Zaproszenie na II Małopolskie Spotkanie Regionów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Cieszymy się ogromnie ogłaszając nadchodzące II Małopolskie Spotkanie Regionów, które odbędzie się 27 sierpnia 2023 roku w  naszej malowniczej Kalwarii Zebrzydowskiej. To wyjątkowe wydarzenie, dedykowane jedności, różnorodności i współpracy między grupami etnograficznymi, ma na celu zachowanie i promocję bogactwa kulturowego naszego regionu.

Inicjatywa narodziła się z potrzeby wspólnego działania oraz spotkań zespołów regionalnych i osób działających społecznie. To dzięki nieformalnym rozmowom między przedstawicielami Związku Podhalan, Stowarzyszenia Lachów Sądeckich oraz innych środowisk, zrodziła się idea szerokiej międzyregionalnej współpracy. W ubiegłym roku, symboliczna Msza św. na pograniczu krainy Lachów i Górali w Jazowsku była pierwszym owocem tych wysiłków. Dzięki niej dostrzegliśmy, jak cenna i owocna może być ta inicjatywa.

W tym roku, II Małopolskie Spotkanie Regionów staje się jeszcze bardziej wyjątkowe. Do naszej wspólnoty dołączają zespoły reprezentujące różnorodność naszego regionu, w tym grupy romskie, łemkowskie oraz folklor pogórzański, krakowiaków zachodnich i wschodnich. Zaproszenie rozszerzyliśmy na tereny Orawy, Spisza, Podhala, Gór Pienin, Beskidu Żywieckiego, Śląska i wielu innych. Miejscem spotkania będzie Kalwaria Zebrzydowska.

Rozpoczęcie wydarzenia planowane jest na godzinę 10:30, kiedy to zespoły regionalne oraz poczty sztandarowe przybędą do Kalwarii Zebrzydowskiej. Po krótkich występach na scenie przy Klasztorze Ojców Bernardynów, przewidujemy zbiórkę zespołów do wspólnej Mszy Świętej, która odbędzie się pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. To duchowe doświadczenie będzie mieć miejsce w urokliwym otoczeniu sanktuarium i dróżek kalwaryjskich.

Po Mszy Świętej, barwnym korowodem, o godzinie 13:00, przeniesiemy się na stadion MKS Kalwarianka, gdzie oficjalnie rozpocznie się wydarzenie. Tam, przez cały popołudniowy czas, będziemy podziwiać niezwykłe występy zespołów regionalnych, które przybliżą nam piękno kultury i tradycji naszych regionów. Przy stoiskach regionalnych będzie można zapoznać się z twórczością ludową oraz Kołami Gospodyń Wiejskich, które zaprezentują swoje wyroby.

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców Małopolski i nie tylko, aby dołączyli do nas w tym wyjątkowym wydarzeniu, które łączy w sobie tradycję, jedność i różnorodność naszego pięknego regionu. II Małopolskie Spotkanie Regionów to okazja do wzajemnego poznania się, dzielenia się doświadczeniami i kreowania przyszłości pełnej współpracy i wzajemnego szacunku.

Do zobaczenia w Kalwarii Zebrzydowskiej!

Organizatorzy: Związek Podhalan, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Województwo Małopolskie, Gmina Kalwaria Zebrzydowska

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej również jest zaangażowane w realizację przedsięwzięcia.

Przebieg wydarzenia:

10:20 – przyjazd zespołów regionalnych i pocztów sztandarowych do Kalwarii Zeb. – parking przy sanktuarium

10:20-10:45 – występy trzech zespołów regionalnych na scenie przy Klasztorze Ojców Bernardynów (Niskowioki, Ziemia Beskidzka, Krakowiaczek)

10:50 – zbiórka zespołów regionalnych i ustawienie do Mszy Świętej – Msza polowa

11:00 – Msza Święta pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w Klasztorze Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej

12:30 – Korowód na miejsce występów – Korowód poprowadzi Zespół Sami Swoi (przejście koło seminarium ul. Klasztorną, ul. 3 Maja, ul. Mickiewicza do ul. Niemczynowskiego na stadion MKS Kalwarianka) Przejście na stadion Kalwarianka, obejście bieżnią stadionu i wejście na murawę. Powitanie korowodu przez organizatorów (na murawie boiska)

13:00 – oficjalne rozpoczęcie wydarzenia (stadion MKS Kalwarianka w Kalwarii Zebrzydowskiej, ul. Mickiewicza 16)

13:20-16:20 – występy zespołów regionalnych

 

Małopolskie Spotkanie Regionów - Pielgrzymka Lachów i Górali 2022 w Kalwarii Zebrzydowskiej

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.