Ciężki przemysł, zanieczyszczone powietrze i niski poziom życia-takie skojarzenie z Górnym Śląskiem miała jeszcze do niedawna większość z nas. Zniszczony krajobraz i ciężkie, czarne górnictwo-ten negatywny stereotyp wciąż istnieje. Sytuacja największego śląskiego miasta Katowic ma jednak niewiele wspólnego z doklejoną do niego etykietą. Przekonaliśmy się na własne oczy i uszy w trakcie ostatniej wycieczki organizowanej przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, która miała miejsce 10 września 2022 r. Żeby poczuć i zrozumieć atmosferę tego miejsca zwiedzanie rozpoczęliśmy od zabytkowej, XIX-wiecznej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO w Zabrzu, z najgłębiej położoną trasą turystyczną w górnictwie węglowym w Polsce. Do podziemi kopalni, na poziom 320 zjechaliśmy autentyczną szolą. Ta „przejażdżka” trwała niecałe 2 minuty i odbywała się w całkowitej ciemności. Na początek nasi przewodnicy zapoznali nas z rozwojem techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. W czasie zwiedzania zobaczyliśmy w zupełnie surowej formie pokłady węgla (dochodzące nawet do 2 metrów), korzystaliśmy z elektrycznej kolejki podwieszanej, a także zapoznaliśmy się z pracą wielotonowych, niezwykle głośnych kombajnów górniczych. Pobyt w kopalni zakończyliśmy w podziemnym pubie, konsumując śląskie specjały.
Wisienką na torcie sobotniej wycieczki był Nikiszowiec, słynne osiedle robotnicze, dziś miejsce kultowe, będące wizytówką i esencją Śląska. Nikiszowiec jest architektonicznym unikatem, charakterystyczne budynki z czerwonej cegły oraz czerwone okna stały się symbolem tego miejsca.
Na Górny Śląsk z pewnością wrócimy. Wbrew pozorom ten malowniczy region jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Zróżnicowanie kulturowe, etniczne i geograficzne sprawia, że chce się tam być. Kiedyś, region skupiony głównie na przemyśle, dziś z otwartymi ramionami czeka na turystów.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
Drugą część dnia spędziliśmy w Katowicach. To ogromne miasto, my zobaczyliśmy zaledwie jego część. Nasza przewodniczka Pani Alicja Mayer zabrała nas w pierwszej kolejności do Strefy Kultury osadzonej na terenie dawnej Kopalni Katowice. Obszar ten obejmuje między innymi najbardziej charakterystyczny budynek na planie Katowic czyli Spodek. Nie sposób przejść obojętnie koło następnego monumentalnego budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, z pięknym otoczeniem rekreacyjnym oraz budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego, przypominającego bryłę węgla. Z tarasu na górze można podziwiać piękny widok na okolicę. Zachwycające jest Muzeum Śląskie, na terenie którego znajdują się zrewitalizowane obiekty Kopalni Katowice (dawny budynek maszynowni, magazyn odzieży, stolarnia i łaźnia główna). W centrum Katowic kolejno zobaczyliśmy Rynek i okoliczne ulice. Poindustrialne zabytki, historyczne place doskonale komponują się z miejskim modernizmem, XIX- wiecznymi molochami i nowoczesnym budownictwem.