Pożegnanie Jerzego Treli (1942-2022)

15 maja 2022 r. zmarł wybitny aktor Jerzy Trela. Miał osiemdziesiąt lat. Artysta był związany z naszą gminą, pochodził z Leńcz.

„Tam, gdzie grał – był teatr narodowy” – wielu tymi słowami wspomina aktora. Pogrzeb legendarnego aktora odbył się 23 maja br. w krakowskim kościele Dominikanów. Artysta spoczął na cmentarzu w Leńczach, u boku swojej żony.

Jerzy Trela życie zawodowe związał z Krakowem, jako aktor  teatralny i filmowy. Początkow był związany   z Teatrem Rozmaitości, na następnie Starym Teatrem. Urodził się 14 marca 1942 roku w Leńczach koło Kalwarii Zebrzydowskiej. 

Debiutował na ekranie w jednym z odcinków serialu Stawka większa niż życie. 

Grywał często  w spektaklach Teatru Telewizji.  Do jego najwybitniejszych ról teatralnych zalicza się kreację Gustawa-Konrada w Dziadach w reżyserii Konrada Swinarskiego (realizacja tv Laco Adamik). Świetnie odnajdywał się w rolach kostiumowych, o czym świadczą role w Królowej Bonie Janusza Majewskiego, Dantonie Andrzeja Wajdy czy wybitna, nagrodzona Orłem rola Chilona w Quo vadis Jerzego Kawalerowicza.

Jerzy Trela został nagrodzony na festiwalu w Gdyni za drugoplanową rolę w Portrecie z kochanką Piwowarskiego a nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za role w Quo vadisAniele w Krakowie i Zakochanym aniele

Źródło: http://fototeka.fn.org.pl/pl/osoby/info/491/trela-jerzy.html 

Pogrzeb Treli
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content