I Festiwal Ogórka za nami

W dniach 27-28 sierpnia 2022 r. odbył się I Festiwal Ogórka w Kalwarii Zebrzydowskiej, którego współorganzatorem było Centrum Kultury.

Impreza nawiązywała do kalwaryjskiej tradycji kiszenia ogórków w czasie odpustu sierpniowego. W opinii mieszkańców pomysł na Festiwal był strzałem w dziesiątkę. Ogórek kalwaryjski przyciągnął całe rodziny, które doskonale bawiły się podczas wydarzenia. Głównym organizatorem Festiwalu było niedawno powstałe Stowarzyszenie Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, a partnerem Gmina Kalwaria Zebrzydowska, wsparcia organizacyjnego udzieliło również Centru Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Najważniejsze, z uwagi na plenerowy charakter imprezy, dopisała nie tylko publika, jak i pogoda. Festiwal trwał dwa dni. W sobotę (27.08.) na festiwalowej scenie wystąpiła Kapela Ogórki. W kulminacyjnym momencie koncertu bawiło się blisko tysiąc osób. Kapela porwała ogórcorzy do tańca, a atmosfera była gorąca. Na scenie grały Ogórki, a pod sceną mieszkańcy degustowali kiszonego kalwaryjskiego ogórka. Wszystkich którzy byli spragnieni dalszego świętowania zaproszono na festyn.

Natomiast w drugim dniu I Festiwalu Ogórka na obiektach stadionu Kalwarianka rządził oczywiście tytułowy ogórek. Panowała kapitalna atmosfera, a na miejsce przybyły tłumy mieszkańców. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i pozostali wwystawcy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów przygotowali swoje stoiska, można było skosztować różnego rodzaju smakołyków, ciast, zup i przysmaków. Jednak to ogórek królował na stołach.

Zorganizowany został konkurs „Wokół tradycji ogórka”, który wygrało KGW Dąbrowianka z Dąbrówki, panie przygotowały chłodnik ogórkowy z awokado, zadbano dla wszystkich
o atrakcyjne nagrody.

W czasie Festiwalu odbywały konkursy kulinarne, warsztaty dla dzieci, młodzieży, a także warsztaty zdrowego odżywiania. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci. Z dużym zainteresowaniem spotkał się pokaz kulinarny przygotowany przez Karola Olesińskiego.
– Festiwal zrealizowany z naddatkiem, ale że pomysł na pokazanie tradycji ogórka kalwaryjskiego i ogórcorzy, spotkana się z tak dobrym i ciepłym przyjęciem to się nie spodziewałem. W ostatnie dwa dni Festiwalowi towarzyszyło nam ponad 2 tysiące osób z całej okolicy – za waszą obecność chcę najmocniej podziękować – mówi Tomasz Baluś Prezes Stowarzyszenia i pomysłodawca Festiwalu. Dziękuje, że byliście z nami. Usłyszałem całą masę pozytywnych słów za pomysł i gratulacje, szczerze to jest najpiękniejsze! To wszystko mnie mobilizuje by Festiwal kontynuować. Dziś już wiem, że za rok się spotkamy – teraz muszę podsumować projekt, wyciągnąć wnioski tak by za rok było jeszcze pikniej!

W czasie Festiwalu prowadzono również kwestę i licytację na rzecz Zosi Pająk, o tę cześć zadbała niezawodna Ekipa Zosi.

Ogórcorze, przydomek kalwarian wziął się od kiszonych ogórków sprzedawanych na Placu Rajskim przed sanktuarium pasyjno-maryjnym i na samych dróżkach kalwarysjkich. – Istniała tradycja, że każdy, kto do niego pielgrzymował, powinien ich skosztować. Być w Kalwarii Zebrzydowskiej i nie zjeść ogórka kiszonego, to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża – mówią starsi mieszkańcy.
Ogórcorzy wspomniał Jan Paweł II w czasie pamiętnego spotkania w Wadowicach w 1999 roku. Pozdrawiając pielgrzymów z sąsiednich dekanatów powiedział:
– Wszyscyśmy razem chodziliśmy do gimnazjum. Z Andrychowa jedna grupa, z Zatora druga grupa, z Kalwarii trzecia grupa. Nazywali kalwarianów ogórcorzami, wadowiczan flacorzami, a żywczan szczupakami. Sam smak – mówił wówczas papież.
W 2002 roku, po ostatniej pielgrzymce Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej, reporter PAP rozmawiał z Józefą Pyrkiem, którego rodzina kisiła i sprzedawała ogórki od wielu pokoleń. Familia miała własną recepturę, którą stosowali, by kiszone ogórki charakteryzowały się lekko słonawym smakiem. Ważne były odpowiednie proporcje składników. Na metr ogórków kupionych w okolicach Kalwarii dawali wodę, 2,5 kilograma soli, pięć główek czosnku, trzy wiązki kopru
i jeden żytni chleb. To wszystko zostawiali na tydzień w drewnianej beczce.
Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, które otrzymało grant w wysokości 18 tysięcy złotych zł na organizację Festiwalu. Zadanie: Organizacja festiwalu „Ogórcorze” w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz działania promocyjne związane z zasobami kulturowymi obszaru LGD” współfinansowane ze środków EFRROW otrzymanych za pośrednictwem LGD Gościniec 4 żywioły w ramach projektu grantowego: „Organizacja wydarzeń oraz działań promocyjnych związanych z zasobami i walorami przyrodniczo – kulturowymi obszaru LGD”.

Źródło: Stowarzyszenie Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content