Wzruszający koncert fortepianowy ukraińskich artystek

14 kwietnia 2024 roku mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym. Sala widowiskowa kalwaryjskiego Centrum Kultury stała się bowiem świadkiem wzruszającego koncertu fortepianowego ukraińskich artystek.

Występ nie tylko dostarczył słuchaczom chwil wzruszenia, ale także skłonił do głębszych refleksji nad siłą połączeń kulturowych i muzycznych. W repertuarze nie zabrakło bowiem polskich akcentów, w postaci utworów Fryderyka Chopina, które wykonały artystki z niezwykłą finezją i wrażliwością. Jednak to nie tylko klasyka była głównym punktem wieczoru – uczennice szkoły muzycznej z Zwagiel wzruszyły zgromadzonych wykonaniem piosenki „Hej Sokoły”, przypominając o silnych więzach między kulturami polską i ukraińską.

To wydarzenie było kolejnym krokiem w budowaniu współpracy między Gminą Kalwaria Zebrzydowska a ukraińskim miastem Zwagiel. Wcześniej mieliśmy okazję gościć zespół kameralny Classik, który zaskarbił sobie serca naszej publiczności. Tym razem do naszego miasta zawitały również uczennice, które mimo młodego wieku, mogą pochwalić się międzynarodowymi wyróżnieniami w dziedzinie muzyki. Wystąpiły: Iryna Fedorova (mentorka, nauczycielka, prowadząca koncert, akompaniament), Julia Blagodyr (fortepian, śpiew) oraz Anna Kotliarenko (fortepian, śpiew).

Jednym z wyjątkowych momentów wieczoru był gest burmistrza Augustyna Ormantego, który wsparł artystki symbolicznym czekiem, wyrażając tym samym uznanie dla ich talentu i wkładu w rozwój kultury.

Mamy nadzieję, że młode pianistki odwiedzą jeszcze nasze miasto! Marzymy o organizacji wspólnych polsko-ukraińskich warsztatów muzycznych, które pozwolą młodym adeptom muzyki na wymianę doświadczeń i inspirującą naukę. Liczymy również, że nowa scena w sali widowiskowej CKSiT stanie się miejscem wielu takich wydarzeń, które będą budować mosty między kulturami i ludźmi.

Dziękujemy wszystkim za wspólny wieczór pełen muzyki, emocji i inspiracji!

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.