Twórczy Ferment – wystawa przyciągnęła tłumy

W piątek, 17 lutego br., odbył się wernisaż grupy artystycznej „Twórczy Ferment”, który zgromadził tłumy w Starym Kinie.
Podczas wydarzenia zwracano uwagę, że prace są przygotowane z pomysłem, wielkim zaangażowaniem i wysoką jakością. Niektórzy uczestnicy spodziewali się, że zobaczą amatorskie prace początkujących artystów, natomiast wystawa pozytywnie ich zaskoczyła. – Nie wiedziałam, że codziennie mijam tylu utalentowanych ludzi – powiedziała jedna z mieszkanek.
Wystawa prezentuje dorobek członków grupy. Indywidualne stoiska sprawiły, że wystawa jest różnorodna. Swoje prace wystawia jedenastu twórców:
Anita Pajor i Robert Mosurski – rękodzielnicy pracujący z drewnem pod szyldem To jest w dechę, tworzą unikatowe wieszaki-domki, deski i miski oraz domki dla owadów.
Anna Karelus – twórczyni biżuterii z kamieniami naturalnymi, można ją znaleźć pod szyldem StoneLove – bransoletki, naszyjniki, kolczyki, pierścionki, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Patrycja Kania – ilustratorka, tworząca ciepłe portrety rodzinne i okolicznościowe, jej prace na Instagramie można podziwiać pod pseudonimem Theoretycznie.
Monika Nogieć – malarka, rzeźbiarka, twórczyni ilustracji inspirowanych obserwacjami swoich dzieci.
Hania Rzepa – szydełkuje, robi na drutach, ale przede wszystkim szyje kolorowe maskotki.
Mariusz Woźniak – drewno użytkowe, design wnętrz, stoły, konsole, lampy.
Małgorzata Stanek – ręcznie szyje torebki i plecaki pod marką Maggie Bags, wykorzystuje tkaniny od lokalnych dostawców.
Anja Weiss – na co dzień prowadzi grupę na Facebooku o pradziadkach malarzach „Wojciech Weiss – czar natury”, a hobbystycznie fotografuje.
Małgorzata Gibas-Grądman – rysunek zainspirowany naturą w formie tekstyliów i elementów wystroju wnętrz, tworzy pod szyldem „Las i Niebo”.
Judyta Bednarska – zajmuje się fotografią okolicznościową i eventową, lubi wykonywać portrety (na Facebooku jako Bednarska Julita Fotografia).
Podczas otwarcia sami twórcy opowiadali o tym, czym się zajmują w swoich pracowniach. Można było porozmawiać z każdym z nich, wymienić spostrzeżenia i dowiedzieć się gdzie nabyć ich produkty.
Grupa powstała niedawno, pierwsze spotkanie odbyło się w październiku 2022 r. w Starym Kinie. Wkrótce do grupy dołączyły kolejne osoby, głównie mieszkańcy gminy Kalwaria Zebrzydowska i sąsiednich miejscowości. Celem grupy jest wymiana doświadczeń, wzajemne doskonalenie umiejętności i poszerzanie horyzontów, ale także stwarzanie kreatywnej przestrzeni do angażowania mieszkańców w działania twórcze, czyli krótko mówiąc robienie „Twórczego Fermentu”. Pierwsze efekty już są. W grudniu 2022 r. „Twórczy Ferment” razem z Centrum Kultury i Urzędem Miasta przygotował Kiermasz Bożonarodzeniowy na kalwaryjskim rynku (18.12.), a w miniony piątek (17.02.) wernisaż, który spotkał się z pozytywnymi opiniami uczestników. Wystawę można oglądać do 27 lutego, w godzinach pracy CKSiT. Wkrótce opublikujemy informacje o kolejnym wydarzeniu organizowanym przez „Twórczy Ferment”, czyli Kiermaszu Wielkanocnym na Rynku.
Osoby zainteresowane dołączeniem do grupy „Twórczy Ferment”, działającej przy Centrum Kultury w Kalwarii, zapraszamy na spotkania. Można skontaktować się z grupą poprzez biuro CKSiT lub zgłosić się do pani Anny Karelus.

Sonia Knapczyk

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.