Zapisz się na Kalwaryjski Uniwersytet Trzeciego Wieku – rok akademicki 2023/2024

Odkryjmy, że wcale nie jesteśmy „starsi”, tylko bardziej „doświadczeni”!

Osoby w wieku 60+ zapraszamy do uczestnictwa w programie Kalwaryjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zapisy przyjmowane są w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej. UTW to spotkania, wykłady i wyjazdy rozwijające zainteresowania i pogłębiające wiedzę w wielu dziedzinach nauki i sztuki. To także okazja do spotkania i rozmowy z innymi ludźmi, motywacja do ciągłego rozwoju i aktywności.

Opłata semestralna: 25 zł (I semestr: X 2023 – II 2024)

ZAPISY:

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki

 1. Mickiewicza 4 34-130, Kalwaria Zebrzydowska

Serdecznie zachęcamy do zapisów i udziału w Kalwaryjskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. To doskonała okazja do rozwijania swoich zainteresowań, poznawania nowych osób i czerpania radości z nauki. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

DLACZEGO WARTO?

Uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) może przynieść wiele korzyści i wartości dla osób w wieku poprodukcyjnym. Oto 10 powodów, dlaczego warto uczestniczyć w zajęciach UTW:

 1. Rozwój intelektualny: UTW oferuje różnorodne wykłady, spotkania i wyjazdy, które pozwalają na kontynuację nauki i rozwijanie umiejętności po zakończeniu aktywności zawodowej.
 2. Poznawanie nowych dziedzin: Seniorzy mogą eksplorować nowe dziedziny wiedzy, którymi wcześniej nie mieli okazji się interesować, co może być inspirujące i satysfakcjonujące.
 3. Aktywność społeczna: UTW to doskonałe miejsce do nawiązywania nowych znajomości i budowania relacji społecznych z osobami o podobnych zainteresowaniach.
 4. Kształtowanie pasji: Studenci mogą odkrywać i rozwijać swoje pasje i zainteresowania, które być może wcześniej były zaniedbywane ze względu na obowiązki życiowe.
 5. Utrzymanie zdrowia psychicznego: Aktywność intelektualna i społeczna, jaką oferuje UTW, może pomóc w utrzymaniu zdrowia psychicznego i zapobieganiu uczuciu samotności.
 6. Stymulacja umysłu: Regularna nauka i uczestnictwo w wykładach pobudzają umysł, co może pomóc w utrzymaniu jego sprawności i zapobieganiu starzeniu się mózgu.
 7. Radość z nauki: Odkrywanie nowej wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności może przynieść dużą satysfakcję i radość.
 8. Wsparcie emocjonalne: UTW może stanowić miejsce wsparcia emocjonalnego, gdzie uczestnicy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i problemami z osobami w podobnym wieku.
 9. Aktywność fizyczna: UTW oferuje także zajęcia rekreacyjne, które pomagają utrzymać kondycję fizyczną i zdrowie.
 10. Wypełnienie czasu wolnego: Po przejściu na emeryturę wiele osób ma więcej wolnego czasu, który można efektywnie wykorzystać na rozwijanie swoich zainteresowań i umiejętności poprzez uczestnictwo w UTW.

Podsumowując, uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku to nie tylko okazja do nauki, ale także do aktywności społecznej, rozwoju osobistego i czerpania radości z życia, co przyczynia się do poprawy jakości życia osób starszych.

Program - semestr zimowy 2023/24

WRZESIEŃ

29.09.2023 / pt / 17:00 – Otwarcie wystawy TYLE ŚWIATÓW, Rynek Kalwaryjski – planty

Każdy człowiek to osobna planeta, świat zupełnie inny od wszystkich pozostałych. Ze styku tych planet powstają nowe światy, konstelacje, galaktyki. Żeby odkryć siebie trzeba spotkać się z innym. Żeby poznać innego człowieka trzeba odkryć siebie.

