- +48 33 873 37 71
- biuro@ckstkalwaria.com
- Wiadomości Kalwaryjskie
- RODO
Osoby w wieku 60+ zapraszamy do uczestnictwa w programie Kalwaryjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zapisy przyjmowane są w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej.
UTW to spotkania, wykłady i wyjazdy rozwijające zainteresowania i pogłębiające wiedzę w wielu dziedzinach nauki i sztuki. To także okazja do spotkania i rozmowy z innymi ludźmi, motywacja do ciągłego rozwoju i aktywności.
Koordynatorka Kalwaryjskiego UTW: Sonia Knapczyk
Z-ca: Paulina Zawalonka
Opłata semestralna: 25 zł
DLACZEGO WARTO?
Uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) może przynieść wiele korzyści i wartości dla osób w wieku poprodukcyjnym. Oto 10 powodów, dlaczego warto uczestniczyć w zajęciach UTW:
Podsumowując, uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku to nie tylko okazja do nauki, ale także do aktywności społecznej, rozwoju osobistego i czerpania radości z życia, co przyczynia się do poprawy jakości życia osób starszych.
Stare Kino
Zapraszamy na wykład zatytułowany „Zdrowe Zakupy” prowadzony przez doświadczoną dietetyczkę, specjalizującą się w dbaniu o zdrowie seniorów. Podczas prezentacji dowiesz się, jak uczynić codzienne zakupy spożywcze przyjemnością, jak jeść ze smakiem, a jednocześnie jak traktować żywność jako skuteczne lekarstwo na różne dolegliwości – bez konieczności wykupywania kolejnych recept.
Panie dietetyk podzieli się praktycznymi wskazówkami, jak unikać pułapek stawianych przez producentów, korzystając z wiedzy zawartej na opakowaniach. Odkryjesz tajniki czytania etykiet, co pomoże ci podejmować świadome decyzje podczas zakupów spożywczych. Dowiesz się, jak nie dać się zwieść atrakcyjnym opakowaniom i skupić na istotnych informacjach dotyczących składu i wartości odżywczych. W trakcie prezentacji prowadząca przedstawi również konkretną listę produktów, które warto włączyć do diety seniorów. Dzięki praktycznym przykładom dowiesz się, jakie składniki mogą korzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie. Wykład ten to nie tylko lekcja zdrowego żywienia, ale także przewodnik po sklepach, który pomoże świadomie i odpowiedzialnie wybierać produkty spożywcze dostępne na rynku.
Zapraszamy na wystawę malarstwa Adama Wyżlica, absolwenta UWM Wydziału Sztuki, który swój warsztat doskonalił w pracowni fotografii pod kierunkiem dr. Janusza Połoma w 2017 roku. Artysta ten od kilku lat prezentuje swoje prace, obejmujące różnorodne cykle, w tym wyjątkowy zbiór zatytułowany „Ludziki”.
Jego malarstwo cechuje się wyjątkowym podejściem, gdzie jedna kreska, zarówno w czerni, jak i w kolorze, nabiera charakteru prześmiewczego i zabawnego. Wyżlic eksploruje różne tematy, obejmując nieoczywiste portrety, a także abstrakcję. Przez lata stworzył kilkanaście cykli, w tym fascynujące prace o tematyce przyrodniczej, ukazujące malownicze szuwary Warmii i Mazur oraz polski krajobraz. Poza malarstwem, Adam Wyżlic aktywnie uczestniczy w dziedzinie grafiki, gdzie jego cykle poświęcone polityce przyciągają uwagę i pobudzają do refleksji. Ponadto, artysta eksperymentuje także z fotografią, jak w przypadku cyklu „DG 34 – Zła podróż”.
Adam Wyżlic to nie tylko twórca, ale także organizator wystaw, angażujący się w organizację międzynarodowych ekspozycji sztuki współczesnej, takich jak „Kiodygresy”, „Mała Forma”, „ORTEDUMIIHRAF” czy „Trzy Piedziesiątki”. To artysta wszechstronny, którego prace zachwycają różnorodnością i głębokością przekazu. Wystawa ta to niepowtarzalna okazja do odkrycia bogactwa artystycznego świata Adama Wyżlica.
Bezpłatny cykl spotkań dla mieszkańców „Prawo dla obywateli” prowadzi prawnik Sebastian Traczyk, który w przystępny sposób przedstawi różnorodne tematy prawne. To doskonała okazja, aby lepiej zrozumieć swoje prawa i zyskać cenne informacje prawne. Spotkanie składać się będzie z dwóch części: teoretycznej prezentacji oraz dyskusji nad przykładowymi sytuacjami (kazusy). To doskonała okazja nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy, ale także do aktywnego uczestnictwa w rozmowie na temat prawa. Wiedza to klucz do skutecznego korzystania z własnych praw.
