Wycieczka studentów Kalwaryjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

20 czerwca br. grupa studentów Kalwaryjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyruszyła na wyjątkową wycieczkę podsumowującą mijający rok akademicki. Celem wyjazdu był Zamek w Pszczynie oraz Ogrody Kapias w Goczałkowicach.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania wnętrz pszczyńskiego pałacu. Przewodnicy barwnie opowiadali nam o historii obiektu i jego mieszkańcach. Spędziliśmy czas w zachwycających komnatach księżnej Daisy, pomieszczeniach pamiętających wiele ważnych historycznych wydarzeń.

Zamek w Pszczynie, w istocie pałac, to dawna rezydencja magnacka na Górnym Śląsku, która powstała w miejscu gotyckiego zamku z początku XV wieku. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie przebudowywany – w XVI wieku w stylu renesansowym, w XVIII wieku w stylu barokowym, a w XIX wieku w stylu francuskiego baroku z czasów Ludwika XIII. W zamku zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, co sprawia, że jest on jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

W średniowieczu zamek należał do książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. Od 1548 do 1765 był własnością śląskiego rodu Promnitzów, następnie książąt Anhalt-Köthen-Pless, a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870-1876 zamek został przebudowany, uzyskując obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym.

Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha, tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 roku zamek zamieniono na muzeum, które obecnie działa pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Po tej fascynującej lekcji historii ruszyliśmy dalej, aby odkrywać kolejne atrakcje. Następnie udaliśmy się do Ogrodów Kapias, które okazały się być prawdziwą oazą spokoju i piękna. Spacerując po malowniczych alejkach, podziwialiśmy różnorodne aranżacje ogrodowe, które właściciele udostępniają do zwiedzania bezpłatnie. Pogoda nam dopisała, co sprawiło, że dzień był wyjątkowo przyjemny.

Ten pełen wrażeń dzień zakończyliśmy późnym popołudniem, wracając do Kalwarii Zebrzydowskiej z uśmiechami na twarzach i głowami pełnymi pięknych wspomnień. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tych wspaniałych miejsc i przeżycia niezapomnianych chwil tak jak my podczas naszej wycieczki!

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.