14 planet, 14 uczestników, 14 fotografii, 14 nieoczywistych portretów, 14 niepowtarzalnych opowieści. Godziny wspólnych rozmów, ale i chwile milczenia. Robienie zdjęć, próbowanie swoich sił w sztuce, ale przede wszystkim dopuszczane innego do zupełnie swojego wewnętrznego świata.

Bo wokół nas jest tyle światów…

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Kalwarii Zebrzydowskiej, Warsztaty Terapii Zajęciowej Zakonu Bonifratrów w Zebrzydowicach i Dom Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Zebrzydowicach razem z inicjatorem przedsięwzięcia, fotografem Arturem Brockim, przygotowali projekt pt. „Tyle Światów”. Celem projektu jest inkluzja społeczna osób dorosłych ze specjalnymi potrzebami i niepełnosprawnościami poprzez działania artystyczne – sztukę fotografii. Zadanie polega na zrealizowaniu indywidualnych warsztatów fotograficznych dla 14 uczestników, podopiecznych wspomnianych ośrodków. Punktem kulminacyjnym projektu jest przygotowanie wystawy i jej prezentacja społeczności lokalnej, w tym rodzinom i znajomym uczestników oraz mieszkańcom gminy Kalwarii Zebrzydowskiej i podopiecznym wspomnianych placówek.

PAŹDZIERNIK

3.10.2023 / wt / 17:00 – Uroczysta Inauguracja Kalwaryjskiego UTW:
Rozdanie indeksów w Starym Kinie

Wykład inauguracyjny: Gruzja w opowieściach podróżnika Grzegorza Petryszaka 

Nasz wyjątkowy gość na inauguracyjnym spotkaniu to podróżnik, autor książek i przewodników – Grzegorz Petryszak, który zabierze nas w fascynującą podróż do Gruzji!   Gruzja to kraj pełen tajemnic i kontrastów. Zajmuje 69 tysięcy km², co jest mniej więcej tyle co Irlandia. Geograficznie należy do Azji, politycznie do Europy. To górzysta kraina wciśnięta między Wielki a Mały Kaukaz. W prostej linii z Polski do Gruzji jest około 2000 km, czyli tyle co do Pirenejów.  Gruzini określają siebie jako Kartweli, a swój kraj jako Sakartwelo, czyli ziemię Kartlów, potomków mitycznego Kartlosa, potomka Noego. Współczesną nazwę swojego państwa chętnie kojarzą z ziemią oddaną w opiekę św. Jerzemu.  Podczas spotkania z Grzegorzem Petryszakiem dowiecie się więcej o fascynującej historii, kulturze i ludziach Gruzji. To także okazja, by poznać tę urokliwą krainę, którą warto odwiedzić i poznać jej dumnych i zapalczywych mieszkańców. 

 

6.10.2023 / pt / 17:00 –    Wernisaż wystawy„Owady i Ptaki” – wystawa malarstwa Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej w Starym Kinie

W tym roku Stowarzyszenie Plastyków Ziemi Krakowskiej przenosi nas w niezwykły świat ptaków i owadów. Te tajemnicze stworzenia, choć żyją wśród nas, tworzą jakby odrębny wymiar w naszej rzeczywistości. Owady szczególnie zaskakują nas swoją skomplikowaną egzystencją, która jest odmienna od naszych wyobrażeń o życiu. Ptaki zaś od zawsze fascynowały ludzi swoją piękną sylwetką unoszącą się w niebie, inspirując wszystkich tych, którzy dążą do tego, by życie miało głębszy sens niż tylko szara codzienność. Dla artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Plastyków Ziemi Krakowskiej, temat „Świat ptaków i owadów” stanowi źródło niekończącej się inspiracji i możliwości artystycznych. To temat, który pozwala na różnorodne interpretacje i wyraz twórczy w wielu formach i technikach. Autorzy wystawy to członkowie Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej, którzy przez ponad czterdzieści lat swojej działalności zjednoczyli ludzi różnych profesji, dla których sztuka jest nieodzowną częścią życia. Stowarzyszenie to zdobyło uznanie za swoją długą i bogatą działalność na rzecz kultury, czego dowodem jest odznaka Honoris Gratia przyznana przez Prezydenta Miasta Krakowa. Wielu członków SPZK wypracowało własny unikalny styl artystyczny, a ich prace były prezentowane na licznych wystawach malarskich oraz festiwalach sztuki o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Więcej informacji o Stowarzyszeniu Plastyków Ziemi Krakowskiej można znaleźć na stronie internetowej: www.spnzk.blogspot.com

