Pożegnanie Jerzego Treli (1942-2022)

„Tam, gdzie grał – był teatr narodowy” – wielu tymi słowami wspomina aktora. Pogrzeb legendarnego aktora odbył się 23 maja br. w krakowskim kościele Dominikanów. Artysta spoczął na cmentarzu w Leńczach, u boku swojej żony.

Jerzy Trela życie zawodowe związał z Krakowem, jako aktor  teatralny i filmowy. Początkow był związany   z Teatrem Rozmaitości, na następnie Starym Teatrem. Urodził się 14 marca 1942 roku w Leńczach koło Kalwarii Zebrzydowskiej. 

Debiutował na ekranie w jednym z odcinków serialu Stawka większa niż życie. 

Grywał często  w spektaklach Teatru Telewizji.  Do jego najwybitniejszych ról teatralnych zalicza się kreację Gustawa-Konrada w Dziadach w reżyserii Konrada Swinarskiego (realizacja tv Laco Adamik). Świetnie odnajdywał się w rolach kostiumowych, o czym świadczą role w Królowej Bonie Janusza Majewskiego, Dantonie Andrzeja Wajdy czy wybitna, nagrodzona Orłem rola Chilona w Quo vadis Jerzego Kawalerowicza.

Jerzy Trela został nagrodzony na festiwalu w Gdyni za drugoplanową rolę w Portrecie z kochanką Piwowarskiego a nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za role w Quo vadisAniele w Krakowie i Zakochanym aniele

Źródło: http://fototeka.fn.org.pl/pl/osoby/info/491/trela-jerzy.html 

Pogrzeb Treli

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.