Zapraszamy na wystawę Artura Brockiego „Trzy Oblicza Mistycyzmu” w Kalwarii Zebrzydowskiej

Zapraszamy na wystawę Artura Brockiego „Trzy Oblicza Mistycyzmu” w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Już w najbliższy piątek, 9 sierpnia, zapraszamy na kolejną wystawę Artura Brockiego „Trzy Oblicza Mistycyzmu” w kalwaryjskim Centrum Dziedzictwa i Dialogu. Wydarzenie rozpoczyna się o 18:00. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Miejsce:
Centrum Dziedzictwa i Dialogu 
ul. Bernardyńska 38 
34-130 Kalwaria Zebrzydowska

Opis wystawy

Artur Brocki

Trzy oblicza mistycyzmu. Trzy twarze duchowości. Czy spoglądają w tę samą stronę? Czy wypatrują Tego Samego? Jak uchwycić momenty, w których rozum nie potrafi wyjaśnić, czego doświadcza ciało i duch? Są przecież tak ulotne i niemożliwe do opisania…

Stawianie egzystencjalnych pytań. Szukanie odpowiedzi w samotni czy wśród tłumu, we współprzeżywaniu. Rytuały i obrzędy, zbliżające do połączenia z rzeczywistością pozamaterialną i transcendentalną. Choćby muśnięcia Tego, wymykającego się logice. Bycie jak najbliżej… Oddanie się Najwyższemu, bez względu na Jego Imię. Zatracenie.
Wystawa Artura Brockiego koncentruje się na duchowości i mistycyzmie trzech wyznań.
Poprzez pątników kalwaryjskich, obserwowanych podczas Misterium Wielkiego Tygodnia, Artur Brocki opowiada o katolicyzmie. Kadry wykonane u chasydów w Leżajsku snują opowieść o judaizmie.
A w Garbarce fotograf przygląda się prawosławiu. To co łączy te kadry to bliskie czucie. Choć grube szkło obiektywu oddziela obserwatora od doświadczających mistycyzmu, to obserwujący zostają wciągnięci w świat pozazmysłowych uniesień i duchowych zmagań bohaterów fotografii. Detale i bliskość rozmodlonych twarzy i chropowatość zmęczonych dłoni sprawiają, że znika dystans. To co inne i nieznane budzi lęk, ale i fascynuje. Czerń i biel nadają wystawie podwójnego znaczenie. To dwa oblicza ludzkiej duszy. To skupienie na tym, co najistotniejsze i najgłębsze.
Wystawa „Trzy oblicza mistycyzmu”  jest efektem obserwacji i osobistych poszukiwań Artura Brockiego, od kilku lat przeglądającego się pochłoniętym modlitwami i uniesieniami religijnymi ludzi, wielu wyznań, zwłaszcza w tak wyjątkowych punktach na religijnej mapie Polski jak Kalwaria Zebrzydowska, Garbarka i Leżajsk.

Fotograf specjalizujący się w fotografii sakralnej i religijnej. Mieszka w Kalwarii Zebrzydowskiej i to miejsce wraz z najbliższą okolicą (m.in. Lanckoroną) stanowi dla niego źródło inspiracji. Do jego głównych motywów fotograficznych zaliczyć można: pątników, znikający folklor, ludową pobożność, emocje i obyczajowość pielgrzymów, oraz uczestników wydarzeń religijnych, takich jak kalwaryjskie Misterium Męki Pańskiej czy prawosławne Przemienienie w Grabarce.

W ostatnich latach prace Artura zostały dostrzeżone przez profesjonalnych fotografów i docenione w kilku konkursach w kraju i za granicą.

Autorskie wystawy:

– „Ocalić od zapomnienia” (2019 Lanckorona)

– „Calvaria Mystica” (2021 Kalwaria Zebrzydowska, Zator, Warszawa, Kraków, Rzeszów, Sucha Beskidzka, Wadowice, Oświęcim, Zebrzydowice, Myślenice)

– „Lanckorona. Studium nocy” (2022 Oświęcim, Sucha Beskidzka, Stryszów, Kraków)

– „Ecce Homo. Misterium Kalwaryjskie” (2022 Gliwice, Kalwaria Zebrzydowska)

– „Udręka i ekstaza” (2022 Lanckorona)

– „Powroty z zapomnienia” (2023) oraz kilka wystaw zbiorowych.

W 2023 r. zrealizował autorski projekt fotograficzny „Tyle Światów”, którego uczestnikami były osoby z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami, zakończony dwiema wystawami uczestników (Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona) oraz filmem dokumentalnym.

Artur Brocki jest członkiem Stowarzyszenia Fotograficznego „Idia” oraz Stowarzyszenia Fotograficznego „Przeciw Nicości”. Swoje fotograficzne obserwacje publikuje regularnie w mediach społecznościowych.

Więcej na stronie autorskiej fotografa: [arturbrocki.com](https://arturbrocki.com/)

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.