Zachęcamy rodziców uczestników półkolonii Akademia Odkrywców (2-6 sierpnia) do zapoznania się z komunikatem organizacyjnym.

#SZCZEPIMYSIĘ - Seniorze, zgłoś się na szczepienie przeciwko koronawirusowi - akcja informacyjna dla seniorów.

Tym razem uczniowie z Przytkowic zamiast sztuki teatralnej przygotowali film, a właściwie filmową adaptację baśni o Krawcu Niteczce. Szkolny Teatr “Na Przekór” działa przy szkole w Przytkowicach od ponad dziesięciu lat. Co roku dzieci zaangażowane w ten projekt wystawiały dwa przedstawienia. Niestety, pandemia zatrzymała próby do kolejnego z nich. Dlatego Teatr postanowił, że w tym roku zaprosi widzów na przedstawienie w formie filmowej. Premiera odbyła się 4 lipca o godz. 17:00.

Z uwagi na warunki atmosferyczne dzisiejszy seans (2.07.) zostaje przeniesiony na kolejny piątek, czyli 9 lipca. Wejściówki zachowują ważność. Zapraszamy!

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu "Aktywni Mieszkańcy Małopolski".

Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej realizuje wniosek współfinansowany z EFRROW o przyznane pomocy w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020, tytuł operacji „Modernizacja systemu nagłośnienia Sali widowiskowej CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej wraz z montażem systemu klimatyzacji.”

 

Razem z Fundacją Pomóc Więcej współorganizujemy akcję na Dzień Dziecka m. in. dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Szanowni Państwo,

Z uwagi na nowe wytyczne epidemiologiczne wprowadzone w terminie 27 marca – 18 kwietnia 2021 r., w trosce o bezpieczeństwo odwiedzających i pracowników, Centrum Kultury będzie funkcjonowało w następujący sposób:

  • Biuro czynne pon-pt w godz. 8:00-16:00 – obsługa interesantów wyłącznie w sprawach pilnych, w pozostałych kwestiach prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.);
  • Zajęcia stałe dla dorosłych i dla dzieci (próby) – nie będą się odbywały w terminie 27 marca – 18 kwietnia br.
  • Orlik – zamknięty, możliwe wyłącznie treningi profesjonalne (sport zawodowy)
  • Wszystkie wydarzenia zaplanowane w ww. terminie zostają odwołane/przeniesione na inny termin (uczestnicy zostaną poinformowani indywidualnie)

Dyrektor CKSiT Andrzej Burdek

 

Szanowni Państwo,

Z uwagi na nowe wytyczne epidemiologiczne wprowadzone w terminie 27 marca – 9 kwietnia 2021 r., dbając o wspólne bezpieczeństwo, Centrum Kultury będzie funkcjonowało w następujący sposób:

  • Biuro czynne pon-pt w godz. 8:00-16:00 – obsługa interesantów wyłącznie w sprawach pilnych, pozostałych prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.);
  • Zajęcia stałe dla dorosłych i dla dzieci (próby) – nie będą się odbywały w terminie 27 marca – 9 kwietnia br.
  • Orlik – zamknięty, możliwe wyłącznie treningi profesjonalne (sport zawodowy)
  • Wszystkie wydarzenia zaplanowane w ww. terminie zostają odwołane/przeniesione na inny termin (uczestnicy zostaną poinformowani indywidualnie)

Dyrektor CKSiT
Andrzej Burdek

 

Informujemy, że w Wielki Piątek (2 kwietnia) Centrum Kultury będzie nieczynne.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Święcie Wirtualnych Muzeów Małopolski, które odbędzie się online 24 marca w godz. 10.00-16.30. Formularz rejestracyjny znajdą Państwo pod adresem ➡https://mik.krakow.pl/wir
 

Czego słucha młoda Kalwaria? Odpowiedz na 3 pytania w naszej ankiecie, a my zainspirujemy się planując kolejne przedsięwzięcia dla młodych mieszkańców gminy. Na odpowiedzi czekamy do 22 marca br.

