STAMBUŁ – czyli „Nie mów kurdę w Turcji KURDE!”

Miasto nad Cieśniną Bosfor było stolicą trzech światowych potęg: cesarstwa rzymskiego, cesarstwa bizantyńskiego i wielkiego imperium Turków osmańskich. Nazywano je Bizancjum, Konstantynopol i Stambuł. Przez blisko tysiąc lat Stambuł był najważniejszym miastem zarówno dla Zachodu, jak i Bliskiego Wschodu. Pomostem łączącym Europę z Azją. Swą potęgę zawdzięcza Konstantynowi I Wielkiemu, który w 330 roku n.e. przeniósł stolicę cesarstwa z Rzymu do Bizancjum, nadając jej nazwę Nowy Rzym. To miasto minaretów, sułtańskich pałaców, olbrzymich targowisk i wielowiekowej tradycji. Zacznie się jednak, według scenariusza Hitchkoka – od sylwestrowego zamachu, o który się niemalże otarliśmy, zaglądniemy do szemranych uliczek, gdzie nawet w południe poczuć można dreszczyk niepewności o własną przyszłość, tu w jedną całość spajają się mury bizantyjskiego Konstantynopola z dzisiejszymi chatynkami, skleconymi ze wszystkiego, co przywiał wiatr…

Nie ominiemy turystycznych hitów np. nekropolii na wzgórzu Eyup, na terenie której znajduje się … słynna restauracja! U podnóża cmentarza wizytę złożymy w meczecie o tej samej nazwie. Jest to miejsce pochówku przyjaciela Mahometa, a tym samym mające takie same znaczenie religijne, co Mekka.

22 marca 2022 r. (wtorek), godz. 17:00

Temat: STAMBUŁ – czyli „Nie mów kurdę w Turcji KURDE!”

Prowadzący: Andrzej Pasławski, podróżnik

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.