Odkrywaliśmy Pogórze Ciężkowickie

Skamieniałe Miasto, Park Zdrojowy, Rynek, Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego – oto co zobaczyliśmy w Cieżkowicach, w czasie czerwcowej wycieczki organizowanej przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Dopełnieniem było zwiedzanie dworku Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz cmentarza z I wojny światowej na wzgórzu Pustki w miejscowości Łużna.

W niemal letnich warunkach, naszą sobotnią wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania nowo otwartego Parku Zdrojowego, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Rezerwatu Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, chociażby ze względu na ogólnodostępną  infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną: urządzenia do wodolecznictwa, alpinarium, brodziki z łazienkami mineralnymi, sieć alejek, siłownię terenową, ogrody wodne, tężnie, ogród sensoryczny.

Prosto z Parku Zdrojowego skierowaliśmy się na szlak wiodący przez najciekawszy obszar Rezerwatu Skamieniałe Miasto. Miejsce to urzeka fantazyjnie ukształtowanymi formami skalnymi rozrzuconymi gęsto na wzniesieniu. Zbudowane z piaskowców, dużych rozmiarów skały zostały unikatowo  uformowane przez procesy erozji. Z każdą niemal wychodnią skalną wiąże się jakaś ciekawa, pobudzająca wyobraźnię legenda i tym samym jej nazwa.  I tak w czasie wędrówki przez rezerwat zobaczyliśmy m.in.  skałki o  nazwach Ratusz, Grunwald, Pustelnia, Baszta Paderewskiego, Grzyb.

W sercu miasteczka znajduje się Rynek z dawnym układem urbanistycznym, z okazałym Ratuszem na środku oraz okalającymi go starymi domami i kamieniczkami.  Spacerkiem przemierzyliśmy jego część w drodze do Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego. Sama budowla jest niezwykle imponująca, zaprojektowana przez słynnego na ówczesne czasy Jana Sasa Zubrzyckiego. Sanktuarium zaś przyciąga rzesze wiernych, którzy modlą się tu w trudnych życiowych momentach. W świątyni znajduje się bowiem otoczony czcią obraz Chrystusa Miłosiernego Ecce Homo, wykonany przez nieznanego artystę.

Będąc w tej części Pogórza Ciężkowickiego nie można pominąć miejscowości Kąśna Dolna, w której znajduje się dwór Ignacego Paderewskiego. To jedyna zachowana posiadłość, w której Paderewski mieszkał i tworzył. Mieliśmy zatem przyjemność zwiedzić ekspozycję  składającą się z mebli i przedmiotów użytkowych oraz pamiątek związanych z Patronem tego miejsca.

Wycieczkę zakończyliśmy w Łużnej, gdzie na wzgórzu Pustki znajduje się cmentarz z I wojny światowej, największy w Galicji Zachodniej. 2  maja 1915 roku toczyła się tu bitwa o wzgórze, w czasie tzw. operacji gorlickiej. To na tej ziemi pochowano ponad tysiąc poległych różnych narodowości- Węgrów, Niemców, Austriaków, Rosjan oraz Polaków.

Po raz kolejny  byliśmy bardzo liczną grupą, aż dwa autokary musiały nas dowieźć na miejsce. Na szczęście wszystko się udało, logistyka i tym razem nas nie zawiodła. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content