ANKIETA 

 

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Informujemy, że dn. 4 lutego 2021 r. (czw) Centrum Kultury czynne jest w godz. 8:00-11:30.

 

W głębokim smutku informujemy o śmierci naszej serdecznej Koleżanki Eweliny Baklarz. Nie potrafimy pogodzić się z tym odejściem... Do końca Ewelina walczyła o życie, a my staraliśmy się być przy niej. Nie mamy słów na dzisiejszą wiadomość...

Kobieca drużyna piłkarska przygotowała kalendarz charytatywny dla naszej Koleżanki z pracy Eweliny Baklarz. Klub Sportowy Filkówka z Barwałdu G. zebrał świetne fotografie z rozgrywek, a co najważniejsze zebrane datki będą przeznaczone na leczenie Eweliny.

Podkategorie

Projekt „Historia jest kobietą” zakłada realizację cyklu wydarzeń kulturalno-edukacyjnych dla mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska dotyczących 100. rocznicy nadania kobietom w Polsce praw wyborczych. Zaplanowane wydarzenia to: konkurs plastyczny i literacki dla dzieci i młodzieży, warsztaty dla młodzieży z zakresu historii mówionej, przeprowadzenie przez młodzież 20 wywiadów z kobietami z Gminy Kalwaria Zebrzydowska - opracowanie i udostępnienie zebranego materiału badawczego, organizacja otwartego spotkania z badaczką historii kobiet dla seniorów i dorosłych mieszkańców gminy, międzyszkolny turniej wiedzy na temat słynnych Polek, wystawa poprojektowa i koncert upamiętniający 100. rocznicę nadania kobietom w Polsce praw wyborczych.

Projekt ma na celu upowszechnienie, wiedzy na temat wspomnianej rocznicy, a przede wszystkim ukazanie dorobku kobiet w historii Polski. Chcemy również zapoznać mieszkańców gminy, zwłaszcza dzieci i młodzież, z dokonaniami wybranych kobiet, których aktywność przyczyniła się do rozwoju naszej "małej ojczyzny". Poprzez różnorodne działania skierowane do ogółu mieszkańców naszej gminy pragniemy świętować  jubileusz ucząc młodsze i przypominając starszym pokoleniom sylwetki wielkich kobiet z historii, także lokalnej, które niejednokrotnie zmieniły świat i miały wymierny wpływ na nasze życie dzisiaj.

Projekt jest realizowany przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zadanie dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Partnerzy projektu: Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej, Zespół Szkół nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej, 3 Szczep Harcerski "Cedron" z Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Poniżej prezentujemy harmonogram wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Historia jest kobietą”.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

TERMIN

DZIAŁANIE

OPIS

wrzesień-październik 2018

KONKURS PLASTYCZNY „NIEZWYKŁE POLKI”

 

KONKURS LITERACKI „JEDEN DZIEŃ”

Dla dzieci i młodzieży – uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, średnich, a także dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjno-wychowawczych zostanie zorganizowany konkurs plastyczny "Niezwykłe Polki" i konkurs literacki "Jeden dzień". W konkursach uczestnicy będą przedstawiać postacie wybranych przez siebie słynnych Polek za pomocą dowolnych technik plastycznych. Będą mogli przygotować również opowiadanie, w którym opiszą jeden dzień z życia wybitnej Polki, w którą chcieliby się wcielić. Konkurs zostanie ogłoszony we wrześniu, w październiku nastąpi ocena prac przez powołane jury składające się ze specjalistów, a najlepsze z pośród nich zostaną nagrodzone. Wszystkie zostaną zaprezentowane na wystawie poprojektowej oraz na serwisach internetowych organizatora i partnerów projektu.

 

Regulaminy – koniec sierpnia 2018 r.

28 września 2018,

godz. 9:00-12:00

WARSZTATY „HISTORIA MÓWIONA – UWALNIAMY WSPOMNIENIA” -

Warsztaty z zakresu metody oral history dla dzieci i młodzieży przeprowadzone przez specjalistę z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przygotowanie uczestników do przeprowadzenia wywiadów z mieszkankami Gminy Kalwaria Zebrzydowska.

