Kalwaryjska kolorowanka

Urząd Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej wydał kolorowankę „Dwa zamki”. Jest to pierwsza książeczka z serii „Poznaj historię swojej Małej Ojczyzny”. Kolorowanki na początku nowego roku szkolnego trafią do najmłodszych. Ponadto książeczkę wraz z zestawem kredek można odebrać w Urzędzie Miasta (pokój 12).

Książeczka składa się z sześciu obrazków do kolorowania, które są wzbogacone opowieściami starego wędrowca,  z uwagą słuchanymi przez bohatera wydania, małego chłopca. Opowieść nawiązuje do dnia kalwaryjskiego odpustu, gdy sanktuarium kalwaryjskie wypełniało się pielgrzymami. Wędrowiec opowiada o Bursztynowym Szlaku, rodzie herbu Radwan i Włodkowej, starzec opowiada także o zamku w Barwałdzie i Lankoronie. W słowniczku na ostatniej stronie znalazły się tłumaczenia haseł pojawiających się w historii, definicje poszerzają wiedzę o dziejach „małej ojczyzny”.

Publikacja ma na celu zapoznanie dzieci z historią ziemi kalwaryjskiej. Rysowanie pobudza u dziecka lewą półkule mózgu, odpowiedzialną za kreatywność i wyobraźnie. Dziecko rysując uruchamia wyobraźnie, ale też zadaje dużo pytań, co ma wielki sens dydaktyczny. Czytając to wydawnictwo dziecko  poszerza zakres słownictwa i wiedzę historyczną.

Plan wydawniczy  był konsultowany na Akademią Pedagogiczną w  Krakowie i zyskał duże uznanie.  Tekst przygotowała Bożena Zapart, która ma duże doświadczenie wydawnicze. Ilustracje przygotował Piotr Bielecki. Publikacja powstała z inicjatywy Piotra Moskały i Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Nowa kolorowanka ukaże się z początkiem 2023 roku będzie opowiadała o Mikołaju Zebrzydowskim, fundacji klasztoru i dróżek. Natomiast w kolejnym wydaniu poznamy historię związaną ze stolarstwem i rzemiosłem kalwaryjskim.

Urząd Miasta Kalwaria Zebrzydowska

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content