Pierwszym przystankiem był Frydek-Mistek, miasto położone na pograniczu Śląska Cieszyńskiego i Moraw. Spacer rozpoczęliśmy od Bazyliki Najświetszej Marii Panny, słynnego miejsca pielgrzymkowego w Czechach. Następnie powędrowaliśmy na wzgórze zamkowe i rynek, z domami z XVII–XIX w., prezentującymi różnorodne style od renesansu przez barok, klasycyzm, empire po secesję. Na rynku barokowa fontanna z figurą św. Floriana.
Po krótkiej podróży autokarem dotarliśmy do kolejnej miejscowości – Kopřivnic, gdzie znajduje się Muzeum Tatra, którego ekspozycja pokazuje rozwój marki samochodowej Tatra. W muzeum eksponowane są pojazdy wojskowe, samochody osobowe, samochody specjalne, samochody sportowe i wyścigowe oraz pojazdy współczesne: ciężarówki, pojazdy kolejowe, lotnictwo (w mniejszym zakresie), silniki.
Popołudniu dotarliśmy do Štramberku, ciekawie położonej i malowniczej miejscowości na stoku zbocza. Nad miasteczkiem z pochyłym rynkiem, barokowymi kamieniczkami i rzemieślniczą drewnianą zabudową, górują ruiny zamku z zachowaną basztą widokową, na którą udało się nam wspiąc. Štramberk słynie także z tzw. „uszów”, słodkosci w kształcie rożka z lekkiego ciasta piernikowego. Tradycja pieczenia uszu zwiazana jest z najazdem tatarskim na okolice miasta w XIII wieku. Mieszkańcy Štramberka ukryci na wzgórzu wypuścili wodę ze zbiornika, zatapiając obóz wroga. Podczas przeszukiwania obozu Tatarów mieszkańcy mieli znaleźć worek wypełniony odciętymi uszami niewiernych, które miały być wysłane na dowód zwycięstwa tatarskiemu chanowi.
Dziękujemy za wspólną wyprawę!
Sonia Knapczyk