 

Uczestnicy: kl. VI, VII, gimnazjum

Miejsce: Stare Kino, ul. Mickiewicza 4, Kalwaria Zeb.

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej

Październik-listopad 2018

UWALNIAMY WSPOMNIENIA – PRZEPROWADZENIE

20 WYWIADÓW Z KOBIETAMI Z GMINY KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

Wykorzystując wiedzę zdobytą w trakcie warsztatów młodzież przeprowadzi wywiady z kobietami z naszej gminy – bohaterkami codzienności, autorytetami społecznymi, aktywistkami, świadkami historii. Wywiady zostaną zarejestrowane przez młodzież w formie nagrania audio lub video, a następnie opracowane i udostępnione na kanale YouTube projektu i w formie pisemnej w „Wiadomościach Kalwaryjskich” oraz na stronach internetowych. W ten sposób zostanie pokazany wkład mieszkanek gminy w lokalne sprawy i wydarzenia historyczne, a także wychowanie młodszych pokoleń. Młodzież odwiedzi rozmówczynie w ich domach lub zaprosi kobiety na spotkanie do Centrum Kultury w Kalwarii. Prócz wywiadów młodzi ludzie zbiorą także fotografie archiwalne ze zbiorów prywatnych, ilustrujące rozmowy. Zebrane materiały będą zaczątkiem do tworzenia archiwum społecznego Kalwarii Zebrzydowskiej.

9 października 2018

SPOTKANIE HISTORYCZNE: PRAWA KOBIET A POLSKA HISTORIA

Zorganizowane zostanie otwarte spotkanie z historyczką z Uniwersytetu Jagiellońskiego dotyczące nadania kobietom w Polsce praw wyborczych i historii kobiet w Polsce (herstory, historia kobiet). Spotkanie będzie miało charakter otwarty, zostaną na nie zaproszeni uczestnicy kalwaryjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pozostali dorośli zainteresowani mieszkańcy Gminy. Na koniec spotkania zaplanowana jest dyskusja na temat roli kobiet w polskiej historii.

 

Miejsce: Stare Kino, ul. Mickiewicza 4, Kalwaria Zeb.

24 października 2018

MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ WIEDZY „KOBIETY NA 100”

Szkoły otrzymają regulamin turnieju oraz materiały edukacyjne dotyczące kobiet, które przyczyniły się do rozwoju Polski w różnych dziedzinach życia. Pośród tych postaci znajdą się także te, które walczyły o prawa kobiet w Polsce, pierwsze polskie parlamentarzystki, kobiety które obalały stereotypy. Nie zabraknie w tym gronie lokalnych aktywistek, które swoim życiem wpisały się w historię regionu (np. s. Izabela Łuszczkiewicz – zaangażowana w AK, więźniarka komunistycznego reżimu; Irena Weiss – malarka). Uczniowie w małych zespołach (5-7 os.) zmierzą się w interaktywnym turnieju stylizowanym na telewizyjne turnieje wiedzy. Najlepsze zespoły zostaną nagrodzone.

Miejsce: Hala Sportowa przy ZS nr 1 w Kalwarii Zeb., ul. Mickiewicza 14

 

10 listopada 2018 r.

OTWARCIE WYSTAWY POPROJEKTOWEJ

 

WRĘCZENIE NAGRÓD Z KONKURSÓW

 

KONCERT Z OKAZJI 100-LECIA NADANIA POLKOM PRAW WYBORCZYCH

Zwieńczeniem zadania będzie wernisaż wystawy prac uczestników konkursów z rozdaniem nagród i dyplomów laureatom oraz koncert z okazji 100-lecia nadania Polkom praw wyborczych. Wystąpi artystka lub grupa związana z nurtem alternatywnym (nowoczesnym folkiem lub poezją śpiewaną).

Koncert i wystawa będą miały charakter otwarty, do udziału zostaną zaproszeni uczestnicy projektu, ale także wszyscy mieszkańcy Gminy Kalwaria Zebrzydowska.

Miejsce: sala widowiskowa CKSiT, ul. Broniewskiego 3, Kalwaria Zeb.

 

 

 sk