Koszt: 60 zł dla słuchaczy UTW
(warunek ceny promocyjnej: min. 5 obecności w ciągu roku akademickiego 2023/24 na podstawie indeksu; uiszczona opłata semestralna)
75 zł dla osób spoza UTW (jeśli będą wolne miejsca, pierwszeństwo dla UTW)
Zapisy: od 1.02.2024 r., wpłaty do 26 lutego br. w Starym Kinie.
Wyjazd 6.03. (śr) o 16:00 z parkingu przy ul. Niemczynowskiego 3 (przy MKS Kalwarianka); powrót ok. 21:30.
Opis spektaklu:
Wanda Rutkiewicz, legenda światowego himalaizmu, zdobywczyni ośmiu z czternastu ośmiotysięczników, pierwsza Europejka na Mount Evereście wraca na moment z góry, aby wytłumaczyć się ze swojego szaleńczego zapału, niezwykłego uporu i samotności towarzyszącej jej nie tylko w trakcie podejścia na szczyt. Tekst Wiesławy Sujkowskiej to opowieść o trudach wspinaczki i o trudnościach w zorganizowaniu wypraw, o niełatwej przeszłości i zmaganiu się z codziennymi ograniczeniami własnego ciała, o partnerach i przyjaciołach, którzy nie byli w stanie dotrzymać kroku ambicji.
Anita Jancia-Prokopowicz po raz pierwszy zmierzyła się samotnie z tekstem dramatycznym, a jej kreacja w monodramie Wiesławy Sujkowskiej nominowana została do nagrody Złotej Maski. Spektakl wyreżyserowały: Maria Sadowska (producentka, piosenkarka, a ostatnio reżyserka głośnego i świetnie przyjętego filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”) oraz Joanna Grabowiecka (reżyserka teatralna, scenografka, krytyk sztuki, autorka kilkunastu spektakli teatralnych, które zrealizowała w teatrach w Polsce, a prezentowała na festiwalach w kraju i za granicą, m. in. „Migotliwa przestrzeń” w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie, „Ene due rike fake” w Teatrze Polskim w Poznaniu, „Gry ekstremalne” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, „Pułapka Crescendo” w Teatrze Studio).
Miejsce: Stare Kino
Zapraszamy na spotkanie z autorami powieści biograficznej „Zakazane księgi. Powieść o Mikołaju Koperniku” – Jolantą Szymską-Wiercioch i Wojciechem Wierciochem. W trakcie tego wydarzenia, połączonego z podróżą przez fascynującą historię nauki i kultury, uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tajemnice ostatnich lat życia Mikołaja Kopernika. Autorzy zapraszają do odkrycia wspaniałych i jednocześnie przerażających wydarzeń z życia Kopernika oraz do zrozumienia, jak doszło do największej rewolucji naukowej wszech czasów. Spotkanie będzie także okazją do poznania postaci innych wielkich uczonych, takich jak Kepler, Galileusz, Newton czy Kant, którzy wpisali się w historię zmieniającej się wizji świata.
„Zakazane księgi” to opowieść nie tylko o naukowych zmaganich, ale również o burzliwych losach genialnego dzieła Kopernika. Autorzy przedstawią kulisy walki o zrozumienie i zaakceptowanie nowego obrazu świata oraz o to, jakie ceny płacili uczonym za głoszenie prawdy. Książka ta rzuca światło na życie kulturalne tamtych czasów, w którym udział biorą luminarze polskiej literatury, jak Jan Kochanowski czy Ignacy Krasicki.
„Zakazane księgi” stanowią kontynuację „Rewolucji niebieskiej”, a czytelnicy mogą zdecydować się na lekturę obu tomów w dowolnej kolejności, tworząc tym samym pełny obraz fascynującej historii życia i pracy Mikołaja Kopernika.
Tym razem Andrzej Pasławski zaprasza w podróż na Teneryfę – wyspę kontrastów i niezwykłych historii. Podczas prezentacji pt. „Teneryfa-Teide, Kalima i Guanczowie: Piramida Przygody”, uczestnicy będą mieli okazję odkryć tajemnice tej hiszpańskiej wyspy, która kusi zarówno niezwykłymi krajobrazami, jak i bogatą historią. Podróżnik podzieli się swoimi doświadczeniami z wulkanicznego Teide, najwyższego szczytu Hiszpanii, ukazując fascynujące oblicze natury. Przeniesie słuchaczy w atmosferę tajemniczej Kalimy – zjawiska meteorologicznego, które wprowadza do kraju piasek z pustyni saharyjskiej, tworząc niezwykłe widoki. W trakcie spotkania uczestnicy odkryją również historię Guanczów, rdzennej ludności Teneryfy, poznając ich kulturę i dziedzictwo. Piramida Przygody to nie tylko opowieść o miejscach, ale także o ludziach, którzy od wieków kształtują oblicze tej wyspy. Zapraszamy na spotkanie pełne inspirujących opowieści, pięknych widoków i niezwykłych przygód, które pozwolą zanurzyć się w fascynującym świecie Teneryfy, Teide, Kalimy i Guanczów.
