Dopełnieniem było zwiedzanie dworku Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz cmentarza z I wojny światowej na wzgórzu Pustki w miejscowości Łużna.
W niemal letnich warunkach, naszą sobotnią wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania nowo otwartego Parku Zdrojowego, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Rezerwatu Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, chociażby ze względu na ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną: urządzenia do wodolecznictwa, alpinarium, brodziki z łazienkami mineralnymi, sieć alejek, siłownię terenową, ogrody wodne, tężnie, ogród sensoryczny.
Prosto z Parku Zdrojowego skierowaliśmy się na szlak wiodący przez najciekawszy obszar Rezerwatu Skamieniałe Miasto. Miejsce to urzeka fantazyjnie ukształtowanymi formami skalnymi rozrzuconymi gęsto na wzniesieniu. Zbudowane z piaskowców, dużych rozmiarów skały zostały unikatowo uformowane przez procesy erozji. Z każdą niemal wychodnią skalną wiąże się jakaś ciekawa, pobudzająca wyobraźnię legenda i tym samym jej nazwa. I tak w czasie wędrówki przez rezerwat zobaczyliśmy m.in. skałki o nazwach Ratusz, Grunwald, Pustelnia, Baszta Paderewskiego, Grzyb.
W sercu miasteczka znajduje się Rynek z dawnym układem urbanistycznym, z okazałym Ratuszem na środku oraz okalającymi go starymi domami i kamieniczkami. Spacerkiem przemierzyliśmy jego część w drodze do Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego. Sama budowla jest niezwykle imponująca, zaprojektowana przez słynnego na ówczesne czasy Jana Sasa Zubrzyckiego. Sanktuarium zaś przyciąga rzesze wiernych, którzy modlą się tu w trudnych życiowych momentach. W świątyni znajduje się bowiem otoczony czcią obraz Chrystusa Miłosiernego Ecce Homo, wykonany przez nieznanego artystę.
Będąc w tej części Pogórza Ciężkowickiego nie można pominąć miejscowości Kąśna Dolna, w której znajduje się dwór Ignacego Paderewskiego. To jedyna zachowana posiadłość, w której Paderewski mieszkał i tworzył. Mieliśmy zatem przyjemność zwiedzić ekspozycję składającą się z mebli i przedmiotów użytkowych oraz pamiątek związanych z Patronem tego miejsca.
Wycieczkę zakończyliśmy w Łużnej, gdzie na wzgórzu Pustki znajduje się cmentarz z I wojny światowej, największy w Galicji Zachodniej. 2 maja 1915 roku toczyła się tu bitwa o wzgórze, w czasie tzw. operacji gorlickiej. To na tej ziemi pochowano ponad tysiąc poległych różnych narodowości- Węgrów, Niemców, Austriaków, Rosjan oraz Polaków.
Po raz kolejny byliśmy bardzo liczną grupą, aż dwa autokary musiały nas dowieźć na miejsce. Na szczęście wszystko się udało, logistyka i tym razem nas nie zawiodła.