Urokliwym szlakiem przez Beskid Śląski: z Czantorii na Stożek

Wycieczka otwarła sezon wyjazdów z Centrum Kultury. Punktualnie o 7:00 wyjechaliśmy z Kalwarii, trzydziestoosobową grupą amatorów górskich wypadów, w towarzystwie przewodnika beskidzkiego Grzegorza Sudera.


Pierwszym punktem programu był wyjazd kolejką krzesełkową z Ustronia na Polanę Stokłosica, co pozwoliło nam ominąć strome podejście pod Czantorię. Ze stacji ruszyliśmy w stronę szczytu. Liczący około kilometr fragment trasy grupa pokonała we mgle.

Czantoria Wielka (995 m n.p.m.) jest polsko-czeskim szczytem granicznym, stanowi najwyższe wzniesienie pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, jednocześnie jest najwyższym szczytem czeskiego Beskidu Śląskiego. Uruchomienie kolejki spowodowało, że szczyt ten zyskał ogromną popularność wśród turystów i narciarzy. Po czeskiej stornie znajduje się 29-metrowa wieża z platformą widokową. Niestety, z uwagi na aurę pogodową, tym razem nie udało się skorzystać z atrakcji.

Grupa osób stojąca we mgle, w tle wieża.
Grupa osób schodząca w dół ścieżką, w tle widać góry.

Czantoria owiana jest legendami, jedna z nich opowiada o śpiących rycerzach i ich trzystu koniach, czekających w ogromnej złoconej komnacie wewnątrz góry, żeby udzielić pomocy Śląskowi jako jego narodowe wojsko. Na stokach góry znajduje się dwudziestokilometrowa Ścieżka Rycerska, nawiązująca do wspomnianej legendy.

Po krótkiej przerwie ruszyliśmy dalej, czerwonym szlakiem, w kierunku przełęczy Beskidek (684 m n.p.m.). Szlak ten biegnie granicą państw i jest częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Kolejnym przystankiem było klimatyczne schronisko na Soszowie Wielkim, położone na wysokości 792 m n.p.m., założone w 1932 roku. Opodal działa wyciąg narciarski.

Pogoda okazała się łaskawa, mgła i wysoka wilgotność ustąpiły krótko po zejściu stromym szlakiem z Czantorii. Wraz ze słońcem odsłoniły się panoramy, widoczne były najpopularniejsze szczyty Beskidu Śląskiego, między innymi Barania Góra i najwyższy wierzchołek tego pasma – Skrzyczne. Ostatnim stromym podejściem był fragment prowadzący do celu wycieczki, czyli na Stożek Wielki, na zboczu którego mieści się polskie schronisko PTTK z liczącą blisko sto lat tradycją (założone w 1922 roku).

Kolejna wycieczka już 7 sierpnia, również w Beskid Śląski.

 

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.