Pokaz filmu „Nędzarz i Madame” o br. Albercie

Film „Nędzarz i Madame” pokazuje losy Adama Chmielowskiego, który po latach burzliwej młodości, artysty-malarza i powstańca styczniowego, postanawia porzucić dotychczasowe życie i poświęcić się dobroczynności jako brat Albert.

Bezpłatny seans odbędzie się w niedzielę, 19 czerwca 2022 roku, o godz. 18:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej (ul. Niemczynowskiego 3).

Bezpłatne bilety wstępu są dostępne w Starym Kinie, Mickiewicza 4 w Kalwarii Zeb. Ilość miejsc ograniczona!

Reżyser filmu Nędzarz i Madame, Witold Ludwig, tak mówi o produkcji:

Głównym przesłaniem filmu jest pragnienie wolności, które motywuje działania bohatera i prowadzi do moralnego zwycięstwa. Zew wolności wiedzie go do powstania styczniowego, pozwala uciec fortelem z carskiej niewoli oraz powrócić z politycznego wygnania we Francji. Jego „wolny duch” uczyni go także artystą malarzem i pozwoli zakosztować sławy. Ale i wówczas odczuwa niedosyt, by z czasem porzucić sztukę na rzecz „większej wolności”. Wkrótce „umiera dla świata” i udaje się do klasztoru jezuitów.

Jednak i tam jego niepokorny duch dusi się w murach intelektualnego klasztoru. Targany wątpliwościami, załamuje się duchowo i uznany za obłąkanego trafia do zakładu psychiatrycznego. W końcu przywdziewa własny habit i staje się Bratem Albertem. Wszystko to staje się osią fabuły filmu „Nędzarz i madame”.

Buntownicza natura oraz niezgoda na zło i cierpienie sprawiają, że ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie. Po osiągnięciu sławy porzuca sztukę, aby służyć ludziom. Jego tragiczny los wieńczy załamanie, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak odrodził się i powrócił, jako Brat Albert – przyszły święty. Filmową historię jego życia dopełniają losy sławnych przyjaciół i artystów – Heleny Modrzejewskiej i Józefa Chełmońskiego.

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.