Pokaz filmu „Nędzarz i Madame” o br. Albercie

Film „Nędzarz i Madame” pokazuje losy Adama Chmielowskiego, który po latach burzliwej młodości, artysty-malarza i powstańca styczniowego, postanawia porzucić dotychczasowe życie i poświęcić się dobroczynności jako brat Albert.

Bezpłatny seans odbędzie się w niedzielę, 19 czerwca 2022 roku, o godz. 18:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej (ul. Niemczynowskiego 3).

Bezpłatne bilety wstępu są dostępne w Starym Kinie, Mickiewicza 4 w Kalwarii Zeb. Ilość miejsc ograniczona!

Reżyser filmu Nędzarz i Madame, Witold Ludwig, tak mówi o produkcji:

Głównym przesłaniem filmu jest pragnienie wolności, które motywuje działania bohatera i prowadzi do moralnego zwycięstwa. Zew wolności wiedzie go do powstania styczniowego, pozwala uciec fortelem z carskiej niewoli oraz powrócić z politycznego wygnania we Francji. Jego „wolny duch” uczyni go także artystą malarzem i pozwoli zakosztować sławy. Ale i wówczas odczuwa niedosyt, by z czasem porzucić sztukę na rzecz „większej wolności”. Wkrótce „umiera dla świata” i udaje się do klasztoru jezuitów.

Jednak i tam jego niepokorny duch dusi się w murach intelektualnego klasztoru. Targany wątpliwościami, załamuje się duchowo i uznany za obłąkanego trafia do zakładu psychiatrycznego. W końcu przywdziewa własny habit i staje się Bratem Albertem. Wszystko to staje się osią fabuły filmu „Nędzarz i madame”.

Buntownicza natura oraz niezgoda na zło i cierpienie sprawiają, że ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie. Po osiągnięciu sławy porzuca sztukę, aby służyć ludziom. Jego tragiczny los wieńczy załamanie, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak odrodził się i powrócił, jako Brat Albert – przyszły święty. Filmową historię jego życia dopełniają losy sławnych przyjaciół i artystów – Heleny Modrzejewskiej i Józefa Chełmońskiego.

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Get in touch

872 Arch Ave.
Chaska, Palo Alto, CA 55318
hello@example.com
ph: +1.123.434.965

Work inquiries

jobs@example.com
ph: +1.321.989.645