Życie Wandy Rutkiewicz na deskach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej

6 marca br. słuchacze kalwaryjskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w wyjeździe do bielskiego Teatru Polskiego. Nasi studenci obejrzeli spektakl „Wanda”, opowiadający o życiu słynnej polskiej himalaistki Wandy Rutkiwiecz.

Zachęcamy do zapoznania się z dwiema recenzjami spektaklu, przygotowanymi przez praktykantki CKSiT, które również wzięły udział w wyjeździe.

Być wyżej i wyżej – recenzja spektaklu „Wanda”

„Wanda” to spektakl grany w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej nieprzerwanie od 2017 roku. Tak jak wtedy, tak i dzisiaj, nie rozczarowuje widza opowiadaną historią. Spektakl to feministyczne dzieło stworzone przez kobiety dla wszystkich grup społecznych, obrazujący niezwykłą biografię polskiej himalaistki i alpinistki Wandy Haliny Rutkiewicz-Błaszkiewicz. Reżyserkami spektaklu są Maria Sadowska i Joanna Grabowiecka, a odtwórczynią głównej i jednej postaci jest niesamowita aktorka, znana z wielu ról telewizyjnych i filmowych: Anita Jancia. Podczas 75 minut trwania spektaklu możemy jako widzowie zagłębić się w niezwykłą historię i poczuć przeszywające emocje. Widowisko „Wanda”, oprócz w Bielsku-Białej można było zobaczyć na wielu różnych festiwalach, głównie odbywających się w Warszawie i Poznaniu, ale również za granicą. Ponad to spektakl został doceniony przez krytyków i dostało nominacje do „Złotej Maski”. Widowisko „Wanda” było dla mnie nadzwyczajnym, otwierającym mnie doświadczeniem i poszerzającym wiedze. Ukazanie pasji, jakie miała główna bohaterka, jej bolączek i trudności w męskim świecie spinaczek górskich z jakimi musiała się mierzyć, pokazuje, jak niesamowitą oraz silną była kobietą. Jej determinacja zasługuje na uznanie do dziś, zwłaszcza, że przetarła ona szlaki dla kolejnych kobiet, które podobnie jak Wanda ukochały góry, a przede wszystkim „wysokotysięczniki”. Odtwórczyni głównej postaci, miała przed sobą niemały problem: jako jedyna osoba na scenie, musiała udźwignąć nie tylko postać, ale całe widowisko. Niewątpliwie aktorka Anita Jancia świetnie poradziła sobie z tym zadaniem, sprawiając, że jako widz, mogłam wejść w historię i być w niej, aż do końca. Scenografia, pomimo że minimalistyczna, była świetnym tłem dla rozgrywającej się historii: delikatnie, choć w punkt dopełniała grę Anity Jancia. Podsumowując, zachęcam każdego, nie tylko pasjonatem gór i wspinaczek, do obejrzenia niezwykłej historii polskiej himalajski. Jej droga może być dla nas przykładem, że dzięki uporowi oraz determinacji jesteśmy wstanie zdobyć niejeden szczyt.

Wioletta Rzepa

Stawić czoła światu – recenzja spektaklu „Wanda”

Spektakl „Wanda” to monodram biograficzny o Wandzie Rutkiewicz. W spektaklu widzowie mają okazję poznać historię o Wandzie Rutkiewicz – słynnej polskiej himalaistce, która stawiła czoła najwyższym szczytom świata. Anita Jancia-Prokopowicz to aktorka, która wciela się w tę postać.

Anita Jancia- Prokopowicz wciela się w postać Wandy z ogromną pasją i szacunkiem. Opowiada historię bohaterki od jej dzieciństwa aż po śmierć w górach. Jej gra aktorska przenosi w emocjonalną podróż przez życie tej kobiety. Jej interpretacja była nie tylko przekonująca, ale także głęboko poruszająca. Z każdym słowem, gestem czy też spojrzeniem pokazywała widzom siłę, determinacje, ale też lęk i wątpliwości, które towarzyszyły bohaterce w najtrudniejszych momentach jej życia.

Scenografia jest minimalistyczna, ale skuteczna. Mlecznobiała sceneria składająca się ze ścian i krzywizn na podłodze skupia uwagę na postaci Wandy i jej niesamowitych osiągnięciach. Muzyka, światło oraz dźwięk tworzą wyjątkową atmosferę, która dodaje głębi opowieści i wzmacnia emocje towarzyszące każdemu momentowi jej życia.

Historia Wandy Rutkiewicz to nie tylko historia o zdobywaniu gór, ale także o odwadze i poświęcaniu. Spektakl dotyka osobistych wyborów związanych z miłością i przyjaźnią, determinacji i poświeceń, jakie trzeba podjąć, by osiągnąć marzenia.

Spektakl Wanda to nie tylko teatralne wydarzenie, ale także głębokie doświadczenie emocjonalne. To historia o silnej, nie poddającej się kobiecie, która  zainspirowała swoją odwagą, a także determinacją. Jest to spektakl dla osób, które pragną przeżyć niezapomniane chwilę na scenie i doświadczyć przekazu, jaki niesie za sobą historia Wandy Rutkiewicz.

Aleksandra Madeja

Ta strona wykorzystuje tzw. cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Get in touch

872 Arch Ave.
Chaska, Palo Alto, CA 55318
hello@example.com
ph: +1.123.434.965

Work inquiries

jobs@example.com
ph: +1.321.989.645