plakat narodowego czytania 2021

„Moralność pani Dulskiej” na jubileusz Narodowego Czytania

Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza na Narodowe Czytanie. Tegoroczna edycja odbędzie się 4 września. Lekturą jubileuszowej dziesiątej edycji będzie książka „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

„Moralność pani Dulskiej”, nazwana tragifarsą kołtuńską, powstała jesienią 1906 roku. Utwór szybko stał się popularny i dziś jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych i silna wymowa społeczna. Obnaża obłudę i zakłamanie, a pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego jako synonim fałszywej moralności. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie, obecnie Moralność pani Dulskiej należy do żelaznego repertuaru polskich teatrów.

W Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się czytanie utworu z podziałem na role. Wezmą w nim udział zaproszeni Goście.

Od piątku (3 września)  do soboty (11 września) zapraszamy do Biblioteki. Będzie możliwość uzyskania okolicznościowej pieczęci na własnym egzemplarzu utworu, zakładek do książki oraz obejrzenia wystawy o Gabrieli Zapolskiej.

Z uwagi na sytuację sanitarną spotkanie 4 września nie będzie miało charakteru otwartego – wzorem ubiegłego roku na stronie internetowej Biblioteki zamieszczone będzie nagranie z Narodowego Czytania.

Informacje ze strony internetowej Biblioteki Publicznej im. St. Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Słowo wstępne –   Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty

Obsada:

Ewa Starzak- Aniela Dulska

Ryszard Kościelny – Felicjan Dulski

Mieszko Graczyk – Zbyszko Dulski

Melania Gaura – Hesia Dulska

Zofia Janiczak – Mela Dulska

Iwona Niedźwiedź – Juliasiewiczowa z Dulskich

Urszula Zajączkowska-Wąsik – Lokatorka

Magdalena Kurczych- Hanka

Danuta Tatar – Tadrachowa

Oprawa muzyczna – Marcin Wolak

wydarzenie

Narodowe Czytanie 2021 - Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej

04-09-2021 12:00
Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej – wydarzenie online
Bezpłatne

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.