Muzyczna podróż z zespołem Classik

W niedzielę, 4 lutego 2024 r., sala widowiskowa w Kalwarii wybrzmiała dźwiękami znakomitego ukraińskiego zespołu kameralnego „Classik”. Publiczność miała okazję uczestniczyć w wyjątkowym koncercie, podczas którego artystki zabrali nas w muzyczną podróż przez różne epoki, prezentując utwory takich kompozytorów jak Peter Martin, Antonio Vivaldi, Jan Sebastian Bach, Fryderyk Chopin, Mykola Łysenko, Anatolij Kos-Anatolski, Wasyl Barwiński, Myrosław Skoryk czy Jan Sibelius.

Zespół Classik tworzy pięć utalentowanych pań. Na scenie można było podziwiać kierowniczkę Larysę Chmielewską (skrzypce), Natalię Lucenko (skrzypce), Walerię Diriżenko (skrzypce), Ludmiłę Ilczuk (wiolonczela) i Julię Maslij (fortepian). Ich wspólna gra sprawiła, że każdy utwór brzmiał jak czysta poezja dźwięku, poruszając serca i umysły słuchaczy.

To nie pierwsze spotkanie mieszkańców Kalwarii z zespołem Classik. Rok temu, w styczniu 2023 r., artystki wystąpiły podczas Koncertu Noworocznego, który był jednocześnie wyrazem wdzięczności narodu ukraińskiego dla mieszkańców gminy Kalwarii za okazaną pomoc podczas pierwszych miesięcy konfliktu zbrojnego. Niestety, pomimo nadziei na pokój, który mógłby nastąpić przed kolejnym spotkaniem, sytuacja nie zmieniła się. Mimo to, piękno muzyki zespołu Classik mogło ponownie zabrzmieć na kalwaryjskiej scenie. Była to okazja nie tylko do delektowania się wyjątkową sztuką, ale także do refleksji nad mocą muzyki jako uniwersalnego języka, który przekracza granice narodowe i kulturowe.

Należy podkreślić, że artystki z zespołu Classik na co dzień dzielą swoją pasję i talent z uczniami szkoły muzycznej w Zwiahel. Ich praca pedagogiczna i zaangażowanie w rozwijanie muzycznych umiejętności młodego pokolenia są nieocenione.

Mimo trudnych czasów, koncert zespołu Classik był chwilą, w której muzyka zagościła w sercach kalwaryjskiej publiczności, przynosząc ulgę i inspirację. Ta wyjątkowa muzyczna podróż jest przypomnieniem o sile sztuki w budowaniu mostów między ludźmi, nawet w najtrudniejszych chwilach.

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.