„Gość oczekiwany” Zofii Kossak – Szczuckiej to literackie opracowanie ludowej opowieści, która nam dzisiaj wydawać się może naiwna, jednak zawiera głębokie, ponadczasowe przesłanie.

Bohaterów poznajemy, gdy Józef Kurek, miejscowy biedak, doświadczony przez los, który ma na utrzymaniu chorą żonę i niewidomą od urodzenia córkę, musi niezwłocznie spłacić zaciągnięty dług. Doświadczając wszechobecnej obojętności, postanawia popełnić samobójstwo. Szukając odpowiedniego miejsca, widzi figurę Jezusa Frasobliwego, która ożywa. Zbawiciel obiecuje, że go odwiedzi w domu tego wieczora, co staje się elementem zwrotnym akcji.

Dramat ten cenił Karol Wojtyła. Będąc wikarym w Niegowici, wystawił ten spektakl z prowadzonym przez siebie teatrem amatorskim.

Pozornie błaha historia staje się pretekstem do przemyśleń na temat wiary i nadziei, pokory i pychy. Losy bohaterów stanowią ilustrację ludzkich postaw wobec Boga i potrzebujących nie tylko w czasach autorki, ale i dziś.

Zapraszamy na spektakl 29 maja 2024 r. o godzinie 18:00 w Sali Widowiskowej, Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.