UTW: Kobieta w świecie konserwacji i renowacji – spotkanie z Joanną Chrząszcz

Spotkanie odbędzie się 23 stycznia 2024 roku o godzinie 17:00 w Starym Kinie. W programie wydarzenia Joanna Chrząszcz zaprezentuje różne aspekty swojej pracy, włączając w to próbę zdefiniowania kluczowych pojęć z dziedziny konserwacji i renowacji.

Program wykładu obejmie również temat roli kobiet i mężczyzn w świecie konserwacji. Czy ten obszar naprawdę jest zarezerwowany tylko dla jednej płci? Joanna Chrząszcz z pewnością rozwieje wątpliwości i pokaże, że konserwacja to fascynujące pole dla każdego, niezależnie od płci.

Podczas wykładu, Joanna Chrząszcz podzieli się swoimi doświadczeniami z pracy nad obiektami historycznymi oraz realizacjami pracownianymi. Odpowie również na pytania dotyczące wad i zalet tego fascynującego zawodu. 

Całość spotkania zostanie zakończona możliwością zadawania pytań przez uczestników, co daje okazję do bezpośredniego kontaktu z wyjątkową gościnią.

Ponadto spotkanie będzie połączone z wystawą fotografii Joanny Chrząszcz pt. „Ob(szary)”. A więc będzie również czas na rozmowę o fotografiach Artystki przy aromatycznej herbacie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników wiedzy i sztuki na wyjątkowy wieczór w Starym Kinie, gdzie Joanna Chrząszcz odkryje przed nami tajniki świata konserwacji i renowacji, udowadniając jednocześnie, że pasja i zaangażowanie są kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie!

Joanna Chrząszcz – Rocznik 1977

Ukończyłam liceum plastyczne w Nowym Wiśniczu, o kierunku: Sztukatorstwo z tytułem: Technik konserwacji drobnych elementów architektonicznych. Studiowałam filologię rosyjską, kulturoznawstwo, specjalizacja: Rosjoznawstwo, na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz skończyłam studia podyplomowe „Totalitaryzm-Nazizm-Holokaust” na Uniwersytecie Pedagogicznym                  w Krakowie.

Na co dzień pracuję jako konserwatorka zabytków na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau. To praca na obiektach zabytkowych, przy konserwacji zabudowań poobozowych. Mam także doświadczenie przy konserwacji obuwia i walizek byłych więźniów oraz dokumentów papierowych związanych         z czasem funkcjonowania obozu. Praca przy konserwacji w tym szczególnym Miejscu Pamięci wiąże się także z przeprowadzaniem badań i kwerend historycznych, a nawet z kontaktem z byłymi więźniami obozu Auschwitz-Birkenau.  Ale nie pracuję tylko na terenie Muzeum. Jeżdżę po obiektach historycznych w Polsce i za granicą. Pracuję przede wszystkim przy konserwacji elewacji, sztukaterii ale także na ołtarzach w kościołach. Mam doświadczenie przy konserwacji mebli. W ostatnim czasie prowadzę także renowację zabytkowych hełmów wojskowych i policyjnych.

Moje kulturoznawcze wykształcenie oraz zainteresowania sprawiły, że współpracuję z oświęcimskim Instytutem Praw Człowieka, gdzie przez kilka lat pomagałam przy organizacji Forum Praw Człowieka. W ramach tej współpracy prowadziłam warsztaty dla młodzieży na temat propagandy nazistowskiej. Dla innych oświęcimskich instytucji prowadziłam warsztaty dla młodzieży na temat pomocy udzielanej więźniom w czasie wojny. 

Lubię podróżować – poznawać nowe miejsca i ludzi. Moją pasją jest fotografowanie, które jest dla mnie rejestracją otaczającego mnie świata, którą dzielę się z innymi przy okazji indywidualnych i zbiorowych wystaw. Moje dotychczasowe wystawy fotograficzne prezentowałam w: Oświęcimiu, Chełmku, Przeciszowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Rzeszowie, Jaworznie, Jastrzębiu Zdroju, Alwerni, Lanckoronie i Goczałkowicach-Zdroju. 

Fotografowanie to dla mnie pasja, ale także ten obszar życia, który nadaje sens memu “tu i teraz”. 

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.