Od 12 marca na kalwaryjskim rynku będzie dostępna wystawa „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do zapoznania się z treścią tej ważnej ekspozycji.
Wystawa składa się z ponad dwudziestu plansz, które prezentują m.in. dokumenty i zdjęcia związane z historią rodziny Ulmów oraz życia społeczności polskiej i żydowskiej w Markowej. Zawiera również materiały ilustrujące realia okupacji niemieckiej w Polsce, kiedy to za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Historia rodziny Ulmów, tragicznie zamordowanej przez Niemców, stanowi punkt wyjścia do przedstawienia działań Polaków, którzy ratowali Żydów, m.in. w Markowej, gdzie uratowano życie 21 osób. Ekspozycja ukazuje także skalę pomocy udzielanej Żydom w całym regionie. Zakończenie wystawy stanowią dokumenty związane z procesem beatyfikacyjnym rodziny Ulmów oraz dyplom, którym Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Wystawa została po raz pierwszy zaprezentowana 24 marca 2010 roku w Warszawie, a od tego czasu była prezentowana w wielu polskich miastach oraz w wielu miejscach za granicą. Zmieniona wersja wystawy, z nową grafiką i uzupełnionymi zdjęciami, powstała w marcu 2016 roku w związku z otwarciem Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. To wspólne dzieło Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Autorem wystawy jest dr Mateusz Szpytma, były dyrektor Muzeum im. Rodziny Ulmów, obecnie zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Wystawa została przygotowana w kilkunastu wersjach językowych i była prezentowana w wielu miejscach na świecie, w tym w takich miastach jak: Bangkok, Berlin, Brasilia, Bratysława, Bukareszt, Canberra, Chicago, Hamburg, Hawana, Lizbona, Lwów, Rangun, Moskwa, Nowy Jork, Oslo, Paryż, Pekin, Pretoria, Rzym, Singapur, Sofia, Skopje, Tbilisi, Tel Awiw, Toronto, Waszyngton, Wiedeń i Wilno. Ekspozycja wciąż jest dostępna zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
Zachęcamy do odwiedzenia wystawy i zgłębiania historii rodziny Ulmów oraz ich bohaterskiego czynu.
