Światło i Mrok: Joanna Chrząszcz zaprasza na wystawę „Ob(szary)” w Starym Kinie

23 stycznia 2024 roku zapraszamy na kolejne niezwykłe spotkanie i wystawę do Starego Kina w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Joanna Chrząszcz, utalentowana fotografka i konserwatorka sztuki, zaprasza na otwarcie swojej najnowszej wystawy fotograficznej pt. „Ob(szary)”.

W Starym Kinie o godzinie 17:00 rozpocznie się nie tylko prezentacja fascynujących fotografii, ale także wyjątkowy wykład autorki, który poświęcony będzie jej pracy zawodowej jako konserwatorki sztuki. Joanna Chrząszcz przeniesie nas w świat światłocieni, gdzie odkrywa nowe obszary inspiracji na styku światła i mroku.

Wystawa „Ob(szary)” to dla artystki powrót do korzeni, do tego, co najbliższe jej sercu. Fotografka opowiada o inspiracjach naturą, porzucając świat sztuki i kultury, aby spojrzeć na nowe obszary przez pryzmat przyrody. Artystka tłumaczy, że to konfrontacja między tym, co stworzyła ludzka ręka, a tym, co siła boska powierzyła człowiekowi do tymczasowego posiadania.

Joanna Chrząszcz, urodzona w 1977 roku, to absolwentka liceum plastycznego w Nowym Wiśniczu, specjalizująca się w sztukatorstwie i konserwacji drobnych elementów architektonicznych. Studiowała filologię rosyjską i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także ukończyła studia podyplomowe z zakresu „Totalitaryzm-Nazizm-Holokaust”. Obecnie pracuje jako konserwatorka zabytków w Muzeum Auschwitz-Birkenau, zajmując się m.in. konserwacją obuwia, walizek i dokumentów papierowych związanych z czasem funkcjonowania obozu.

W ramach swojej pracy, Joanna Chrząszcz podróżuje po obiektach historycznych w Polsce i za granicą, pracując przy konserwacji elewacji, sztukaterii, ołtarzach w kościołach, a nawet renowacji zabytkowych hełmów wojskowych i policyjnych. Jej kulturoznawcze wykształcenie i pasja do fotografii sprawiają, że jest także zaangażowana w projekty edukacyjne, takie jak warsztaty na temat propagandy nazistowskiej i pomocy udzielanej więźniom w czasie wojny.

Warto przyjść na otwarcie wystawy „Ob(szary)” nie tylko po to, aby podziwiać piękno fotografii Joanny Chrząszcz, ale także, aby zanurzyć się w refleksjach artystki na temat relacji między kulturą a naturą, światłem a mrokiem. To wyjątkowa okazja, aby poznać świat autorki, która z pasją dokumentuje otaczający ją świat, nadając sens swojemu „tu i teraz”.

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.