 

12.10.2023 / czw      Wycieczka: Sucha Beskidzka. Zamek i miasto

 W programie:

 • zwiedzanie suskiego zamku z przewodnikiem
 • spacer po mieście z przewodnikiem (zespół zamkowo-parkowy, kościół, rynek z karczmą „Rzym”)
 • czas wolny na kawę (we własnym zakresie)

Wyjazd:   9:15, parking Niemczynowskiego
Powrót:    ok. 13:30 do Kalwarii Zeb.
Koszt:        35 zł (dla UTW)
                     45 zł (osoby spoza UTW w przypadku wolnych miejsc)
Wpisowe obejmuje: transport, bilet wstępu na zamek, usługę przewodnicką, ubezpieczenie grupowe.
Zapisy i wpłaty w Starym Kinie do 7 października br.

 

17.10.2023 / wt / 17:00 – Kalwaria w literaturze (kontynuacja)

Wykład poprowadzi poeta i literaturoznawca Stanisław Chyczyński, Stare Kino

Stanisław Chyczyński to postać niezwykle znacząca w światku literackim, urodzony w Kalwarii Zebrzydowskiej w 1959 roku. Jego twórczość i pasja literacka nierozerwalnie związane są z tym malowniczym zakątkiem Polski. Jest nie tylko poetą, ale również cenionym krytykiem literackim oraz utalentowanym malarzem. Jego wkład w rozwój literatury oraz sztuk plastycznych jest nieoceniony. Chyczyński swoją karierę literacką rozpoczął debiutując w 1993 roku na łamach prestiżowego czasopisma „Źródła”. Od tego momentu jego wiersze i recenzje regularnie pojawiają się w różnych czasopismach kulturalno-literackich, zyskując uznanie czytelników i krytyków. Artysta ma na swoim koncie kilka tomików poezji, które zachwycają swoją głębią i oryginalnością. Jednym z nich jest „Calvaria mon amour” (2000), który już samym tytułem nawiązuje do jego korzeni w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kolejne tomiki, takie jak „Czarna pończocha” (2005), „Sonety kalwaryjskie” (2010) czy „Byłem pomyłką” (2012), świadczą o jego nieustannym rozwoju artystycznym i zdolności do eksplorowania różnych tematów i form poetyckich. Podczas nadchodzącego wykładu Stanisław Chyczyński skoncentruje się na kalwaryjskich wątkach w literaturze i liryce. Będzie to doskonała okazja do zgłębienia tajemnic tej malowniczej krainy, której inspiracje odnajdujemy w jego twórczości. Wykład ten otworzy przed nami fascynujący świat literatury i poezji, ukazując, jak ważną rolę może odegrać miejsce urodzenia w tworzeniu sztuki.

 

LISTOPAD

7.11.2023 / wt / 17:00 – Trening mózgu i spokój umysłu Irena Wadowska,  Stare Kino

Zajęcia „Trening mózgu i spokój umysłu” to unikalne połączenie łagodnych ruchów ciała, kreatywnego treningu mózgu oraz pracy nad oddechem. Ich celem jest wszechstronny rozwój uczestników, zarówno fizyczny, jak i intelektualny. Dzięki nim można zwiększyć elastyczność ciała oraz poprawić zdolność zapamiętywania. Dodatkowo, te zajęcia mają pozytywny wpływ na nastrój, pomagając zrelaksować się i znaleźć spokój wewnętrzny. Co ważne, dodają one energii i wspomagają rozwijanie samodyscypliny. Naszą przewodniczką podczas tych niezwykłych zajęć będzie Irena Wadowska, niepoprawna optymistka i entuzjastka życia. Pani Irena traktuje życie jak fascynującą wędrówkę z licznie stawianymi wyzwaniami. Jej doświadczenie jako matki czwórki dzieci oraz charyzmatycznej nauczycielki sprawiają, że potrafi doskonale przekazać wiedzę i inspirację innym.  Podczas tych zajęć Pani Irena pomoże Wam odkryć wasze własne możliwości oraz wskaże drogę do spokoju umysłu i pełni energii.

