Impreza nawiązywała do kalwaryjskiej tradycji kiszenia ogórków w czasie odpustu sierpniowego. W opinii mieszkańców pomysł na Festiwal był strzałem w dziesiątkę. Ogórek kalwaryjski przyciągnął całe rodziny, które doskonale bawiły się podczas wydarzenia. Głównym organizatorem Festiwalu było niedawno powstałe Stowarzyszenie Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, a partnerem Gmina Kalwaria Zebrzydowska, wsparcia organizacyjnego udzieliło również Centru Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Najważniejsze, z uwagi na plenerowy charakter imprezy, dopisała nie tylko publika, jak i pogoda. Festiwal trwał dwa dni. W sobotę (27.08.) na festiwalowej scenie wystąpiła Kapela Ogórki. W kulminacyjnym momencie koncertu bawiło się blisko tysiąc osób. Kapela porwała ogórcorzy do tańca, a atmosfera była gorąca. Na scenie grały Ogórki, a pod sceną mieszkańcy degustowali kiszonego kalwaryjskiego ogórka. Wszystkich którzy byli spragnieni dalszego świętowania zaproszono na festyn.
Natomiast w drugim dniu I Festiwalu Ogórka na obiektach stadionu Kalwarianka rządził oczywiście tytułowy ogórek. Panowała kapitalna atmosfera, a na miejsce przybyły tłumy mieszkańców. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i pozostali wwystawcy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów przygotowali swoje stoiska, można było skosztować różnego rodzaju smakołyków, ciast, zup i przysmaków. Jednak to ogórek królował na stołach.
Zorganizowany został konkurs „Wokół tradycji ogórka”, który wygrało KGW Dąbrowianka z Dąbrówki, panie przygotowały chłodnik ogórkowy z awokado, zadbano dla wszystkich
o atrakcyjne nagrody.
W czasie Festiwalu odbywały konkursy kulinarne, warsztaty dla dzieci, młodzieży, a także warsztaty zdrowego odżywiania. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci. Z dużym zainteresowaniem spotkał się pokaz kulinarny przygotowany przez Karola Olesińskiego.
– Festiwal zrealizowany z naddatkiem, ale że pomysł na pokazanie tradycji ogórka kalwaryjskiego i ogórcorzy, spotkana się z tak dobrym i ciepłym przyjęciem to się nie spodziewałem. W ostatnie dwa dni Festiwalowi towarzyszyło nam ponad 2 tysiące osób z całej okolicy – za waszą obecność chcę najmocniej podziękować – mówi Tomasz Baluś Prezes Stowarzyszenia i pomysłodawca Festiwalu. Dziękuje, że byliście z nami. Usłyszałem całą masę pozytywnych słów za pomysł i gratulacje, szczerze to jest najpiękniejsze! To wszystko mnie mobilizuje by Festiwal kontynuować. Dziś już wiem, że za rok się spotkamy – teraz muszę podsumować projekt, wyciągnąć wnioski tak by za rok było jeszcze pikniej!
W czasie Festiwalu prowadzono również kwestę i licytację na rzecz Zosi Pająk, o tę cześć zadbała niezawodna Ekipa Zosi.
Ogórcorze, przydomek kalwarian wziął się od kiszonych ogórków sprzedawanych na Placu Rajskim przed sanktuarium pasyjno-maryjnym i na samych dróżkach kalwarysjkich. – Istniała tradycja, że każdy, kto do niego pielgrzymował, powinien ich skosztować. Być w Kalwarii Zebrzydowskiej i nie zjeść ogórka kiszonego, to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża – mówią starsi mieszkańcy.
Ogórcorzy wspomniał Jan Paweł II w czasie pamiętnego spotkania w Wadowicach w 1999 roku. Pozdrawiając pielgrzymów z sąsiednich dekanatów powiedział:
– Wszyscyśmy razem chodziliśmy do gimnazjum. Z Andrychowa jedna grupa, z Zatora druga grupa, z Kalwarii trzecia grupa. Nazywali kalwarianów ogórcorzami, wadowiczan flacorzami, a żywczan szczupakami. Sam smak – mówił wówczas papież.
W 2002 roku, po ostatniej pielgrzymce Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej, reporter PAP rozmawiał z Józefą Pyrkiem, którego rodzina kisiła i sprzedawała ogórki od wielu pokoleń. Familia miała własną recepturę, którą stosowali, by kiszone ogórki charakteryzowały się lekko słonawym smakiem. Ważne były odpowiednie proporcje składników. Na metr ogórków kupionych w okolicach Kalwarii dawali wodę, 2,5 kilograma soli, pięć główek czosnku, trzy wiązki kopru
i jeden żytni chleb. To wszystko zostawiali na tydzień w drewnianej beczce.
Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, które otrzymało grant w wysokości 18 tysięcy złotych zł na organizację Festiwalu. Zadanie: Organizacja festiwalu „Ogórcorze” w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz działania promocyjne związane z zasobami kulturowymi obszaru LGD” współfinansowane ze środków EFRROW otrzymanych za pośrednictwem LGD Gościniec 4 żywioły w ramach projektu grantowego: „Organizacja wydarzeń oraz działań promocyjnych związanych z zasobami i walorami przyrodniczo – kulturowymi obszaru LGD”.
Źródło: Stowarzyszenie Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej