- +48 33 873 37 71
- biuro@ckstkalwaria.com
- Wiadomości Kalwaryjskie
- RODO
Osoby w wieku 60+ serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w programie Kalwaryjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku! To doskonała okazja, by rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać wiedzę poprzez wykłady, spotkania oraz wyjazdy o różnorodnej tematyce – od nauki po sztukę. UTW to również miejsce, gdzie można nawiązać nowe znajomości, wymieniać się doświadczeniami i inspirować się do dalszego rozwoju. Zapisy prowadzone są w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dołącz do nas i bądź aktywny!
Kontakt:
Koordynatorka Kalwaryjskiego UTW: dr Sonia Knapczyk-Tomalka
Z-ca: Paulina Zawalonka
KOSZT: 60 ZŁ – opłata za cały rok akademicki
Zapisy w Starym Kinie.
Październik
1.10.2024 / wt / 17:00 Uroczysta Inauguracja Kalwaryjskiego UTW: Jędrzej Majka – Japonia do zjedzenia
Jędrzej Majka to pasjonat podróży, teolog i dziennikarz, dla którego podróżowanie stało się sposobem na życie. Jego fascynacja światem rozpoczęła się, gdy po raz pierwszy wpłynął statkiem do Bosforu. Od tamtej pory nieustannie podróżuje, fotografuje, pisze i opowiada o swoich doświadczeniach. Środki lokomocji i odwiedzone miejsca nie mają dla niego tak dużego znaczenia, jak ludzie, których spotyka na swojej drodze, oraz historie, które mu opowiadają.
Jędrzej Majka odwiedził prawie 100 krajów, zasmakowując życia w ekstremalnych warunkach – od minus 40 stopni w Republice Komi po upały sięgające 50 stopni Celsjusza nad Zatoką Perską. Jego nietypowe przygody obejmują spędzenie dnia w rosyjskiej kopalni węgla kamiennego czy spożywanie wina na gruzińskim cmentarzu.
Jest autorem książek podróżniczych, przewodników oraz programu telewizyjnego „Na tropie przypraw”. O swoich przygodach i zmieniającym się świecie opowiada w programach telewizyjnych i radiowych, a także podczas spotkań w bibliotekach oraz ośrodkach kultury. Prowadzi również zajęcia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku (UTW). Prywatnie uzależniony od czarnej kawy i fotografowania nazw miejscowości na studzienkach kanalizacyjnych. Więcej: https://jedrzejmajka.pl/
11.10. / pt/ 18:00 Wernisaż wystawy „Ogrody” w Starym Kinie
Wystawa malarstwa – Doroczny Przegląd Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej
Centrum Kultury i Sportu w Kalwarii Zebrzydowskiej po raz kolejny gości Stowarzyszenie Plastyków Ziemi Krakowskiej, z którym współpracuje już od wielu lat. W tym roku Stowarzyszenie prezentuje wyjątkową wystawę malarstwa pt. „Ogrody”. Wystawa pełna motywów roślinnych, kwiatów oraz zieleni ma na celu przynieść ukojenie i przyjemność zwiedzającym, szczególnie teraz, gdy lato dobiegło końca, a świat zaczyna nabierać coraz bardziej szarych barw.
Autorami obrazów są członkowie Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej. Wielu z artystów przez lata wypracowało swój własny, rozpoznawalny styl artystyczny, a ich prace były wielokrotnie prezentowane na licznych wystawach i festiwalach sztuki. Stowarzyszenie, działające już od ponad 40 lat, za swoje zasługi na rzecz kultury, zostało uhonorowane przez Prezydenta Miasta Krakowa odznaką Honoris Gratia.
Więcej informacji na temat działalności Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej można znaleźć na ich stronie internetowej: www.spnzk.blogspot.com.
15.10. / wt /16:30 Spotkanie organizacyjne UTW – rozdanie indeksów, prezentacja programu i dyskusja nad funkcjonowaniem UTW w nowym roku akademickim
17:00 Spotkanie z podróżnikiem: Sebastian Belak – Wyspa Thassos. Szmaragdowa kraina w słonecznej Grecji
Thassos położona jest w północnej części basenu Morza Egejskiego, a mając prawie 380 km2 powierzchni plasuje się jako jedna z największych wysp tego regionu. Jest mało znana wśród turystów odwiedzających Grecję, którzy najczęściej wybierają Kretę, Rodos czy Zakynthos. Dzięki temu ruch turystyczny na wyspie jest niewielki, a na plażach i w nadmorskich kurortach nie widać dzikich tłumów nawet w środku sezonu. Największym atutem Thassos jest krystalicznie czyste morze oraz piaszczyste, malownicze plaże. Tutaj każdy turysta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dla osób, które lubią łączyć wypoczynek ze zwiedzaniem czekają duże, szerokie plaże położone w nadmorskich kurortach pełnych zabytków i atrakcji, takich jak Limenas, Limenaria czy Skala Potamias. Z kolei turyści, którzy wolą ciszę i spokój mogą wybrać jedną z kilkunastu małych plaż, położonych najczęściej na uboczu lub ukrytych w niewielkich, skalistych zatoczkach. Na wyspie panuje typowy dla Grecji klimat, na który składa się specyficzny styl życia mieszkańców, portowe tawerny pełne ryb i muzyki, pięknie oświetlone kawiarenki, w których towarzyskie życie zaczyna tętnić dopiero po zmroku, rozległe gaje oliwne oraz wszechobecne kapliczki i stare kościoły.
Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, wykładowca, edukator, autor książek, wystaw fotograficznych oraz ponad setki artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, ale z zamiłowania również przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski. Prowadzi stronę internetową poświęconą
przyrodniczym podróżom po Polsce i świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże Bliskie Naturze”.
29.10. / wt / 17:00 Spotkanie z dietetyczką Ewelina Fryc
Listopad
W listopadzie planowany jest wyjazd do teatru – więcej szczegółów w połowie października.
12.11. / wt / 17:00 Spotkanie z podróżnikiem: Andrzej Pasławski – Jordania – uśmiechnięty islam, Haszymidzi, Nabatejczycy czy historia sprzed potopu?
Jordania, a poprawnie – Jordańskie Królestwo Haszymidzkie – kraj rządzony przez światłą i zdawałoby się do niedawna, oddaną swym „poddanym” rodzinę królewską, a przede wszystkim przez ukochanego króla Abdullacha II. I znów właściwie – Abd Allaha II ibn Husajna z dynastii Haszymidów. Uwielbianego nie z racji monarchy na piedestale, lecz za oddanie ludowi, za mądrość i wykształcenie, które zdobył on i jego żona w światowej sławy uniwersytetach! Kurczę, ten władca jest o rok młodszy ode mnie! Kraj, który ma zagmatwaną historię, lecz w pełni potrafi udostępnić swe perły. Znane są one na cały świat – Petra, Wadi-Rum, Jarash, Mapa z Madaby, Morze Martwe i inne atrakcje sięgające czasów…… na właśnie, jak dawnych? A jednocześnie jest druga strona – ta, którą bezkrytycznie pomijają turyści! Na obrzeżach rzymskich miast z czasów rozkwitu Cesarstwa egzystują uchodźcy w obozach, w których nikt z turystów nie wyobrażałby przemieszkać choćby jednego dnia! Nikt z nich nie spróbuje się tam zapuścić. Ja zechcę pokazać ludzi, którzy są odarci ze złudzeń, a dzieci na pytanie „skąd pochodzą” mówią – „urodziłem się w obozie”. Rząd Jordanii wspaniale próbuje pomóc tym, którzy wierzą w wolną Palestynę! Tak więc nie będzie to ociekająca miodem opowieść… Zwłaszcza po marcu roku 2020… Kiedy ten sam rząd wyprowadził czołgi na ulice, walcząc z … wirusem??? Byłem tego świadkiem, gdyż pandemia „zatrzasnęła” mnie w Jordanii na 6 tygodni. Opowiem o pandemicznym czasie w Jordanii. Zapraszam do Jordanii innej, niż na plakatach biur podróży!
