Program Uniwersytetu Trzeciego Wieku na semestr zimowy

W październiku rozpoczynamy nowy rok akademicki Kalwaryjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Inauguracją UTW będzie spotkanie z podróżnikiem Łukaszem Superganem.

5 października, czyli tradycyjnie we wtorek, o godzinie 17:00 słuchacze uniwersytetu spotkają się z podróżnikiem, który przemierzył zimą Islandię. Opowie o swojej wyprawie i pokaże fotoreportaż z tego niezwykle różnorodnego i pięknego państwa.

Kolejny wykład odbędzie się już 19 października, tym razem tematem przewodnim będą przyprawy, o których opowie Jędrzej Majka. Podróżnik jest autorem książki „Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat” (Kraków 2019).

26 października słuchacze wyruszą na wycieczkę do winnicy w Marcyporębie, gdzie poznawać będą tajniki produkcji wina w Polsce. Wszystko to w ramach święta winobrania. W programie: zwiedzanie winnicy, obserwacja procesu produkcji wina, prelekcja nt. upraw winorośli i produkcji wina w Polsce, degustacja wina i poczęstunek.

W listopadzie odbędzie się wykład na temat naszych relacji międzyludzkich w pandemii, poprowadzony przez psychologa (9 listopada). Gościem kolejnego spotkania będzie przewodnik beskidzki i pasjonat piwowarstwa Grzegorz Suder, który opowie o ciekawych browarach w Beskidach.

W grudniu dr Marcin Kania z Uniwersytetu Pedagogicznego wygłosi prelekcję o nieprzemijającym pięknie człowieka i fotografii osób starszych. Semestr zamkniemy warsztatami świątecznymi z Anitą Pajor, podczas których powstaną piękne bursztynowe bańki. ZAPRASZAMY!

5 października,
godz. 17:00

Łukasz Supergan
ZIMOWY TRAWERS ISLANDII

W 2016 roku Łukasz Supergan przeszedł całą szerokość Islandii ze wschodu na zachód, przez ogromne, wulkaniczne pustkowia i podnóża lodowców. Miejsce to, mimo surowej przyrody, trudnych warunków i wielu dni w samotności było tak fascynujące, że już wówczas podjął decyzję o powrocie w to miejsce i próbie jej przejścia w środku zimy.

Między styczniem a marcem 2019, przez 36 dni, ciągnąc 50-kilogramowe sanie, przeszedł samotnie 800 kilometrów przez dzikie wnętrze Islandii. W środku zimy, samotnie i na nartach.

Wędrował w temperaturach sięgających -20 stopni, przy wietrze i burzach śnieżnych, wyszukując drogę wśród śniegu, lodu i skał. Po 5 tygodniach przeszedł wyżyny Islandii, kończąc marsz na odległym zachodnim krańcu półwyspu Snaeffelsnes. Było to prawdopodobnie jedyne takie przejście ukończone w okresie kalendarzowej zimy.

 

Strona internetowa: https://lukaszsupergan.com/

19 października, godz.17:00

Jędrzej Majka PODRÓŻE ZA SMAKIEM, CZYLI JAK PRZYPRAWY ZMIENIAJĄ ŚWIAT

fot.1 Jędrzej Majka_przyprawy

Która przyprawa jest najstarsza, a która najdroższa? Dlaczego wanilia przez dziesięciolecia nie owocowała poza Meksykiem? Jak w ciągu wieków podrabiano przyprawy i co groziło za ten czyn? Na te i wiele innych pytań Jędrzej Majka odpowie podczas spotkania w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Autor o książce: Poszukiwanie nieznanych smaków w nowym miejscu to najbardziej fascynujące zajęcie podczas podróży. I właśnie o tym jest ta książka. Opowiadam w niej o pieprzu, wanilii, cynamonie, kardamonie, gałce muszkatołowej i innych przyprawach, bez których podróż straciłaby smak. Historia przypraw to historia pełna zwrotów akcji i intryg, z wielkimi pieniędzmi w tle. Podróżnicy porzucali swoje dotychczasowe życie i zwabieni zapachem przypraw, sławy i fortuny ruszali w świat. Jak bardzo aromatyczny jest nasz świat, po raz pierwszy przekonałem się osobiście, kiedy na początku tego stulecia wpłynąłem statkiem do Bosforu. Szybko okazało się, że Orient to nie tylko lasy minaretów, śpiew muezinów, ale także zniewalający świat zapachów.

A korzenny targ w Stambule, zwany Targiem Egipskim, odmienił moje dotychczasowe myślenie o podróżowaniu.

O autorze: Z wykształcenia jest teologiem i dziennikarzem. Jego podróżowanie jako sposób na życie rozpoczęło się przed laty, kiedy wpłynął statkiem do Bosforu. Od tego czasu jeździ, fotografuje, pisze i opowiada. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznacza na kolejne wyjazdy.

Jędrzej Majka, Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat, Kraków 2019.

O jego książkach podróżniczych, przewodnikach i albumach fotograficznych przeczytać można na stronie internetowej: www.jedrzejmajka.pl

26 października

Święto Winobrania - Winnica Marcyporęba WINO W POLSCE - CZY TO MOŻLIWE?

2 kiście winogron na krzaku

Wyjazd do winnicy w MARCYPORĘBIE.

W programie: zwiedzanie winnicy, obserwacja procesu produkcji wina, prelekcja nt. upraw winorośli i produkcji wina w Polsce, degustacja wina i poczęstunek.

Koszt:

  • 30 zł (dla uczestników UTW)
  • 40 zł dla pozostałych chętnych (jeśli będą wolne miejsca)

Szczegółowe informacje zostaną podane w późniejszym terminie. Ilość miejsc ograniczona.

9 listopada, godz. 17:00

JAK PANDEMIA WPŁYNĘŁA NA NASZE RELACJE? Spotkanie z psychologiem

kilka par dłoni z wymalowanym na czerwono sercem

23 listopada, godz. 17:00

Grzegorz Suder PIWNY SZLAK W BESKIDACH - BIROTURYSTYKA

kufel piwa na beczce

7 grudnia, godz. 17:00

dr Marcin Kania O NIEPRZEMIJAJĄCYM PIĘKNIE LUDZKIEGO OBLICZA – FOTOGRAFIA PORTRETOWA OSÓB STARSZYCH

starsza pani

21 grudnia, godz. 17:00

warsztaty świąteczne BURSZTYNOWE BAŃKI

choinka

Warsztaty poprowadzi twórczyni rękodzieła Anita Pajor

Koszt:
15 zł
25 zł – osoby spoza UTW (jeśli będą wolne miejsca)

Plata uniwersytetu trzeciego wieku - 1
Plata uniwersytetu trzeciego wieku - 2

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.