Wystawa plenerowa: Nowa Huta – miasto walki i pracy

Wystawa plenerowa: Nowa Huta
Od 18 października na kalwaryjskim rynku prezentowana będzie wystawa „Nowa Huta – miasto walki i pracy”. Plansze przygotowane przez krakowski IPN będzie można oglądać do 19 listopada br. Wystawa opowiada o powstawaniu wzorcowego socjalistycznego miasta, które miało być przeciwwagą do konserwatywnego Krakowa.

O WYSTAWIE (informacja przygotowana przez IPN Kraków)

Na początku 1949 r. sowieccy inżynierowie na realizację projektu budowy potężnej huty wybrali tereny wsi Pleszów i Mogiła, leżące na wschód od Krakowa. Obok kombinatu miało powstać wzorcowe, socjalistyczne, stutysięczne miasto. W planach miało być miastem nowoczesnym, pięknym i wygodnym, przyćmiewającym starą królewską stolicę. Utopijne plany wkrótce zderzyły się z komunistyczną rzeczywistością. System nie podołał wyzwaniu „szklanych domów”, zamiast których powstały szare blokowiska, spełniające wyłącznie rolę sypialni dla robotników.

Budowa miasta i kombinatu była także wielką akcją propagandową, przedstawiającą ogromne, komunistyczne przedsięwzięcie jako sukces gospodarki planowej i rezultat niewzruszonej przyjaźni ze Związkiem Sowieckim, „dzieło jakiego nie zna historia naszego narodu, niezniszczalny pomnik”.

Społeczeństwo Nowej Huty i najważniejsze wydarzenia okresu PRL w Nowej Hucie przedstawia ekspozycja. Zawiera ona unikatowe zdjęcia – najstarsze dotyczące Nowej Huty, jakim dysponuje IPN pochodzi z 25 czerwca 1949 r. przedstawia początek prac ziemnych przy niwelacji terenu. Załączono również fotografie upamiętniające budowę kombinatu i życie społeczeństwa w Nowej Hucie, włącznie z przedstawieniem związku Karola Wojtyły z tworzącą się tam społecznością katolicką i ważne, wpisane w historię wydarzenia – walkę o krzyż w 1960 r., budowę kościoła Arki Pana, Nową Hutę w 1968 r. oraz w latach 70., wizyty komunistycznych władz w Nowej Hucie i kombinacie, jak również odsłonięcie pomnika W. Lenina. Nie zabrakło także zdjęć ukazujących walkę Nowej Huty z systemem i komunistyczną władzą w Polsce w latach 80. Poszczególne części są opatrzone zwięzłym komentarzem.

 

plakat wystawy o Nowej Hucie ze zdjeciem archiwalnym nowej huty

Autor wystawy: Teodor Gąsiorowski
Konsultacja naukowa: prof. dr hab. Ryszard Terlecki
Projekt graficzny: Marta Drabik
Organizator: Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie

Wystawa „Nowa Huta – miasto walki i pracy” składa się z 15 plansz.

Informacja o wystawie pochodzi z: https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/13694,Nowa-Huta-miasto-walki-i-pracy.html

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content