fascynująca wyprawa odbyła się 18 lipca – odwiedziliśmy Muzeum Iluzji w Krakowie. Uczestnicy mogli samodzielnie poznawać tajniki iluzji, eksperymentować i bawić się kolorami, które przepełniały eksponaty muzealne. Na wycieczce do gospodarstwa z alpakami w Lachowicach było bardzo wesoło (21.07.), dzieci mogły głaskać zwierzęta i spacerować z nimi, poznały także wiele ciekawostek na temat alpaków. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty robienia slimów (25.07.), czyli kolorowych glutków, które odbyły się w Starym Kinie. 28 lipca ruszyliśmy do Indiańskiej Wioski w Szczyrzycu, gdzie czekało na nas zwiedzanie i warsztaty tematyczne.

W sierpniu odbyło się aż czternaście aktywności wakacyjnych dla dzieci i młodzieży. 2 sierpnia pojechaliśmy do Funzeum w Gliwicach, muzeum światła i kolorów. Każda z sal poświęcona była jednemu kolorowi lub zjawisku związanemu ze światłem. Na kolejnych warsztatach w Starym Kinie dzieci wykonywały ramki z papierowej wikliny (3.08.). Wiele uczestniczek zgłosiło się na wieczorek dla nastolatek (4.08.), czyli warsztaty robienia mydełek i seans filmowy tylko dla dziewczyn.

Nowością w naszym programie była rodzinna wyprawa w góry. 7 sierpnia wyruszyliśmy w Beskid Żywiecki, na Halę Miziową. Z Korbielowa pokonaliśmy część trasy kolejką, a po dotarciu do schroniska wzięliśmy udział we Mszy św.

8 sierpnia odwiedziliśmy bacówkę u Harnasia w Marcówce, gdzie dzieci brały udział w warsztatach pieczenia podpłomyków, poznawały legendę o Babiej Górze, mogły zobaczyć jak funkcjonuje gospodarstwo.

W Bielsku-Białej odwiedziliśmy Park GO JUMP (9.08.), próbując swoich sił na różnego typu trampolinach. 11 sierpnia odbyła się wycieczka do Rabkolandu w Rabce Zdrój, pełnego atrakcji dla dzieci parku rozrywki, w którym mieści się także Muzeum Orderu Uśmiechu.

16 sierpnia odbył się wyjazd do kina Cinema City w Krakowie. Natomist następnego dnia (17.08.) na warsztatach plastycznych dzieci przygotowały kubek-miasto na długopisy, wykorzystując technikę malowania dekoracyjnego. W te wakacje po raz pierwszy odwiedziliśmy pracownie „Ceramiczny Młynek” w Radziszowie (19.08.), prowadzoną przez naszych instruktorów Barbarę i Roberta Frasików. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach ceramicznych. 23 sierpnia pojechaliśmy do krakowskiego ZOO.Po raz kolejny odwiedziliśmy Beskidzkie Centrum Zabawek w Stryszawie. Zobaczyliśmy wielobarwna kolekcję styszawskich ptaszków i innych zabawek ludowych, z  których słynie region, a naszym przewodnikiem był jeden z rękodzielników. Prócz tego dzieci wzięły udział w warsztatach artystycznych.

30 sierpnia odbyły się zajęcia pokazowe sensoplastyki dla dzieci w wieku 4-6 lat. Od października zajęcia wejdą na stałe do naszego grafika – zapraszamy! Na koniec wakacji (31.08.) odbyło się ognisko z kiełbaskami i z zabawami, które zorganizowaliśmy przy stadionie Kalwarianki. Podsumowaliśmy nasze wyprawy i przywołaliśmy najfajniejsze wspomnienia.

Program wakacyjny mogliśmy zrealizować dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Kalwaria Zebrzydowska. W organizację zajęć zaangażowani byli pracownicy i współpracownicy kalwaryjskiego Centrum Kultury. Ceny warsztatów i wyjazdów były atrakcyjne dla rodziców, a program spotkał się z pozytywnymi opiniami i zadowoleniem uczestniczących w różnych aktywnościach dzieci i młodzieży. Już wkrótce zabieramy się za planowanie ferii zimowych!

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content