STAMBUŁ – czyli „Nie mów kurdę w Turcji KURDE!”

Zapraszamy na kolejny wykład w ramach kalwaryjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Miasto nad Cieśniną Bosfor było stolicą trzech światowych potęg: cesarstwa rzymskiego, cesarstwa bizantyńskiego i wielkiego imperium Turków osmańskich. Nazywano je Bizancjum, Konstantynopol i Stambuł. Przez blisko tysiąc lat Stambuł był najważniejszym miastem zarówno dla Zachodu, jak i Bliskiego Wschodu. Pomostem łączącym Europę z Azją. Swą potęgę zawdzięcza Konstantynowi I Wielkiemu, który w 330 roku n.e. przeniósł stolicę cesarstwa z Rzymu do Bizancjum, nadając jej nazwę Nowy Rzym. To miasto minaretów, sułtańskich pałaców, olbrzymich targowisk i wielowiekowej tradycji. Zacznie się jednak, według scenariusza Hitchkoka – od sylwestrowego zamachu, o który się niemalże otarliśmy, zaglądniemy do szemranych uliczek, gdzie nawet w południe poczuć można dreszczyk niepewności o własną przyszłość, tu w jedną całość spajają się mury bizantyjskiego Konstantynopola z dzisiejszymi chatynkami, skleconymi ze wszystkiego, co przywiał wiatr…

Nie ominiemy turystycznych hitów np. nekropolii na wzgórzu Eyup, na terenie której znajduje się … słynna restauracja! U podnóża cmentarza wizytę złożymy w meczecie o tej samej nazwie. Jest to miejsce pochówku przyjaciela Mahometa, a tym samym mające takie same znaczenie religijne, co Mekka.

22 marca 2022 r. (wtorek), godz. 17:00

Temat: STAMBUŁ – czyli „Nie mów kurdę w Turcji KURDE!”

Prowadzący: Andrzej Pasławski, podróżnik

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content