19.11. / wt / 17:00 Zwiedzanie Muzeum przy Kalwaryjskim Sanktuarium wystawa stała pt. “Wiara i sztuka” oraz prelekcja o. Tarsycjusza Bukowskiego.
Zbiórka o 16:50 przed budynkiem nr 40 na placu przed sanktuarium.
26.11. / wt / 17:00 Biesiadne śpiewanie z Krystianem Mierzyńskim & wróżby andrzejkowe
Grudzień
17.12. / wt / 17:00 Spotkanie z dietetyczką: Ewelina Fryc – Superfoods czyli super zdrowe jedzenie. Super moc czy super moda?
• Co to takiego i czy warto po nie sięgać?
• Lista produktów superfoods
• Nasze polskie superfoods
Styczeń 2025
7.01.2025 / wt / 17:00 Spotkanie z podróżnikiem:
Andrzej Pasławski – Wilno – barok na 7 wzgórzach
Wilno – najbardziej barokowe miasto na północ od Alp, a jednocześnie, ponoć, podobnie jak Rzym – położone na 7 wzgórzach. To miejsce przenikania się kultur, narodowości, to miasto magiczne, będące jak naczynie z wodą – można zaczerpnąć szklankę, a można wypełnić morze! Zaczerpniemy więc spory łyk tego miasta.Zaczniemy od Ostrej Bramy i cudownego obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, przejdziemy głównymi ulicami miasta, delektując się kilkunastoma (z ponad 45ciu) sakralnymi obiektami, ich wnętrzami, historią. Zobaczymy miasto z wysoka, z kilku punktów widokowych, ale wejdziemy też do najmniejszych zakamarków i podwórek, gdzie nikt nie zagląda, których nie widzieli nawet mieszkańcy tego miasta.Przejdziemy też przez granicę państwa … które nie istnieje! Odwiedzimy bowiem autonomiczną „Republikę Zarzecza”, mającą swego prezydenta, konstytucję oraz Święto Niepodległości obchodzone w … prima aprilis! Oddamy pokłon sercu marszałka Piłsudskiego, Jego Matce i wielu innym, spoczywającym na Rossie. Dla miłośników „shoppingu” będzie przejście prestiżowym Prospektem Gedymina, nieodłącznie kojarzącym mi się z londyńską Oxford Street. Pokażę archiwalne już zdjęcia „zielonego mostu” jeszcze ze słynnymi posągami z czasów chwały sowieckiej. A na koniec Zwierzyniec, dzielnica Wilna, gdzie czas się zatrzymał, gdzie w XVI wieku polowali Radziwiłłowie, a dziś można odetchnąć wśród urokliwych, kolorowych chałupek, wśród zieleni i parków. Zapraszam na wycieczką do pięknego Wilna śladami historii naszych przodków, obecnej stolicy niepodległej Republiki Litwy.
14.01. / wt / 17:00 Wykład Marianna Kurczab: Legenda księżnej Daisy i historia pszczyńskiego zamku
Marianna Kurczab – nauczycielka języka polskiego w szkołach średnich na terenie powiatu pszczyńskiego. Ukończyła studia polonistyczne w Krakowie. Po przejściu na emeryturę rozpoczęła pracę w pszczyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, gdzie założyła i prowadzi grupę teatralną oraz wygłasza wykłady o różnorodnej tematyce. Prowadzi także wykłady na uniwersytetach trzeciego wieku w wielu miejscowościach południowej Polski. Od kilkunastu lat pełni rolę przewodniczki po Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Pokazowej Zagrodzie Żubrów i pszczyńskim Skansenie, organizując również wycieczki (np. do Krakowa, Książa) oraz pielgrzymki (np. do Gietrzwałdu).
31.01. / wt / 17:00 Wykład
20.01. – 9.02.2025 – Przerwa semestralna
Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.