Jordania – uśmiechnięty islam, Haszymidzi, Nabatejczycy czy historia sprzed potopu?

Zapraszamy na kolejny wykład Kalwaryjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

12 listopada (wtorek), godz. 17:00, Stare Kino
Spotkanie z podróżnikiem: Andrzej Pasławski – Jordania – uśmiechnięty islam, Haszymidzi, Nabatejczycy czy historia sprzed potopu?

Jordania, a właściwie Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, to kraj o niezwykłej historii i kulturze. Rządzony przez rodzinę królewską Haszymidów, z ukochanym królem Abdullahem II, Jordania to państwo, które przez wielu postrzegane jest jako symbol stabilności i dobrobytu na Bliskim Wschodzie. Król Abdullah II, wykształcony na światowej sławy uniwersytetach, zyskał szacunek nie tylko jako władca, ale również jako mąż stanu oddany swoim obywatelom.

Jednak Jordania to także kraj o skomplikowanej i pełnej kontrastów historii. Słynne atrakcje, takie jak Petra, Wadi-Rum, Jarash czy Morze Martwe, przyciągają turystów z całego świata. Mniej znana jest jednak druga strona Jordanii – ta, którą często pomijają turyści. Na obrzeżach starożytnych miast rzymskich żyją uchodźcy w obozach, z których niewielu odważyłoby się wyjechać. To tutaj dzieci odpowiadają, że „urodziły się w obozie”, a codzienność jest pełna trudnych realiów.

Podróżnik Andrzej Pasławski zabierze nas w podróż do Jordanii, której nie zobaczymy w folderach biur podróży. Opowie o swoim doświadczeniu z czasów pandemii COVID-19, kiedy to pandemia „zatrzasnęła” go w Jordanii na 6 tygodni, a kraj musiał zmierzyć się z nieoczekiwaną rzeczywistością, wyprowadzając czołgi na ulice w walce z wirusem.

Zapraszamy na fascynujący wykład, który ukazuje Jordanię w zupełnie innym świetle. Nie będzie to opowieść o turystycznych atrakcjach, ale o ludzkich historiach i złożoności regionu.

Serdecznie zapraszamy!

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.