 

21.11.2023 / wt / 17:00 –   Wprowadzenie do genealogii, czy jak poznać dzieje swojej rodziny?

genealog Alan Jakman (More Maiorum – Poszukiwacze Korzeni)

Alan Jakman opowie o tym, jak rozpocząć własne badania genealogiczne, czyli poznać dzieje swoich krewnych. Powie o tym, gdzie szukać dokumentacji i jakich materiałów szukać, żeby odtworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny.   

Alan Jakman – od blisko 12 lat zajmuje się genealogią. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Polscy Profesjonalni Genealodzy, członkiem Polskiego Towarzystwa Genealogicznego oraz Association of Professional Genealogists. Od roku akademickim 2021/2022 prowadzi zajęcia „Internet w badaniach genealogicznych” oraz „Źródłoznawstwo współczesne (po 1918 roku) w ramach studiów podyplomowych „Genealogia. Teoria i praktyka” na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Efektem jego poszukiwań genealogicznych jest odkrycie blisko 3 tysięcy krewnych, ponad 400 przodków i dotarcie do dokumentów z końca XVI wieku.  Chcąc dzielić się zdobytą wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu badań rodzinnych, w lutym 2013 roku ukazał się pierwszy numer jedynego w Polsce miesięcznika genealogicznego „More Maiorum®”. Od samego początku kieruje redakcją „More Maiorum®”, w którym swoje artykuły publikują pasjonaci genealogii, historycy, regionaliści i naukowcy. O tym, że jakość publikowanych w kwartalniku treści stoi na wysokim poziomie może świadczyć chociażby fakt, że na prowadzone przez Zespół badania, np. te dotyczące genealogii Jana Henryka Holgera Martina (dawnego właściciela spornej działki przy ul. Chmielnej 70 w Warszawie), powoływali się kolejni autorzy książek oraz dziennikarze. O „More Maiorum” pisano także w „Newsweeku”, „Rzeczpospolitej”, „Gościu Niedzielnym”, „Angorze”, „Gazecie Wyborczej”, a także w portalach MamStartup.pl, MamBiznes.pl, Forbes i Puls Biznesu. Alan Jakman o genealogii opowiadał w Dzień Dobry TVN, a także na antenie TVP. Opublikował także wiele artykułów związanych z poszukiwaniami genealogicznymi. Jego teksty ukazały się m. in: w portalu MyHeritage, „Historia Do Rzeczy”, kwartalniku „Szepty o Historii” oraz w II tomie monografii naukowej „Juchnowieckie Szepty o Historii”. Pasję genealogiczną łączy z umiłowaniem do historii swojego miasta. Efekty stale prowadzonych poszukiwań archiwalnych, można znaleźć w formie artykułów w portalu bielsko.biala.pl.

 

28.11.2023 / wt / 18:00-19:00 –  Andrzejkowe śpiewanie w Starym Kinie

Znane i lubiane piosenki biesiadne przy akompaniamencie Krystiana Mierzyńskiego, a także tradycyjne wróżby andrzejkowe.

