Koła Gospodyń Wiejskich

Zespoły działające w ramach CKSiT:

Regionalny Zespół „Sami Swoi” z Przytkowic

„Sami Swoi”, to Zespół Regionalny z Przytkowic, który powstał w latach 1984 – 1985. Uprzednio istniało Koło Gospodyń Wiejskich. Koło zaprzestał swojej działalności, kiedy rozwiązały się Kółka Rolnicze. Wówczas kilka osób z Przytkowic postanowiło założyć Zespół Regionalny. Z inicjatywy Zofii Kawaler – ówczesnej „gospodyni” „Klubu Rolnika” oraz Anny Czaickiej i Józefy Sikora. Nazwa Zespołu powstała niejako sama, gdyż jak twierdziły założycielki pozostawały wciąż w tym samym składzie, czyli innymi słowy „sami swoi”. Zwieńczeniem pierwszego kursu gotowania był program kabaretowy, na który złożyły się własne scenki i okolicznościowe przyśpiewki. Członkinie Zespołu Regionalnego „Sami Swoi” postanowiły dokonać kwerendy dawnych piosnek i przyśpiewek ludowych, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zbierano nie tylko piosenki, lecz także legendy i podania związane z historią Przytkowic. Początkowo Zespół „Sami Swoi” uświetniał swoim wokalnym występem dożynki wiejskie, festyny i biesiady. O zespole z Przytkowic było coraz głośniej. Był często zapraszany na konkursy i przeglądy. Wysoki poziom artystyczny docenili i wciąż doceniają członkowie jury. A potwierdzeniem tego są rozliczne dyplomy i puchary, które znajdują się w siedzibie Zespołu Regionalnego. Wg Pani Józefy Sikora „aż wówczas serca się radowały”, gdyż przykładowo w konkursie występowało 30 grup artystycznych z różnych stron naszego kraju, a Zespół Regionalny z Przytkowic znajdował się w ścisłej czołówce. Nie ulega wątpliwości, że sukcesy stanowią silną motywację do dalszej, intensywnej pracy. Warto wspomnieć i o tym, że źródłem pasji jest dla członków Zespołu Regionalnego „Sami Swoi” utrwalanie dawnych zwyczajów, a także obyczajów dawno już zapomnianych. A więc podtrzymywanie tradycji i lokalnych zwyczajów, a także obyczajów już dawno zapomnianych.  Zatem podtrzymywanie tradycji i lokalnych zwyczajów to jeden z celów, jakie postawili sobie „Sami Swoi”. Wśród lokalnych zwyczajów należy wymienić „skubankę”, wiejskie gody, czy też kiszenie kapusty. Z rozrzewnieniem wiele osób wspomina nieodłączne od tych zwyczajów przyśpiewki, tańce, które nie rzadko trwały do przysłowiowego „białego rana”. Obecnie zwyczaje te, co należy stwierdzić z bólem serca odchodzą do lamusa. Na uwagę zasługuje fakt, iż Zespół Regionalny „Sami Swoi” zaprezentował swój talent aktorski, wystawiając sztukę teatralną „Gość oczekiwany”. Do dnia dzisiejszego można obejrzeć dekorację z tego przedstawienia, na którą składają się obrazy namalowane przez ś.p. Stanisława Ożoga, zasłużonego nie tylko dla „Samych Swoich”, lecz także dla miejscowości Przytkowice. Warto przypomnieć, że Pan Stanisław Ożóg w pewnym sensie wciąż jest obecny, bowiem pozostawił wiele pamiątek takich, jak „osiołka”, który każdego roku gości w Krakowie podczas obchodów Niedzieli Palmowej, również grzechotki i wiele przedmiotów, które wciąż przypominają o Jego ogromnym wkładzie w rozwój Zespołu Regionalnego z Przytkowic.

Działalność „Samych Swoich” nie sprowadza się tylko do uczestniczenia w przeglądach i konkursach.

Swoimi występami podnoszą rangę obchodów świąt państwowych, m.in. rocznic Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święta Odzyskania Niepodległości 11 Listopada. Uświetniają „Majówkę” organizowaną przez Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ich występy można podziwiać podczas Dni Kalwarii. Prezentują swój dorobek artystyczny również poza granicami kraju, jak choćby podczas Dni Majstra Pavla w Lewoczy oraz Dni Kultury w Hammeln. Przypomnijmy, że Lewocza, Hammeln, a ostatnio również włoskie Bisceglie, to miasta partnerskie Kalwarii Zebrzydowskiej. Jako ciekawostkę warto wspomnieć również udział Zespołu Regionalnego „Samych Swoich” w popularnym teleturnieju „Jaka to melodia?”.

Każdego roku Zespół Regionalny „Sami Swoi” uczestniczy w obchodach Niedzieli Palmowej, jak również w Korowodzie Bożonarodzeniowym w Królewskim Mieście Krakowie.

Zasługą Zespołu z Przytkowic jest również promocja ogórka kalwaryjskiego, który być może w przyszłości stanie się produktem regionalnym promującym nasze miasto nie tylko w kraju, lecz również poza jego granicami. Warto przypomnieć, iż właśnie ogórek kalwaryjski zdobył pierwsze miejsce na Festiwalu Smaku w Oświęcimiu. Delektował się nim nawet prowadzący w/w quiz muzyczny, Robert Janowski. Zaś w restauracji „Ogrodowa” w Wadowicach nie szczędził mu pochwał znany restaurator Adam Gessler. Przytkowice mogą również pochwalić się regionalnymi potrawami. Wymieńmy je w tym miejscu: „ryba po przytkowsku”, czyli, jak fama niesie, pochodząca wprost z nurtu Cedronu. Jednak to nie wszystko. Wcześniej wspomnieliśmy o ogórku kalwaryjskim, zatem w tym miejscu warto jeszcze wymienić ogórka po diabelsku, żurek, wodziankę. Co do tej ostatniej potrawy, to w samych superlatywach wypowiadał się o niej wspomniany już Adam Gessler. Nie sposób pominąć wspaniałego ciasta drożdżowego.

Członkinie Zespołu Regionalnego „Sami Swoi” poświęcają się również popularyzacji rękodzielnictwa ludowego. Wykonują piękne kwiaty z bibuły, wyszywają efektowne serwety. A owoce ich rękodzielniczej pracy można było podziwiać m.in. w 2010 r., podczas Dni Majstra Pavla w Lewoczy.

I warto jeszcze napisać o jednym: członkinie Zespołu Regionalnego „Sami Swoi”, to osoby promienne, uśmiechnięte, pełne ciepła, otwartości i życzliwości. Nieprawdopodobnie zaangażowane w krzewieniu kultury wśród lokalnej i nie tylko społeczności. Poświęcające czas wolny, by przygotować się do występów, konkursów. Warto wspomnieć o tym, iż członkinie Zespołu Regionalnego „Sami Swoi” sami opracowują scenariusze występów, piszą teksty przyśpiewek. Pani Józefa Sikora powiedziała niegdyś: „Mamy taką cichą nadzieję, żeby trochę odmłodzić grupę, ale jakoś nie ma chętnych, może kiedyś?”. Nie pozostaje zatem nic więcej, jak tylko życzyć, by grono członkowskie Zespołu z Przytkowic sukcesywnie powiększało się i tak, jak to było do tej pory, nadal dostarczało pięknych, artystycznych wzruszeń dla coraz szerszego grona odbiorców. Wszystkiego, co najlepsze dla „Samych Swoich”.

Chór Kobiet „Leńcze”, prow. K. Grabiec

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.