O Nas

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej jest instytucją kultury, jedynym takim ośrodkiem na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska, której podstawowym celem jest edukacja i upowszechnianie kultury oraz prowadzenie działalności w zakresie sportu, turystyki i rekreacji.

Z naszej oferty, na którą składa się średnio ok. 200 wydarzeń, korzysta rocznie około 30.000 odbiorców, co ma także przełożenie na licznik odwiedzin strony internetowej i w mediach społecznościowych (Facebook i Instagram).
Do podstawowych zadań Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej należy:
– rozpoznawanie oraz pobudzanie zainteresowań i potrzeb kulturalnych,
– przygotowanie do tworzenia i odbioru wartości kulturalnych,
– kształtowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze,
– tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego i folkloru, edukacja kulturalna oraz popularyzacja wiedzy i sztuki,
– wspieranie organizacyjne i finansowe amatorskich orkiestr dętych działających na terenie gminy,
– organizowanie imprez w zakresie kultury, a także sportu – popularyzacja walorów turystycznych regionu.

Nasza oferta jest bogata, różnorodna i skierowana do różnych grup odbiorców (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy). Prowadzimy działalność merytoryczną głównie w formie odpłatnych i nieodpłatnych grup zainteresowań (obecnie ok. 40 różnych grup tematycznych). Od dwóch lat działamy systemem karnetowym, oferując interesujące i profesjonalne zajęcia w przystępnych cenach.
Wspieramy amatorskie formy działalności artystycznej tj. 3 orkiestry dęte, 3 koła gospodyń wiejskich, zespół regionalny „Sami Swoi” z Przytkowic, 3 chóry. Inspirujemy oraz promujemy działalność artystyczną i inne formy twórczości mieszkańców gminy, dzięki czemu powstają kolejne nieformalne grupy amatorskiego ruchu artystycznego np. „Twórczy Ferment”. W okresie przedświątecznym przygotowujemy z rękodzielnikami kiermasz na rynku.
Pod naszym patronatem działa Kalwaryjski Uniwersytet Trzeciego Wieku i przeznaczony jest dla osób po 60. roku życia oraz Kalwaryjski Uniwersytet Dziecięcy. Oba przedsięwzięcia promują idee uczenia się przez całe życie, która przyświeca działalności naszej instytucji.
Wydajemy bezpłatną gazetę lokalną – miesięcznik „Wiadomości Kalwaryjskie”.
Organizujemy koncerty i festiwale, występy kabaretów, spektakle, a także wystawy, przeglądy i inne przedsięwzięcia w zakresie popularyzacji dorobku kulturalnego. Przynajmniej raz w miesiącu organizujemy wernisaże prezentujące twórczość artystów z naszego regionu. Raz w miesiącu zapraszamy także uczniów gminnych szkół podstawowych na audycje muzyczne z muzykami Filharmonii Krakowskiej. Organizujemy także imprezy masowe takie jak Dni Kalwarii, przyciągające setki odbiorców.
Organizujemy konkursy tematyczne dla dzieci i młodzieży, rozwijające talenty najmłodszych (konkurs kolęd i pastorałek, plastyczny konkurs wielkanocny, gminne eliminacje do Festiwalu Artystycznego „Talenty”, konkursy patriotyczne, plastyczny konkurs bożonarodzeniowy).
Przy okazji świąt 3 Maja i 11 listopada odbywają się konkursy i gry terenowe z zadaniami z zakresu tradycji narodowych i historii Polski. Odpowiadamy za organizację obchodów wspomnianych świąt narodowych w Kalwarii Zebrzydowskiej.
W okresie ferii zimowych i wakacji proponujemy dzieciom i młodzieży bogaty program składający się z zajęć warsztatów stacjonarnych, a także wyjazdów i wycieczek edukacyjnych. Rokrocznie z propozycji korzysta kilkaset dzieci. W letnich miesiącach przy sali widowiskowej odbywają się bezpłatne pokazy kina plenerowego. Natomiast w grudniu organizujemy spotkanie ze św. Mikołajem oraz spektakle mikołajkowe dla przedszkolaków z gminy.

Współdziałamy z organizatorami imprez turystycznych i rekreacyjnych oraz licznych imprez sportowych, jesteśmy także organizatorami własnych wydarzeń sportowych jak Bieguś Kalwaryjski. Co roku przedstawiamy plan wycieczek do ciekawych pod względem kulturalnym i turystycznym miejsc w Polsce. Ponadto organizujemy comiesięczne wyjazdy na spektakle do teatrów, oper, filharmonii oraz wyjazdy na baseny termalne.
Aktywnie współpracujemy ze szkołami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi i grupami nieformalnymi z terenu gminy Kalwaria Zebrzydowska – wspierając organizacje wielu przedsięwzięć, udostępniając sale, wzbogacając program wydarzeń, wypożyczając sprzęt czy udzielając wskazówek organizacyjno-merytorycznych.
Naszą siedzibą jest Starego Kina, budynek w centrum miasta, mieszczący biura i pracownie, w których organizujmy większość zajęć stałych. Ponadto dysponujemy Salą Widowiskową na 258 miejsc wyposażoną w nowoczesne zaplecze techniczne, oferujemy wynajem sali na różnego rodzaju spotkania, konferencje, szkolenia. Posiadamy nowoczesną bazę noclegową i rekreacyjno-sportową.

W pawilonie sportowo-turystycznym „Kalwarianka”, który w 2022 r. przeszedł modernizację, może nocować 55 osób. Pawilon dysponuje dużą i przeszkoloną salą konferencyjną z widokiem na stadion. W sąsiedztwie budynku znajdują się nowoczesne obiekty sportowe:

• bieżnia lekkoatletyczna,
• pełnowymiarowe boisko trawiaste,
• 2 korty tenisowe,
• wypożyczalnia rowerów,
• boisko wielofunkcyjne,
• kompleks boisk sportowych orlik z lodowiskiem,
• skatepark,
• boisko do siatkówki plażowej,
• tor rowerowy pumptruck
• siłownia zewnętrzna
• drugie trawiaste boisko treningowe.
• w sąsiedztwie orlika znajdują się także 2 nowo powstałe ścieżki rekreacyjne.

Działalność Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej jest finansowana z dotacji przyznanej z budżetu Gminy, ze środków własnych oraz darowizn i subwencji. Pozyskujemy również środki na działania programowe oraz inwestycje z źródeł zewnętrznych pisząc i realizując z sukcesami liczne projekty (Narodowe Centrum Kultury, Lokalna Grupa Działania 4 Żywioły, MKiDN, Fundusz Patriotyczny, BGK, Muzeum Historii Polski, Patriotyzm Jutra, Niepodległa).

Zdjęcia pomieszczeń znajdujących się w Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.