Wpisowe: 10 zł (w tym kawa, herbata, ciasto)| zgłoszenia i wpłaty do 15.11.2023 r. w Starym Kinie

 

GRUDZIEŃ

5.12.2023 / wt / 17:00      Uzbekistan. Zaskakująca Perła Azji Centralnej

podróżnik Piotr Nowak, Stare Kino

Uzbekistan, nazywany „Zaskakującą Perłą Azji Centralnej”, to kraj bogaty w historię, kulturę i piękno przyrody. Podczas tego spotkania Piotr Nowak zabierze nas w niesamowitą podróż przez ten tajemniczy kraj. Poznamy nie tylko piękne krajobrazy, ale także bogatą historię i tradycje Uzbekistanu. Dowiesz się, jakie skarby kryją się w sercu Azji Centralnej, jakie smaki czekają w miejscowej kuchni i jakie przygody można tu przeżyć. Piotr Nowak to pasjonat podróży, który odwiedził Uzbekistan wielokrotnie i zgłębił jego tajemnice. Jego relacje z podróży inspirują i zachwycają, a jego opowieści odkrywają przed nami nieznane zakątki świata.

 

12.12.2023 / wt / 18:00-20:00    Świąteczne Warsztaty Rękodzielnicze – Twórcze spotkanie   przy herbacie

Stare Kino | koszt: 20 zł (cena dla osób spoza UTW – 30 zł) | zapisy i wpłaty do 5.12.2023 r. w Starym Kinie

 

19.12.2023 / wt / 17:00 – Norymberga – Czerwone Piwo w Ciemnych Piwnicach

podróżnik Andrzej Pasławski, Stare Kino

Norymberga, drugie co do wielkości miasto Bawarii, ukrywa w sobie dziesięć wieków historii, która kusi i fascynuje każdego, kto się w nią zagłębia. Miasto to, zwane często „drugim Krakowem,” jest miejscem o niepowtarzalnym charakterze i bogatej historii. Andrzej Pasławski przygotował niezapomniane spotkanie podróżnicze, podczas którego poznamy tajemnice tego fascynującego miasta.

Norymberga, którą po raz pierwszy wymieniono w roku 1050 jako „Nuorenberc,” co oznacza „skalista góra,” zachwyca swoją architekturą osadzoną na piaskowcowych skałach. Ta struktura była świadkiem wielu wydarzeń, od średniowiecza po wojny, tworząc niepowtarzalny charakter miasta. To miejsce ma długą historię, ale Andrzej Pasławski przemierza je od 35 lat.

To miasto to partner Krakowa, co przypomina nam Dom Norymberski w Krakowie i Krakauer Haus w Norymberdze. Podczas naszego spotkania podróżniczego odkryjemy piękno i niepowtarzalną atmosferę tego miasta, które jest znane z postaci takich jak Wit Stwosz i Albrecht Dürer, miasta słynącego z pierników i posiadającego bliźniaczy Rynek Główny z norymberskim Kościołem Mariackim.

Nasza podróż po Norymberdze zabierze nas w górę, gdzie będziemy podziwiać panoramy Starego Miasta, a także w dół, w potężne podziemia, gdzie od średniowiecza ważono regionalny gatunek piwa – Rotbier. Ponieważ to Bawaria, piwo jest nieodłącznym elementem, który uratował życie tysiącom mieszkańców Norymbergi podczas ciężkich alianckich nalotów, które miały miejsce w okresie II wojny światowej. Te wydarzenia są nierozerwalnie związane z procesem norymberskim, który również okaże się częścią naszego spotkania podróżniczego.

W trakcie naszej przygody odkryjemy także mało znane dla turystów ciekawostki, odwiedzając miejsca takie jak podziemia i bunkry, w których ukryty był ołtarz Wita Stwosza z krakowskiego Kościoła Mariackiego. Nasze spotkanie będzie pełne kontrastów – wysoko i nisko, dzień i noc, ale przede wszystkim będziemy mogli poczuć niepowtarzalną atmosferę tego historycznego miasta. Zapraszamy was na podróż przez wieki, w to magiczne miejsce z bogatą historią i fascynującymi tajemnicami!

STYCZEŃ

9.01.2024 / wt / 17:00     – Wykład: psycholog Ewy Ryłko, Stare Kino

 

23.01.2024 / wt  / 17:00 –  Wykład: Z życia konserwatorki – różne aspekty pracy kobiet w konserwacji zabytków i dzieł sztuki
 – konserwatorka i fotografka Joanna Chrząszcz, Stare Kino

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.