„Naturalnie” to temat wielowątkowy – szczerze i niewymuszenie komunikuje to, co zgodne ze zwykłym porządkiem rzeczy. Natura jest nieustającym źródłem zachwytu, inspiracją do jej różnorodnych interpretacji. To, co zgodne z naturą, nie budzi wątpliwości, daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Pospiesznie mijana natura ukrywa swoje piękno przed niedociekliwym wzrokiem. Ludzie rośliny, języki, wyrażają swoją osobowość, gdy zechcemy się zatrzymać i uważnie się im przyjrzeć. Płótno lniane i drewniana rama oraz len osnowy i wełna, to naturalne bazy do wyrażania emocji i piękna.
Życie złączyło nas na progu dorosłości, w wyrazistej scenerii, która była miejscem wspólnych przeżyć. Nasze natury tak różne i tak podobne.
Jolanta Królas – absolwentka Technikum Tkactwa Artystycznego przy Zespole Szkół Zawodowych i Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem, absolwentka Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zajmuje się projektowaniem graficznym, zarządzaniem drukarnią naukową. To jej debiutancka wystawa. Mieszka i tworzy w Karniowicach.
Grażyna Ulman – absolwentka Technikum Tkactwa Artystycznego przy Zespole Szkół Zawodowych i Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem oraz Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu – dyplom z tkaniny w pracowni prof. Magdaleny Abakanowicz i rysunku w pracowni prof. Wojciecha Mullera. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i indywidualnych, twórczyni dzieł malarskich, environments, oraz performerka. Mieszka i tworzy w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Bezpłatny cykl spotkań dla mieszkańców „Prawo dla obywateli” prowadzi prawnik Sebastian Traczyk, który w przystępny sposób przedstawi różnorodne tematy prawne. To doskonała okazja, aby lepiej zrozumieć swoje prawa i zyskać cenne informacje prawne. Spotkanie składać się będzie z dwóch części: teoretycznej prezentacji oraz dyskusji nad przykładowymi sytuacjami (kazusy). To doskonała okazja nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy, ale także do aktywnego uczestnictwa w rozmowie na temat prawa. Wiedza to klucz do skutecznego korzystania z własnych praw.
Przygotuj się na podróż pełną barw, smaków i fascynujących opowieści podczas spotkania z doświadczonym podróżnikiem, który podzieli się swoimi przygodami z Kolumbii. Podróżnik opowie o tajemniczych dżunglach Amazonii, gdzie dzika fauna i flora zachwycają każdego odważnego odkrywcę. Spotkanie to okazja do zanurzenia się w tradycjach i kulturze Kolumbii, poznania miejscowych zwyczajów i smakowania autentycznych kolumbijskich potraw. Dowiesz się, dlaczego Kolumbia jest uznawana za jedno z najbardziej fascynujących miejsc na mapie Ameryki Południowej.
Bezpłatny cykl spotkań dla mieszkańców „Prawo dla obywateli” prowadzi prawnik Sebastian Traczyk, który w przystępny sposób przedstawi różnorodne tematy prawne. To doskonała okazja, aby lepiej zrozumieć swoje prawa i zyskać cenne informacje prawne. Spotkanie składać się będzie z dwóch części: teoretycznej prezentacji oraz dyskusji nad przykładowymi sytuacjami (kazusy). To doskonała okazja nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy, ale także do aktywnego uczestnictwa w rozmowie na temat prawa. Wiedza to klucz do skutecznego korzystania z własnych praw.
Bezpłatny cykl spotkań dla mieszkańców „Prawo dla obywateli” prowadzi prawnik Sebastian Traczyk, który w przystępny sposób przedstawi różnorodne tematy prawne. To doskonała okazja, aby lepiej zrozumieć swoje prawa i zyskać cenne informacje prawne. Spotkanie składać się będzie z dwóch części: teoretycznej prezentacji oraz dyskusji nad przykładowymi sytuacjami (kazusy). To doskonała okazja nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy, ale także do aktywnego uczestnictwa w rozmowie na temat prawa. Wiedza to klucz do skutecznego korzystania z własnych praw.
szczegóły w maju br.
Bezpłatny cykl spotkań dla mieszkańców „Prawo dla obywateli” prowadzi prawnik Sebastian Traczyk, który w przystępny sposób przedstawi różnorodne tematy prawne. To doskonała okazja, aby lepiej zrozumieć swoje prawa i zyskać cenne informacje prawne. Spotkanie składać się będzie z dwóch części: teoretycznej prezentacji oraz dyskusji nad przykładowymi sytuacjami (kazusy). To doskonała okazja nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy, ale także do aktywnego uczestnictwa w rozmowie na temat prawa. Wiedza to klucz do skutecznego korzystania z własnych praw.
Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.