UTW: Kobieta w świecie konserwacji i renowacji – spotkanie z Joanną Chrząszcz

Spotkanie odbędzie się 23 stycznia 2024 roku o godzinie 17:00 w Starym Kinie. W programie wydarzenia Joanna Chrząszcz zaprezentuje różne aspekty swojej pracy, włączając w to próbę zdefiniowania kluczowych pojęć z dziedziny konserwacji i renowacji.

Program wykładu obejmie również temat roli kobiet i mężczyzn w świecie konserwacji. Czy ten obszar naprawdę jest zarezerwowany tylko dla jednej płci? Joanna Chrząszcz z pewnością rozwieje wątpliwości i pokaże, że konserwacja to fascynujące pole dla każdego, niezależnie od płci.

Podczas wykładu, Joanna Chrząszcz podzieli się swoimi doświadczeniami z pracy nad obiektami historycznymi oraz realizacjami pracownianymi. Odpowie również na pytania dotyczące wad i zalet tego fascynującego zawodu. 

Całość spotkania zostanie zakończona możliwością zadawania pytań przez uczestników, co daje okazję do bezpośredniego kontaktu z wyjątkową gościnią.

Ponadto spotkanie będzie połączone z wystawą fotografii Joanny Chrząszcz pt. „Ob(szary)”. A więc będzie również czas na rozmowę o fotografiach Artystki przy aromatycznej herbacie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników wiedzy i sztuki na wyjątkowy wieczór w Starym Kinie, gdzie Joanna Chrząszcz odkryje przed nami tajniki świata konserwacji i renowacji, udowadniając jednocześnie, że pasja i zaangażowanie są kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie!

Joanna Chrząszcz – Rocznik 1977

Ukończyłam liceum plastyczne w Nowym Wiśniczu, o kierunku: Sztukatorstwo z tytułem: Technik konserwacji drobnych elementów architektonicznych. Studiowałam filologię rosyjską, kulturoznawstwo, specjalizacja: Rosjoznawstwo, na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz skończyłam studia podyplomowe „Totalitaryzm-Nazizm-Holokaust” na Uniwersytecie Pedagogicznym                  w Krakowie.

Na co dzień pracuję jako konserwatorka zabytków na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau. To praca na obiektach zabytkowych, przy konserwacji zabudowań poobozowych. Mam także doświadczenie przy konserwacji obuwia i walizek byłych więźniów oraz dokumentów papierowych związanych         z czasem funkcjonowania obozu. Praca przy konserwacji w tym szczególnym Miejscu Pamięci wiąże się także z przeprowadzaniem badań i kwerend historycznych, a nawet z kontaktem z byłymi więźniami obozu Auschwitz-Birkenau.  Ale nie pracuję tylko na terenie Muzeum. Jeżdżę po obiektach historycznych w Polsce i za granicą. Pracuję przede wszystkim przy konserwacji elewacji, sztukaterii ale także na ołtarzach w kościołach. Mam doświadczenie przy konserwacji mebli. W ostatnim czasie prowadzę także renowację zabytkowych hełmów wojskowych i policyjnych.

Moje kulturoznawcze wykształcenie oraz zainteresowania sprawiły, że współpracuję z oświęcimskim Instytutem Praw Człowieka, gdzie przez kilka lat pomagałam przy organizacji Forum Praw Człowieka. W ramach tej współpracy prowadziłam warsztaty dla młodzieży na temat propagandy nazistowskiej. Dla innych oświęcimskich instytucji prowadziłam warsztaty dla młodzieży na temat pomocy udzielanej więźniom w czasie wojny. 

Lubię podróżować – poznawać nowe miejsca i ludzi. Moją pasją jest fotografowanie, które jest dla mnie rejestracją otaczającego mnie świata, którą dzielę się z innymi przy okazji indywidualnych i zbiorowych wystaw. Moje dotychczasowe wystawy fotograficzne prezentowałam w: Oświęcimiu, Chełmku, Przeciszowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Rzeszowie, Jaworznie, Jastrzębiu Zdroju, Alwerni, Lanckoronie i Goczałkowicach-Zdroju. 

Fotografowanie to dla mnie pasja, ale także ten obszar życia, który nadaje sens memu “tu i teraz”. 

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Get in touch

872 Arch Ave.
Chaska, Palo Alto, CA 55318
hello@example.com
ph: +1.123.434.965

Work inquiries

jobs@example.com
ph: +1.321.989.645